Forum

Exchange iç ve...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Exchange iç ve dış dünya çalışma mantığı

2 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
423 Görüntüleme
(@Anonim)
Gönderiler: 0
Konu başlatıcı

Merhabalar;Benim sistemim şu şekilde çalışıyor

1- SBS 2003 server'ımın üzerinde exchange 2003 yüklü

2- Kullanıcılar outlook' larında bu local exchange posta kutusu üzerinde çalışıyorlar ayrıca isp firması üzerindeki pop3 mail'leri kurulu ve varsayılan olarak seçili maili bu isp üzerindeki mailden mail gönderip alıyorlar.

3- Bu exchange yedekleme kolaylığı açısından local'de çalışıyor hiç bir şekilde dışarıya açık değil yani sadece datalar exchange üzerinde tutuluyor ve oradan kople sistem yedeği alınıyor.

Şimdi sorularım şu şekilde;

1- Ben active directory de kullanıcı oluşturuyorum misal [email protected] ve isp üzerinde de [email protected] mail adresim var yukarıda belirttiğim gibi bu iki mail adresi de kullanıcının outlook'unda kurulu ve ben local adresi active directory de sadece kullanıcı oluştururken exchange mail adresi de oluştur seçeneğini seçip hiç bir ayar yapmadığım halde bu exchange nasıl oluyorda outlookum açık olmasada isp üzerindeki mailimden gelen maillerimi [email protected] adresime çekiyor da ben owa'dan görüyorum? Bu işlemi nasıl çözüyor?

2- Bu sistemde mail alış verişi için ben yine isp'yi kullansam ayrıca kullanıcılar owa'ya girdiklerinde owa'dan da dış dünyaya mail atabilmeleri için smarthost alıp bilgilerini exchange'ye girmem yeterli midir ve bunun çalışma mantığı nedir?

Şimdiden teşekkürler, iyi akşamlar. 

Gönderildi : 13/12/2010 20:35

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32993
Illustrious Member Yönetici

Merhaba

Eğer pop3 connector kullanıyorsanız bu connector otomatik olarak ISP den mailleri alır ve to kısmına göre mailbox lara dağıtır.

İkinci sorunuz için evet bu yeterlidir.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 14/12/2010 01:49

Paylaş: