yurtdışındaki ç...
 
Bildirimler
Hepsini Temizle

yurtdışındaki çalışanım şirket dışına mail atamıyor  

  RSS
 Anonim

Merhaba arkadaşlar,


 


Yurtdışında bir kaç tane yabancı çalışanım var, bunlara pop3 ile email kullanmalarını istiyorum, ayarlarıda yapıyoruz sıkıntı yaşamıyoruz. Şirket içi sorunsuz çalışıyor, ancak şirket dışına mail atamıyoruz hata veriyor. Bunun için giden sunucum parola doğrulaması gerektiriyoru seçiyoruz (ki böyle ayarlanmıştı hep böyle kullanıyorduk), hatayı alıyoruz.. birşeyler mi değişti bu 25. port telekom tarafından engelleniyor olabilir mi? (TT Metro Ethernet kullanıyorum)


 


Connection'lara 587 yide ekledim dışardan denedim ama bağlanmadı, fikri olan varmı? nereden kontrol etmeliyim.


Not: Exchange version 2003 Standart SP2, Windows Server 2003 Standart


Teşekkürler.

Alıntı
Gönderildi : 18/10/2010 20:27
 Anonim

Merhabalar


 


Bir fikri olan varmı, başımı ağrıtmaya başlıyor bu durum..

CevapAlıntı
Gönderildi : 19/10/2010 15:08
Ugur DEMIR
(@ugurdemir)
Onursal Üye

Merhaba,


Excahnge server TR'de, şirket ve kullanıcılarda TR'de ve baı kullanıcılar yurtdışında analadığım kadarıyla. Siz mi şirket içinden yurtdışındakilere mail atamıyorsunuz?


telnet mail.deneme.com 25 şeklinde bi deneyin bakalım geröektede port kapalımı telekom tarafından? Telnet ile mail göndermi test ediniz http://www.cozumpark.com/blogs/exchangeserver/archive/2008/03/28/telnet-ile-mail-sunucusuna-ba-lanma.aspx


Birde yurtdışındaki kullanıcıları pop3den bağlamak yerine, autodiscovery kullanmanızı öneririm.


http://www.cozumpark.com/blogs/exchangeserver/archive/2008/03/27/exchange-server-2007-ve-autodiscover-kullan-m.aspx  


Keyifli çalışmalar dilerim.

CevapAlıntı
Gönderildi : 20/10/2010 01:04
Selamettin Dogan
(@SelamettinDogan)
Üye

Ugur hocam,
Verdiğiniz link teki Mumin hocanın anlattığı konu Exchange 2010 da herhangi bir ayar yapmadan geliyor sanırım. Zira ben test amaclı Exchange 2010 kurdum  ve kullanıcının outlook un da mail ayarını yaparken otomatik olarak kullanıcıyı tanıyıp Your Name ve Email adress kısmını doldurdu. Bu Exchange 2010 la gelen bir özellikmidir yoksa makalede anlataılan DNS te Autodiscovery kaydını oluşturmak ve Management Shell de gerekli komutları çalıştırmak gerekiyormu?


 


 

CevapAlıntı
Gönderildi : 22/10/2010 13:38
CozumPark
(@cozumpark)
Onursal Üye Yönetici

merhabalar

autodiscovery kaydı açmasanız da ofis 2007, ofis 2010 otomatik olarak algılıyor bunları. Exchange management shell üzerinde birşey yapmanıza gerek yok.

exchange serverın önceki sürümlerinde de kısmen buna benzer yapılar vardı ancak bazı değerleri girmek gerekiyordu.

kolay gelsin

CevapAlıntı
Gönderildi : 22/10/2010 13:48
crafty
(@crafty)
Üye

ESM yi açıp Servers>Exchange Sunucu Adı>Protocols> SMTP>Default SMTP Server a sağ tıklayıp Properties i açtıktan sonra 587 portunu eklemen ve Servisi restart etmen gerekiyor. Modem den ya da firewall dan portu 587 portunu SMTP Server ın ip sine yönlendirmen gerekiyor. Windows Firewall ın varsa da izin vermen gerekiyor. Bunları yaptıktan sonra Dışarıdan Telnet ile erişmen gerekir. Telnet ten erişim bilgilerini link olarak paylaşılmış.

CevapAlıntı
Gönderildi : 22/10/2010 15:51
 Anonim

Merhabalar tekrar,


 


Konuyu tekrar özetlemek gerekirse sıkıntım tam olarak şu;


 


Benim firmamda şirket içinde çalışanlar var. Birde yurtdışında ikamet edip benim için çalışan aracılar var ve bunlar benim exchange server'ımı kullanıyor. Bu kişiler pop3 ile bağlantı kurmak ve smtp ile mail göndermeleri gerekiyor.


POP3 servisi çalışıyor ve kullanıcılar mail alıyor, smtp de de aynı şirket domainine yani benim bulunduğum şirkete örneğin bana mail atabiliyor ancak dışardaki bir müşteriye mail atamıyor, hata alıyor. 25 numaralı SMTP telekom tarafından mı kapandı diye düşündüm ancak bildiğim bir durum yok bu konuda.. 587 nolu portu SMTP ayarlarına ekledim ve servisi restart ettim bundan çok evvel (buraya mesaj atmadan önce) ama ben 587 portunu denediğimde dışardan kullanıcı yine kullanamıyordu, (firewall'dan açtım 587'yi..)


 


Durum şuanda da aynı, herhangi bir değişiklik olmadı..


 


Çözebilirsem çok sevinicem, teşekkür ederim.

CevapAlıntı
Gönderildi : 22/10/2010 19:31
Mesut SARIYAR
(@mesutsariyar)
Kıdemli Üye Forum Yöneticisi

Merhaba,


Siz hem exchange üzerinden TR da bulunan kullanıcılara mail hesabı açıyorsunuz ve kullanıyorlar, hem de yurtdışındaki kullanıcıları için pop3 tanımlıyorsunuz ve kullanıyorlar, peki bu her iki domain nedir ? Domainler aynı mı?


Yukarıda hata mesajını göremedim, mail atamayan kullanıcılar hangi hata mesajını alıyorlar?l

CevapAlıntı
Gönderildi : 23/10/2010 04:01
 Anonim

Merhaba


 


Bana gonderilen hata ekran goruntusu o kadar ufakki hata kodunu gorup size yazamadım ama şöyleki gönder al yapınca giden kutusu kısmı çarpıya düşüyor ve gönderemiyor, eğer pop3/smtp ayarlarından "giden posta sunucum kimlik doğrulamayı istiyor"'u seçmezsem, bu sefer çarpı olmuyor mail atabiliyor ama sadece şirket içine, yani aynı domain'e, örneğin gmail'e gönderemiyor, o zaman unable to relay diye geri dönüyor mail..


 


 

CevapAlıntı
Gönderildi : 25/10/2010 13:29
Mesut SARIYAR
(@mesutsariyar)
Kıdemli Üye Forum Yöneticisi

Eksik bilgi verirseniz size yardımcı olamayız, sorularıma yanıt alamadım..


[quote user="Mesut SARIYAR"]


Merhaba,


Siz hem exchange üzerinden TR da bulunan kullanıcılara mail hesabı açıyorsunuz ve kullanıyorlar, hem de yurtdışındaki kullanıcıları için pop3 tanımlıyorsunuz ve kullanıyorlar, peki bu her iki domain nedir ? Domainler aynı mı?


Yukarıda hata mesajını göremedim, mail atamayan kullanıcılar hangi hata mesajını alıyorlar?l

[/quote]

CevapAlıntı
Gönderildi : 25/10/2010 14:46
 Anonim

ben simdi mail atip soruyorum, zaman farkindan dolayi size onceden cevap atmak istedim, hata iletisini aynen alip bildirecegim gelir gelmez.

CevapAlıntı
Gönderildi : 25/10/2010 15:19
 Anonim

Merhaba, hata iletisini asagida gonderiyorum, almancadir bilginize..


 


CevapAlıntı
Gönderildi : 01/11/2010 19:00
Bugra KESKIN
(@bugrakeskin)
Saygın Üye
 Anonim

yani bu hatayi veriyor ama bu kullanıcı adı ve şifre soruyor yazdığınızı kabul etmiyor sonra iptal deyince bu uyarıyı veriyor, ana uyarı gönder alda çıkan (test maili göndermeye çalışırken) çıkan kullanıcı adı ve parola doğrulama penceresi, doğru yazdığın halde kabul etmemesi (web üzerinden şifre ile giriş yapılabiliyor, şifrenin doğruluğuna eminiz)

CevapAlıntı
Gönderildi : 01/11/2010 19:35
 Anonim

[quote user="Bugra KESKIN"]

http://support.microsoft.com/kb/309216/tr


http://support.microsoft.com/kb/309216/


[/quote]


 


Merhaba, buraya baktım ama biz Exchange 2003 SP2 kullanmaktayız. 1 ay öncesine kadar herşey normaldi. hattım metro ethernet ttnet, sanırım 587 ile alakası yoktur (ki exchange smtp ayarımda 587 tanımlı)

CevapAlıntı
Gönderildi : 01/11/2010 19:46
Gökhan Sönmez
(@GokhanSonmez)
Üye

Bizde metro ethernet kullanıyoruz ve birden bire port 25  bendede uçtu 🙂 yarın telekomla görüşüp port'un neden kapatıldığı bilgisini alıcam 

zira 24 e yakın ip'miz var tek bir  ip'nin kapatılması garip --  ki RDNS kaydı var ve hiç bir black liste girmiş değil

kapatılma sebebini merak ediyorum.

 

ben exchange kullanmıyorum  deneme amaçlı  kerio ve icewarp da kurdum hepsinde aynı sonuç port 25 uçuk durumda. Çözmeye çalışıyorum bende  

CevapAlıntı
Gönderildi : 23/12/2010 05:44
Paylaş: