Forum

Exchange 2007 dışar...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Exchange 2007 dışarıya mail yollamak?

13 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
398 Görüntüleme
(@serkanalibasoglu)
Gönderiler: 40
Trusted Member
Konu başlatıcı

Selamlar değerli üstadlar, deneme için sanal ortamda 2003 server üzerine exchange 2007 kurdum. Dışarıya mail atmak, dışarıdan mail almak istiyorum ama bunu beceremedim. İlk önce size kurmuş olduğum yapımı anlatayım sonra nerede ne yapmam gerektiğimi ve değerli fikirlerinizi paylaşırsanız sevinirim.

VMware'de 2003 server'da domainismim.local adında dc oluşturdum,  bunun üzerine Exchange 2007 kurdum wm üzerinde 2 tane netwok kartı var birisi iç haberleşme için, diğerinide dışarıya internete çıkabilmesi için ayarladım. Daha önce tescil etmiş olduğum domain adresimin Host A kayıt adresini telekomdan modemin almış olduğu dinamik ip adresini girdim ve modem üzerinden exchange kurduğum sanala 587, 25, 110, 443 nolu portları yönlendirdim. Dışarıdan owa ile erişebiliyorum oluşturduğum mail hesaplarına giriyorum burada bir sorun yok. Dışarıya herhangi bir mail adresine mail atmaya kalktığımda sorunlar burada başlıyor.

1. 2003 server'da domainismim.local olarak benim tescil etmiş olduğum domainismim.com server üzerinde mail'lerin .com olarak gidebilmesi için exchange'de ve server'da hangi ayarları yapmam gerekiyor?

2. Port yönlendirmelerim doğru mu?

3. Owa üzeriden dışarıya mail atmaya çalıştığımda resimdeki hata mesajı geliyor.

Exchange hata mesajı

Gönderildi : 02/10/2010 15:39

(@erenyurekli)
Gönderiler: 34
Trusted Member

selam mail göndermek için yapmanız gereken öncelikle send connector oluşturmak,ilgili makaleler forum içinde mevcut.
mail almak için mx kayıtlarınızı exchange serverınızın wan bacağındaki statik ip adresine yönlendirin.
daha sonra exchange server 2007 konsolundan organization configuration altında bulunan accepted domain altına domain isminizi ekleyin.

mailleri istediğiniz eposta adı üzerinden atmak için
exchange serverda ilgili posta kutusunu açarak e-maill addresses bölümüne istediğiniz e posta adresini yazın ve varsayılan olarak ayarlayın.
gönderdiğiniz mailler yazıdığınız mail adresi üzerinden gidecektir ve o adrese atılan mailler posta kutunuza gelecektir.

kolay gelsin.

Gönderildi : 02/10/2010 16:21

(@serkanalibasoglu)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Exchange üzerinde send connector oluşturup, mx kaydınıda modemin ip adresine yönlendirmiştim ama kullanmış olduğum ip statik değil dinamik bir ip adressi. daha sonrasında com uzantılı domain isminide girdim ama mail gitmiyor hala?

Gönderildi : 02/10/2010 20:27

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Merhaba dinamik bir ip ile bu iş olmaz.Zaten gerekli mx kayıtlarını yönlendirince bir anda aktif olmaz 24-8 saat arası zaman geçmesi gerekir.Dilerseniz alanadı ve ip adresinizi verin kontrol edelim.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 02/10/2010 22:06

(@serkanalibasoglu)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Kuralı 2 gün felan oldu devamlı açık değil. Alan adımda www.sna2.com peki dinamik yani kurduğumdan beri hiç kapanmadı modem hala aynı ip adresi mail atılamazmı yine de dinamik olmasından dolayı

Gönderildi : 03/10/2010 00:49

(@www-rizasahan-com)
_

Mail atıldığında karşı tarafa giden hata nedir?

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 03/10/2010 01:17

(@serkanalibasoglu)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Karşı tarafa giden herhangi birşey yok, mail atmaya çalıştığımda ilk mesajımdaki resimde gördüğünüz hata mesajı geliyor.

Gönderildi : 03/10/2010 04:03

(@serkanalibasoglu)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Evet arkadaşlar başka deneyebileceğim önerileriniz varmı?

Gönderildi : 04/10/2010 13:00

(@huseyinkartal)
Gönderiler: 651
Honorable Member

Merhaba Sorunun  öncelikle Karsı tarafdaki sunucunun  seni  reddetmesi yani  diğer  mail server  ip  blogumuzdan dolayı spam olarak  görmektedir eğer size  geri dönüş var ise işlem  başarılı yani şuan  doğru yoldasın  fakat ip adresin sorunlu  🙂 blacklistte  gmail'e mail atıp deneyiniz ve modeminizi  kapatmayın kapattıgınız vakit  mx  kayıtlarınız  uçar  dinamik ip  olduğu  için.

Gönderildi : 04/10/2010 13:14

(@serkanalibasoglu)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Teşekkürler verdiğiniz bilgiler için, peki server'da DNS tabı sna2.local olduğu için sna2.com diye bir kayıt açmam gerekiyormu. Eğer gerekiyorsa nasıl bir kayıt açmam gerekiyor.

Gönderildi : 04/10/2010 13:20

(@huseyinkartal)
Gönderiler: 651
Honorable Member

Hocam  senin ip  alayı  spamda  :)) Komple  TR ip  blogunu  değiştirsek anca  çözülücek gibi :))

[img] [/img]

Gönderildi : 04/10/2010 13:26

(@serkanalibasoglu)
Trusted Member
Konu başlatıcı

🙂 bu sorun ip adresimin dinamik olmasından kaynaklıyor dimi, statik ip yapsam blacklist'ten çıkarmı?

Gönderildi : 04/10/2010 13:38

(@www-rizasahan-com)
_

Merhaba,

Şu an test için sanırım bu işlem.Test içinde olsa dinamik ip ile bu işlem olmaz.Statik ip şart.Ayrıca statik bile olsa adsl ip sürekli spam liste düşer.Bunun için ptr,spf kaydı oluşturmanız gerekli ama yinede düşebilirsiniz.Test için dahi olsa statik ip alın.

Gönderildi : 04/10/2010 13:47

Paylaş: