Forum

exchnage mailbox ta...

Bildirimler
Hepsini Temizle

exchnage mailbox taşıma sonrası sorun

10 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
365 Görüntüleme
(@brkn84)
Gönderiler: 10
Active Member
Konu başlatıcı

Merhaba

Elimde mevcut exchange 2007(hyper-v üzerinde) sunucumdaki problemlerden ve yer sorunundan dolayı yeni bir exchange 2007(hyper-v üzerine yine) kurdum ve mailbox ları taşıdım.dns üzerinden ayarlamaları yaptım fakat eski exchange sunucum kapandığı zaman dışarıdan mail alamıyorum.neyi eksik yada yanlış yapmış olabilirim?

Gönderildi : 02/09/2010 13:44

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

merhabalar

eski exchange serverı devre dışı bırakmanız gerekmektedir yani kaldırmalısınız ve ona ait olan her türlü kaydı temizlemelisiniz.

sizin organizasyonaki ilk exchange serverınız odur dolayısı ile sistem onu arar. ikinci kurmuş olduğunuz exchange de onu ister ve onun üzerinden mesajlarını alır verir.

o yüzden eski exchange server 2007 uninstall etmelisiniz.

kolay gelsin

Gönderildi : 02/09/2010 14:02

(@brkn84)
Active Member
Konu başlatıcı

Mümin Hocam,

Program ekle kaldırdan exchange 2007 yi remove diyerek kaldırmak istediğimde, clear the check boxex for the server roles that you want to remove diyor ve seçili olan mailbox role, hub transport role ün tikleri kaldırıp devam ediyorum. Ancak the mailbox role already installed this computer ve the Hub Transport role already installed this computer hatalarını vermektedir. Zaten yüklü olduğu için kaldırmak istiyorum ya Smile ama bana bu roller bilgisayarınızda zaten yüklü hatasını dönüyor. Nerde hata yapıyorum acaba ? 

Gönderildi : 06/09/2010 14:24

(@huseyinsevin)
Gönderiler: 821
Prominent Member

Sorunun çözümü için Hub Trasnport tan Send Connectors e gelin Source Server sekmesinden Add deyip yeni sunucuyu belirtin. Sonra işlemlere tekrar devam edin. Ayrıca diğer tüm yapıyıda yeni sunucuya taşıdığınızdan emin olunuz. Sıkıntı çıkmayacaktır.

Gönderildi : 06/09/2010 16:01

(@brkn84)
Active Member
Konu başlatıcı

Merhaba Hüseyin Bey,

Dediğiniz gibi  Hub Trasnport tan Send Connectors a yeni sunucuyu ekledikten sonra eski sunucuyu kapatınca mail alışverişim sorunsuz çalışmaya devam etti. 

Bilgilendirme için teşşekür ederim.

Şuan sorunum eski sunucum üzerindeki exchange server 2007 yi sağlıklı bir şekilde kaldırıp, eski sunucuyu ortamdan kaldırmak. Ancak exchange i kaldırıken hata alıyorum. Aldığım hatada kaldırmak istediğiniz roller zaten bu makinede kurulu diyor. Kurulu olduğu için kaldırmak istiyorum zaten [*-)]  

Gönderildi : 06/09/2010 19:00

(@huseyinsevin)
Prominent Member

Kaldırma işlemi yaparken o Check Box ların seçili olmaması gerekiyor. Yani Uninstall deyip kaldıracağınızda seçili tikleri kaldırın. Bu şekilde kaldırma işlemi yapın.

Yapımda 2007 yok ama şu şekilde 2010 üzerinde göstereyim.

[img] [/img]

Gönderildi : 06/09/2010 19:38

(@brkn84)
Active Member
Konu başlatıcı

Evet dediğiniz gibi yapıyorum zaten işin ilginç tarafı check boxları kaldırdığım halde bu hatayla karşılaşıyorum. Zaten kaldırmadan devam etmeme izin vermiyor. Hataları aşağıdaki linkte görebilir siniz...

Gönderildi : 07/09/2010 10:55

(@huseyinsevin)
Prominent Member

Hub Trasnport üzerinde olan Send Connectorü tamamen silip denermisiniz?

Gönderildi : 07/09/2010 18:58

(@brkn84)
Active Member
Konu başlatıcı

Merhaba bu işlemi denedikten sonra da aynı hatayı almaya devam ettim, ayrıca eski sunucumdaki send connector u kaldırınca, yeni sunucumdaki send connectorda sorun oluştu ve dışarıya mail alış verişimde sıkıntı oldu. Yeniden send connector oluşturdum ve dışarı ile mail alış verişim düzeldi.

Gönderildi : 08/09/2010 11:47

(@huseyinsevin)
Prominent Member

Son kez bi yapınızı gözden geçiriniz, tüm yapıyı yeni Exchange taşıdığınızdan emin olun. Eğer duruyorsa Send Connector den eski sunucyu kaldırın. Ayrıca Faild listeniz uzayıp gidiyor, ordaki tüm yönergeleri takip edip önerilen işlemleri yapınız, ek olarak Event ID leri konrtol edin hatalar ile ilgili daha fazla bilgi toplayınız.

Benzer bir işlemi 6 gün önce Exchange 2007 den Exchange 2010 a geçişte uyguladım hiç bir sorunla karşılaşmadım...

Gönderildi : 11/09/2010 23:19

Paylaş: