Forum

exchange 2010 log p...

Bildirimler
Hepsini Temizle

exchange 2010 log problemi

12 Yazılar
5 Üyeler
0 Likes
495 Görüntüleme
(@vedatsari)
Gönderiler: 55
Trusted Member
Konu başlatıcı

Herkese Merhaba;

Exchange serverimi 2010 a yükseltince 2010 üzerinde çok büyük log dosyası oluştu.Bu logları silsem problem olurmu.Yine windows backup ile sistemin yedeğini alsam loglar gidebilirmi.Loglar yaklaşık 110 gb gibi bi yer tuttu için sıkıntı çıkarıyor.KOlay gelsin herkese..

Gönderildi : 25/08/2010 13:18

(@bugrakeskin)
Gönderiler: 5088
Illustrious Member

Merhaba

lütfen arama yapmadan konu açmayalım. Zira 10 larca kez konuşuldu.

http://www.cozumpark.com/search/SearchResults.aspx?q=exchange+log&s=28

Gönderildi : 25/08/2010 13:45

(@muratusen)
Gönderiler: 248
Reputable Member

Herkese Merhaba;

Exchange serverimi 2010 a yükseltince 2010 üzerinde çok büyük log dosyası oluştu.Bu logları silsem problem olurmu.Yine windows backup ile sistemin yedeğini alsam loglar gidebilirmi.Loglar yaklaşık 110 gb gibi bi yer tuttu için sıkıntı çıkarıyor.KOlay gelsin herkese..

http://www.cozumpark.com/forums/thread/171254.aspx

Gönderildi : 25/08/2010 13:50

(@vedatsari)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba.Forumda yeniyim kusura bakmayın.Zaten araştırdım için backup almaktan bahsetim aslında.Ama neyle backup alınca loglar silinir.windows server backup ile yedekler isem silinirmi.Ayrıca ntbackup ın exchnage 2007 için nasıl kullanılacağı nasıl 2008 server üzerine taşınacağından bahsedilmiş.Acaba o bahsedilenler 2008 r2 içinde geçerlimi acaba..

Gönderildi : 25/08/2010 14:00

(@bugrakeskin)
Illustrious Member

Öncelikle hoşgeldiniz.

Forum kurallarını okuyarak başlayabilirsiniz mesela 🙂

Evet Windows server backup ile alırsanız loglar silinir. Bunlarda konuşuldu emin olun daha detayları forumda var.

Gönderildi : 25/08/2010 14:05

(@vedatsari)
Trusted Member
Konu başlatıcı

windows server bakcup ile yedek aldım ama loglar silinmedi.Başka bir çözüm yolu yokmu acaba???

Gönderildi : 25/08/2010 23:40

(@bugrakeskin)
Illustrious Member

windows server backup ile nasıl bir yol izlediniz.

aşağıda ki makale üzerinden giderseniz loglar silinecektir.

http://www.cozumpark.com/blogs/exchangeserver/archive/2010/05/02/exchange-server-2010-windows-server-backup-ile-yedeklenmesi.aspx

Gönderildi : 25/08/2010 23:59

(@vedatsari)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Bende böle bir yol izlemidim.Acaba benim exchange database ile logları ayrı ayrısürcülerde tutuluyor.Ben sadece log dosyalarının tutulduğu alanı yedekledim.Olmadı.Sonra databasein tutulduğu sürücüyü yedekledim gene olmadı.İkisini birden yedekleyemedim.Çünkü ikisini birden yedekleyecek diskim yoktu.İkisini birdenmmi yedeklemem gerekiyor acaba???İlginize teşekkürler ayrıca

Gönderildi : 26/08/2010 00:06

(@vedatsari)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Yokmu acaba benim gibi problemi olupda çözüm bulabilen..KAfayı yedirtecek silecem manuel sinirden bu logları yaww.

Gönderildi : 26/08/2010 15:45

(@bugrakeskin)
Illustrious Member

Merhaba

log ve db leri ayrı ayrı yedeklemeniz bir anlam ifade etmez.

her ikisinide yedeklemeniz gerekir. Size konuyla ilgili makale göndermiştim. Kolayca yapabilirsiniz.

Gönderildi : 26/08/2010 16:01

(@ibrahimSEZER)
Gönderiler: 5
Active Member

bende birşey sormak istiyorum hocam?

benim yapımda exchange 2010 sunucumun yedeği veeam ile alınıyor. sunucun image ı alınıyor. haftalık backup almaktayım. cumartesi full diğer günler incremental backup alıyorum ve bu backuplarımıda geriye dönük 1 aylık olarak tutuyorum. benimde log dosyalarım bi hayli yer tutuyor. diyelimki windows server backup ile gönderdiğiniz makaledeki gibi yedekleme yaptım ve log dosyalarım silindi. bu aldığım yedeğin benim için önemi nedir? bu yedeği tutmam gerekir mi ne kadar tutmam gerekir yoksa elimdeki veeam ile alınan backup işimi görür mü?

Gönderildi : 13/02/2013 23:48

(@ugurdemir)
Gönderiler: 9888
Illustrious Member

Veeam ile aldığınız imaj backup olur bu exchange loglarınızı silmez. Exchange loglarının silinmesi için vss destekli bir backup yazılımı ile full yedeği alınması lazım. ntbackup,dpm, gibi. Full yedek olan yedeği elinizde tutmanız lazım. Çünkü full yedek alındıktan sorna loglar silinir yedekte kalır. Herhangi bir sorun durumunda geri yukleme için loglar aranacagı için full yedege o an ihtiyacınız olacaktır.

Gönderildi : 28/03/2013 15:17

Paylaş: