Forum

Exchange yönet...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Exchange yönetimi hakkında fikir

3 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
345 Görüntüleme
(@YasinEvrenkaya)
Gönderiler: 143
Estimable Member
Konu başlatıcı

Arkadaşlar merhaba,

200 - 250 arasında kullanıcıya sahip bir firmaya exchange kurmayı düşünüyorum.Yönetimi için sizinde fikir ve tecrübelerinizden faydalanmayı uygun gördüm.

Sistemi kurdum tüm kullanıcıları sisteme dahil ettim diyelim.Mailboxlar kişi başı ortalama 5 gb olacak diyelim. (Bazı kullanıcılar 40 gb da olabilir) 

1) Bu kadar alan için illaki serverın raid diskine mi yükleneceğiz?

2) Diyelimki bazı kullanıcıların mailboxlarını arşivledim) Hemen istedikleri eski maillerine nasıl geri döneceğim?

3) Serverda sıkıntı oldu(göçtü, yandı.. diyelim) O kadar kullanıcıyı susturarktan hemen ayağa kaldırıcam ? (Exchange inde mirror u varmı bilmiyorum)

4) Hangi exchange sürümünü almam , nasıl bir server a kurmam uygun olur?(Özellikle bu data boyutu gözümde çok büyüyor)

Yorumlarınızı bekliyorum.İyi çalışmalar. 

Gönderildi : 19/08/2010 23:50

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

merhabalar

1) storage almanızı tavsiye ederim.

2) Exchange Server 2010 ile birlikte online arşivleme çözümü de getirilmiştir. Dolayısı ile kullanıcı istediği zaman istediği mesajına hızlı bir şekilde ulaşabilir. Çünkü Arşiv posta kutusu outlookunda bağlı olacak. Hatta Exchange server 2010 SP1 ile Arşiv posta kutusunu  farklı bir database üzerinde tutabiliyorsunuz. Böylece performans problemi olmaz. çok verimlidir exchange 2010 arşivleme.

3) Exchange Server 2010 ile ilgili High Availability webcastimiz anasayfada yayındadır onu izlemenizi tavsiye ederim. Exchange Server 2010 ile birlikte yüksek erişebilirlik seçeneklerinin yapılandırılması çok daha basit ve hızlı bir şekilde yapılabilmektedir. Özellikle sanal alemde takılıyorsanız çok rahat edersiniz. Hyper-v veya VMware.

4) Şuan piyasada var olan sürüm Exchange Server 2010. sizin database boyutunuz büyük olduğu için Enterprise edition almanızı tavsiye ederim. Server kanadında HP DL380 G6 sunucular yeterlidir. Hatta storage kullanacaksanız DL 160 G6'lar bile yeterli olur. Exchange server 2010 database hesaplaması için aşağıdaki linkleri takip ediniz;

http://msexchangeteam.com/archive/2009/11/09/453117.aspx

http://msexchangeteam.com/archive/2010/01/22/453859.aspx

umarım açıklayıcı olmuştur. Eğer bu işte uzman değilseniz uzman bir ekipten yada kişiden destek almanızı tavsiye ederim.

kolay gelsin

Gönderildi : 20/08/2010 00:22

(@YasinEvrenkaya)
Gönderiler: 143
Estimable Member
Konu başlatıcı

Hocam teşekkür ederim.Eksik olmayın.

Gönderildi : 20/08/2010 01:43

Paylaş: