Forum

Exchange 2003' te k...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Exchange 2003' te kullanıcılara E-Mail Adresi tanımlama

10 Yazılar
2 Üyeler
0 Reactions
482 Görüntüleme
(@AliVURAL)
Gönderiler: 357
Honorable Member
Konu başlatıcı

merhaba,

sonunda 2003 exc sorunsuz kurdum arkadaşlar, ancak şöle bir ihtiyacim var, exc konusunda tecrübeli olanlardan yönlendirme olursa sevinirim:

-şubeli yapı var ama sadece fiziksel anlamda, her şube kendisi çıkıyor internete ve şubeler workgroup çalışıyor.

-domain sadece benim bulunduğum genel müdürlükte var ve devrede

-mail sistemine gelince; mail server ISP de ve tüm kullanıcılar (şubelerdekiler de dahil) POP3 kullanıyor.

şimdi ben exchange kurdum, ancak exc server merkezde, şimdi benim ISP deki POP3 hizmetini durdurup dışarıdan POP3 desteğini durdurarak kendi Exc serverımı dışarıdan da ulaşılabilir duruma getirebilmek için izlemem gereken yol nedir?(localde OWA sorunsuz çalışıyor). bu arada doamin adımızda yurtdışında bir firmada.

2-mevcut domain adı DOMAIN.LOCAL ve AD' de userlara verdiğim isimler şu şekilde : mesela ilhan mansız için ilhanm.domain.local.

Ama mevcut mail adreslerimizde ise adresler şu şekilde : [email protected]

şimdi yeni userlara default verdiği mail adresi mevcut mail adresi yapımıza uymuyor, ad' de user oluştururken mail adreslerinin default olarak mail isminde olduğu gibi yani ismin baş harfi+soyisim.domain.com şeklinde otomatik oluşması için ne yapabilirim? adsiedit ile yapılır diye düşünüyorum ama tam emin olmadığım için bodoslama dalmak istemiyorum.

şimdiden teşekkürler

Gönderildi : 15/05/2008 17:41

(@birolaydugan)
Gönderiler: 867
Prominent Member

Site üzerinde bu konuları cok güzel bir şekilde makale haline getirmiş arkadaşlarımız var,tavsiyem onları incelemeniz,sonrasında gerektiği noktada bizi burda bulucaksınız.

Fakat Temel bir anlatım yapayım,

1.static ip niz olucak,domain register edilen yerden merkeze "A" ve MX kaydini yonlendir

2.modem den Dns serverina 53 udp&tcp,exchange server'a 25,110,443

3.Local DNS üzerinde realdomain.com şeklinde zone olusturun,ve mail.realdomain.com şeklinde "A" kaydı ve Exchange server'ınızı gosteren "MX" kaydi olusturun.

4.hotmail ve benzeri mail gonderme sorunlari icin [email protected] yada http://www.microsoft.com/mscorp/safety/content/technologies/senderid/wizard/  adresten "SPF" işlemleriniz tamamlayın.

5. Spam durumuna düşmemek icin dnsadmin@ttnet "PTR" kaydı için mail atınız.

6.ilhanm logon hesabinin Exchange "ALIAS" ını imansiz olarak degistirin

7.ESM üzerinde Recipient policy'de @realdomain.com şeklinde SMTP kaydi olusturun.

Not:Önceki Postlarda ve Makalelerde bu konuda Zengin kaynak bulunmaktadır.

Gönderildi : 15/05/2008 19:08

(@AliVURAL)
Honorable Member
Konu başlatıcı

Birol bey selam,

aradığım şeyleri nedense bulamıyoru portalda sorun benden de kaynaklanıyor olabilir 🙂

cevaplar için teşekkürler, size bir şey daha sormak istiyorum,

hepsi okey, ancak 3. madde ile ilgili bir şey sorucam,

local DNS üzerinde halihazırda domain.local şeklinde bir zone var, buna + olarak domain.com şeklinde bir zone daha oluşturmam gerekiyor değil mi? ve bu zone un içine hem mx hem de A tipi kayıt açmam gerekiyor yani. peki MX kaydında ip olarak exc server ı yazıyoruz ok, A kaydında da mı ip ye exc in ip sini gireceğim?

bir de zaten domain.local olan zone içinde mx kaydı oluşturmuştum bu durumda onu da silmem mi gerekiyor?

teşekkürler

Gönderildi : 15/05/2008 19:27

(@birolaydugan)
Prominent Member

Mümkünse Local DNS'inizi dışarı acmayın,Exchange server DC'ye member bi makinada olsun ve üzerinde DNS de kurun sonra realdomain.com şeklinde zone mail.realdomain.com IN A ve realdomain.com IN MX ler Exchange serverınızı gostericek.eger WEB host ediliyor ise www.realdomain.com IIS'in olduğu makinayı gostericek.

Not:Site üzerinde O kadar faydalı makaleler varki yazan arkadaşlarımıza haksızlık oluyor,Forum en son çaremiz olsun.

İyi Çalışmalar Dilerim.

Gönderildi : 15/05/2008 19:39

(@AliVURAL)
Honorable Member
Konu başlatıcı

Mümkünse Local DNS'inizi dışarı acmayın,Exchange server DC'ye member bi makinada olsun ve üzerinde DNS de kurun sonra realdomain.com şeklinde zone mail.realdomain.com IN A ve realdomain.com IN MX ler Exchange serverınızı gostericek.eger WEB host ediliyor ise www.realdomain.com IIS'in olduğu makinayı gostericek.

Not:Site üzerinde O kadar faydalı makaleler varki yazan arkadaşlarımıza haksızlık oluyor,Forum en son çaremiz olsun.

İyi Çalışmalar Dilerim.

hocam tamam haklısın ama, bak sen böle diyosun diye yine aradım makalelerin içinde, benim sorunlarımla alakalı bir konu başlığı göremedim ki zaten exchange ile konuların çoğu exc200y ve özelliklerinden ibaret, anlayamadım belki de ben bulamıyorum 🙂

tekrar teşekkürler

Gönderildi : 15/05/2008 20:03

(@birolaydugan)
Prominent Member

Ok;

Kafanızda netleşemeyen bi durum kaldımı?

Gönderildi : 15/05/2008 20:37

(@AliVURAL)
Honorable Member
Konu başlatıcı

son bir şey daha var Birol bey,

şimdi exc hazır diyelim hem localden hem de dışarıdan erişim var ve domaindeki tüm userlara da mailbox actım demin. ancak subelerdeki vatandaşlar domain kullanmadığı için domainde user accountları yok, ancak mevcut ISP deki mailserver' da pop3 account kullanıyorlar.

şimdi ben ISP deki pop3 ü sonladırıp Exc i kullanmaya başladım diyelim bu adamların hali ne olacak? aklıma gelen şey bu adamlara da domainde user account açmak ve bu kullanıcıların hepsini "mail enabled" user yaparak sadece e-mail adresi vermek oluyor. ama bu şekilde kullanım nasıl olucak? yoksa hem mail enabled yapıp hem de exc üzerinde POP3 account u mu açmam gerekiyor?

teşekkürler

Gönderildi : 15/05/2008 20:46

(@birolaydugan)
Prominent Member

Siz zaten bu kararı alırken maillerinizi ISP deki mail server yerine localdeki mail serverınıza mount eidyorsunuz,yani Exchange serveriniz artık mail serverinizdir,iceridekilere hem AD login hemde mail hizmeti disaridakileri pop3 ile baglayabilrsiniz,

ornek dısarısı icin,

Ad de ali diye user actiniz ve exchange Alias da ali yani;

[email protected]

disarisi icin normal bir pop3 yapilandirir gibi yapabilirsiniz,

disaridan test icin telnet mail.realdomain.com 25 seklinde oturum acabiliyorsaniz sorun yok.

İsterseniz Hosting bile yapabilrsiniz artık 🙂

Gönderildi : 15/05/2008 23:42

(@AliVURAL)
Honorable Member
Konu başlatıcı

Birol bey gerçekten çok teşekkür ederim, zaman ve kelam ayırdığın için,

ben en kısa sürede uygulamaya geçeceğim, bu bilgiler çok işime yarayacak.

iyi akşamlar.

Gönderildi : 15/05/2008 23:59

(@birolaydugan)
Prominent Member

Rica ederim;

Her zaman düşündüklerinizi ve size önerilenleri test ortamından sonra aktif etmenizde fayda vardır,Kafanıza takılan herhangi bi durum olursa biz bıraktığınız yerdeyiz.

Gönderildi : 16/05/2008 03:07

Paylaş: