Forum

Exchange 2007 Farkl...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Exchange 2007 Farklı Lokasyonda yedekleme nasıl yaparız

11 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
339 Görüntüleme
(@Anonim)
Gönderiler: 0
Konu başlatıcı

Merhaba arkadaşlar,

exchange 2007 server'imizin farklı bir lokasyonda nasıl yedekleyebiliriz yani merkezdeki exchange server 2007'de bir sorun oluştuğunda diğer lokasyondaki exchange server'in üzerinden çalışabiliyor olmayı istiyoruz. Lisanslarımız standart sürüm oldugu için cluster yapamıyoruz bir tek sanırım lcr yapabiliyoruz.

lcr ile databas'i diğer lokasyona taşıdığımda , merkezdeki exchange serverde bir problem oluştuğunda diğer lokasyona bir exchange server kurarak yedeklediğim database üzerinden çalıştırabilirmiyim? çalıştırabilirsem ne gibi bir yol izlemeliyim?

veya alternatif yollar neler olabilir?

teşekkürler.

Gönderildi : 02/07/2010 19:23

(@ufuktatlidil)
Gönderiler: 5718
Illustrious Member

(@Anonim)
Konu başlatıcı

Merhaba Ufuk Bey,

verdiğiniz link'leri inceledim ama istediğim cevapları bulamadım. Örneğin : istanbul ve ankara ofislerimiz olsun bu ofisler arasında ghdsl bağlantı var yani aynı network'teler.

istanbul ofisinde bir problem oldugunda ankara ofisi uzerinden çalışmaya devam etmek istiyoruz dc ve exchange bağlantılarımızın aynen devam etmesini istiyoruz.

dc 2003 server ve exchange 2007 istanbul ofisinde bunlar iki ayrı sunucu , ankara ofisinde adc olacak dc'de olusacak bir problemde rolleri bunun uzerinne alarak active drectory tarafını kurtarmış oluyoruz. exchange içinde boyle bir şey istiyorum cluster gibi yapamasakta 1-2 saat içinde exchange serveri  ayağa kaldıracak şekilde nasıl bir yol izleyebilirim?

Gönderildi : 02/07/2010 21:22

(@ugurdemir)
Gönderiler: 9888
Illustrious Member

Merhaba,

Dc için ADC kurulabilir. Exchange için ise CCR kullanabilirsiniz.

http://www.cozumpark.com/search/SearchResults.aspx?q=ccr&a=1

Keyifli çalışmalar.

Gönderildi : 04/07/2010 01:15

(@Anonim)
Konu başlatıcı

Merhaba Ugur Bey,

yukardaki postta ankara ofisine adc kurarak  dc'nin yedeğini oluşturmuş olacağımı yazmıştım ama exchange için bir çözüm arıyorum ben

exchange 2007 lisansım standart sürüm oldugu için cluster yapamıyorum o yüzden farklı bir yol arıyorum. mesela database yedeğini alıyoruz. disastery recovery yaparak aldığımız database yedeğini geri dönebiliriz diye aklıma geliyor doğrumudur yorumlarınızı alabilirmiyim bu konuda

Gönderildi : 04/07/2010 03:42

(@ugurdemir)
Gönderiler: 9888
Illustrious Member

Merhaba,

Disaster için cluster en verimli olandır. Ancak buna imkanınız yokisa yapılabileceker, ntbackup ve imaj geliyor aklıma. Veritabanının yanında transaction log dosyalarınıda yedek almalısınız. Bu durumda ntbackup ile backup alabilirsiniz. http://www.cozumpark.com/blogs/exchangeserver/archive/2008/03/19/exchange-server-2007-veritaban-yedeklemesi-ve-geri-d-n.aspx  makalede adım adım anlatılmaktadır.

Makaledeki gibi günlük backup alabilirsiniz, backuplarıda kontrol etmenizde fayda var. Bunun yanında haftada 1 defa yada 2 defa mesai saatler dışında acronis ile imajını alabilirsiniz.

Keyifli çalışmalar.

Gönderildi : 04/07/2010 03:56

(@Anonim)
Konu başlatıcı

Merhaba ugur Bey,

makaleyi okudum dediğiniz gibi backup alarak daha sonra bir problem olması durumunda exchange 2007 yeniden kurup aldığımız backup ile eski haline getirmek cluster kadar verimli olmasada iş görür.

acronis ile sistem backuplarıda alıyorum ama bazen acroniste geri yüklemelerde problem yaşanabiliyor. o yüzden sıfırdan yeni bir exchange 2007 kurup ustune aldığım backupları dönerek eski haline getirebilmeyi istiyorum bunun için neler gerekli? misal exchange 2003 için makaleler mevcut sitede 2003'te bunu yapmak için bazı şeylere dikkat etmek gerekiyor organization name gibi vs.. exchange 2007'de ne gibi şeylere dikkat etmeliyiz daha onceden boyle bir çalılşma yapmış olan varsa yorumlarını paylaşırsa sevinirim.

Gönderildi : 05/07/2010 12:15

(@ufuktatlidil)
Illustrious Member

Selam ,

Eğer acronis kullanıyorsanız , universal restore özelliğinden yararlana bilirsiniz. Donanım ayırt etmeden istediğiniz cihaza acronis image restore yapabilirsiniz.

Syg.

Gönderildi : 05/07/2010 12:41

(@Anonim)
Konu başlatıcı

slm,

evet universal restore özelliğini biliyorum ama oda her zaman beklendiği gibi çalışmayabiliyor.

Gönderildi : 05/07/2010 16:27

(@ufuktatlidil)
Illustrious Member

slm,

evet universal restore özelliğini biliyorum ama oda her zaman beklendiği gibi çalışmayabiliyor.

Ben uzun zamandır kullanıyorum ve bir çok geçiş yaptım. Herhangi bir sıkıntı ile karşılaşmadım.

Gönderildi : 05/07/2010 16:39

(@Anonim)
Konu başlatıcı

bende bir kaç kez yaptım bazılarında sorun yaşamazken bazılarında scsi driver hatası verip açılırken resetleme gibi hatalarla karşılaştım.

hem bu gibi geçişlerde yeni kurulumun daha iyi ve  temiz olacağı kanısındayım o yüzden yukarıdaki postlardada belirttiğim gibi herhangi bir sorun halinde  1-2 saat gecikmeylede olsa başka bir lokasyonda sıfırdan kurulumla nasıl exchange serveri eski haline getirebilirimi soruyorum.

Gönderildi : 05/07/2010 16:59

Paylaş: