Forum

Exchange server 200...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Exchange server 2003 mail görderip alma sorunu

7 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
463 Görüntüleme
(@Anonim)
Gönderiler: 0
Konu başlatıcı

Merhabalar arkadaşlar sitemim aşağıdaki gibi

2003 server sbs (Full update), 2003 exchange, Isa server 2004

Ben bu sistemde mail gönderip alabiliyordum, taki 3 gün önce Türk telekom tarafında çıkan soruna kadar tabi, Türk Telekomda durduk yere çıkan hat sorunum yüzünden 3 gün internete çıkış yapamadım bugün konuştum ve sorunu giderdiler fakat şimdide mail gönderip alamıyorum. Arayıp 25 numaralı portu sorgulattım ve açık olduğunu söylediler.

Yapım şu şekilde tüm maillerim kendi bünyemde tutuluyor bir isp'den sadece etrn desteği alıyorum başka bir isp'den de smarthost desteği alıyorum, modemde tüm portlarım sorunsuz şekilde yönlendirilmiş durumda isa server'da kurallarım girilmiş zaten dediğim gibi internetim gidip geldikten sonra sorun oldu sistemimde hiçbir değişiklik yok.

Dışarıdan "telnet mail.domainim.com 25" yaptığımda ana bilgisayara bağlantı açılamadı, bağlantı noktası:25 hatası alıyorum.

Lokal'deki kullanıcılarım kendi aralarında mailleşebiliyorlar fakat ne dışarıdan mail alabiliyorlar ne de dışarıya mail atabiliyorlar.

Queues'de 70 adet mail gözüküyor ve toplam boyutlarıda 10mb silsemde force yapsamda birşey farketmiyor.

Reversedns'den olabilirmi? Kontrol ettirmeme gerek varmıdır.

Blacklist sorgulamamda sadece aşağıdaki hatayı alıyorum ama bu hata mail alıp gönderebiliyorken de vardı. 

UCEPROTECTL2 NET IPADRESIM/24 is UCEPROTECT-Level2 listed because 5 abusers are hosted by TTNET TTnet Autonomous System/AS9121 there. See:Return codes were: 127.0.0.2

Sorunu acil olarak çözmem lazım yardımcı olursanız sevinirim.

Gönderildi : 31/05/2010 21:33

(@ILKERSEFEROGLU)
Gönderiler: 409
Honorable Member

Merhaba

smart host server telnet ile 25 den ve 587 baglanabılyormusunuz  eger 25 e ulasamıyor ısenız smtp virtual server da 25 portunu 587 yapın tabii 587 telnet atmanız lazım

iyi calısmalar

Gönderildi : 31/05/2010 22:07

(@Anonim)
Konu başlatıcı

Merhabalar exchange serverda Protocols>Smtp>Default virtual smtp server>Properties>Delivery>Outbound connections kısmında TCP porta 587 girdim ve mail gönderimini sağladım fakat mail alamıyorum, Türk Telekom ile 8-9 defa görüştüm ve 25 numaralı portumun açık olduğunu söylüyorlar fakat telnet ile bağlanamıyorum.Hiçbir şekilde mail alamıyorum, etrn desteği aldığım yer ile görüştüm bir sorun olmadığını söylüyorlar zaten benim ip adresim orada kayıtlı, etrn'yi tetikliyorum fakat gelen mail yok hiç bir şekilde mail alamıyorum sizce sorun ne olabilir. Şimdiden teşekkürler

Gönderildi : 01/06/2010 17:29

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

MX kayıtlarınızı sorgulattınız mı?

Gönderildi : 01/06/2010 18:20

(@Anonim)
Konu başlatıcı

Merhabalar mx kayıtlarımı etrn desteği aldığım yerden mi sorgulatmam gerekiyor?

webmaster-toolkit'ten yaptığım mail adresi sorgulaması sonu çıkan sonuç aşağıda

• 20 etrn.benimisp'm.net.tr
  • 0 mail.alanadım.com
  • 10 mail2.alanadım.com
--------------------------------------------------

Şimdi mxtoolbox.com'dan ip adresime yaptığım mx lookup sonucunda aşağıdaki sonuc çıktı;

mx requires a Fully Qualified Domain Name and 88.88.88.88 (ip adresim) is not a valid FQDN. 

Şimdi ne yapmam gerekir. 

Teşekkürler.

Gönderildi : 01/06/2010 18:30

(@ILKERSEFEROGLU)
Honorable Member

Merhaba

hayır nslookup ile de sorgulatabılrsınız veya mxtoolbox.com dan vs...

command prompt da

nslookup

set type=mx

xxx.com yazın bakalım ilk mx kaydı sizin static ip nizi gostermeli

ikinci mail kaydı etrn servarınız olmalı

iyi calısmalar

Gönderildi : 02/06/2010 22:29

(@ILKERSEFEROGLU)
Honorable Member

Merhaba

firewall olarak neyi kullanıyorsunuz