Forum

SMTP connector mail...

Bildirimler
Hepsini Temizle

SMTP connector mail alma

9 Yazılar
2 Üyeler
0 Reactions
468 Görüntüleme
(@serkanmutlu-2)
Gönderiler: 53
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba ;

Sistemde Win server 2003 stn Isa 2004 Stn

SBS 2003 Exchange 2003 mevcut kullanıcılarımın outlooklarında iki adet hesap mevcut.

ic mail icin microsoft exchange server

dıs mail icin mail.admarin.com.tr

Kullanıcılar yanlıs hesaap secerek yanlıs yerlere mail attıkalrıda hata mesajları geliyordu ve bende SMTP connector yapmaya karar verdim.

kullanıcı outlooklarından mail.admrin.com.tr hesabını kaldırdım sadece microsoft exchange server bulunuyor.Exchange system managerden default policy den admarin.local olan smtp nin yanında birde admarin.com.tr smtp ekledim ve varsayılan yaptım.Sonra Active Directoryden baktıgımda

kullanıcı logon ismim SERKAN_MULTLU exchange adresses kısmında smtp [email protected] ve smtp [email protected] bulunuyor.

Fakat benim ISP deki mail adresim [email protected] bende

[email protected] olan varsayılan smtp adresimi edit leyerek [email protected] yaptım.Buraya kadar herşey tamam.

outlook'umun basına gelip kendi kişisel hotmail hesabıma mail attıgımda gayet gusel gidiyor.Sonra hotmaile gelen maile cevap yazıyorum.mail ISP ye dusuyor fakat ben outlookdean gonder al yaptıgımda ISP den maili cekmiyor.Mailleri cekebilmek icin İllaki outlook'a mail.admarin.com.tr hesabbını eklemek zorundamıyım.Pop3 connector yapamıyorum cunku makaledeki gibi SM de connectors tabının altında default olarak gelen POP3 connector yok.

Simdiden Tesekkurler...

Gönderildi : 04/05/2008 15:30

(@GokhanDOGAN)
Gönderiler: 780
Prominent Member

Merhaba

Serkan ilk olarak esm de connectors tabında pop3 conncetor yok ise sen sbs setup wizard da pop3 connectoru yüklememiş olabilirsin. Bunun icin control panel> add or remove programs> listeden "Windows Small Bussiness 2003" u bulup "change\remove" ile sbs wizardı baslatıp "component selection" adımına geldiğinde "Server Tools" action olarak "maintanance" yi secip  "Networking" component inin yüklemelisin. Bunun altındadır pop3 connector". Ek olarak bu wizard SBS 2003  cd den de başlatabilirsin. Bu işlemden sonra esm de pop3 connector görünecektir.

Gönderildi : 04/05/2008 19:34

(@serkanmutlu-2)
Trusted Member
Konu başlatıcı

merhaba ;

Hocam control panelde Add/remove programs bolumunde Windows Small Business 2003 yok.Bende Cd'sinden aim dedim.SBS cD1 taktıgımda

resimdeki gibi ekran acılıyor.

http://www.resimupload.com/ds519365088_SBS_2003.html

Sadece Exchange de pop3'ün gelmesini istiyorum.Hangisi secili olucak ve hangileri iptal olucak.

Ve birde hocam bunu varolan bir server uzerine kuruyoruz bana bi problem olustururmu (işletim sistemi ve exchange)

Tesekkürler...

Gönderildi : 05/05/2008 12:25

(@GokhanDOGAN)
Prominent Member

Merhaba

Serkan "ag iletişimi" bileşenini pop3 connector u getirecektir. Sol altta ek bilgi den de pop3 conn. hangi bileşen icinde oldugunu gorebilirsin.

Kurulu yapınn uzerine kurabilirsin bi sorun cıkarmaz..

Gönderildi : 06/05/2008 01:04

(@serkanmutlu-2)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Eyvallah hocam dediklerinizi yapınca Pop3 connector'ü artık görebiliyorum.Artık iş Yapılandırmaya geldi onunda makale yardımıyla yaparım heralde,

Tekrar teşekkür ederim.

Gönderildi : 06/05/2008 12:55

(@serkanmutlu-2)
Trusted Member
Konu başlatıcı

merhaba ;

hocam ESM de connectors tabının altında POP3 connector gozukuyo fakat sag tus özellikler acılmıyor.

program ekle kaldırdan windows small business server 2003 calıstırdım sunucu aracları altında, ağ iletişmi haric digerleri yuklenmiş durumda.

ag iletişimi secip bakım  yap dedigimde benden CD1 istiyo takıyom biraz ilerledikten sonra CD3 istiyo ondan sonra ağ iletişim yazan yer kırmızı carpı ile yuklenemdi uyarısı geliyor.3-4 kere denedim hep aynı hatta ESM dismount edip denedim yine yuklenmiyor hocam.Ama dedigim gibi connector tabının altında POP3 connector var ama özellikler kısmına giremiyorum.hocam birde bende SBS in R2 cd var yoksa once onumu kurucam veya baska bir yontemi varmıdır.Exchange Sp2 li bu arada..

tesekkürler 

Gönderildi : 06/05/2008 15:50

(@GokhanDOGAN)
Prominent Member

Merhaba

Peki connector ozelliklerine girerken aldıgın hata nedir o sırada loglara dusen hatalar nelerdir. component tools dan server tools un action u maintanance ye getirip reinstall olarak deneyebilirsin  bu sekilde hata veriyor mu.

Gönderildi : 06/05/2008 17:54

(@serkanmutlu-2)
Trusted Member
Konu başlatıcı

hocam işte

sunucu aaracları altından ağ bileşenleri bakım diyorum.

yükler gibi oluyor ama sonra hata veriyor yüklenemedi diye kırmızı carpı cıkıyor.Daha sonra deneyin diyor.

connector ozelliklerine giremiyorum hic özellikler tabı acılır gibi olup hemen kapatıyor kendini..Hocam benim istedigim pop3 haric hepsi yuklendi

Group policy sekli degisti sunucu yönetimi diye bi menu cıktı ortaya birde.

Hocam simdi denedim pop3 connector sag klik ozellikler dedigimde

loglarda sole bi hata olusuyor..

Tür            HATA

Kaynak      SQLAgent$SBSMONITORING

Kategori     Alert Engine

Olay kimliği  318

unable to read local event log(reason: olay kimliği dosyası okumalar arasında değisti )

Olay kimliği 312 ile ilgili birde uyarı var kaynak ve katagori aynı..

Gönderildi : 06/05/2008 18:19

(@GokhanDOGAN)
Prominent Member

Merhaba

Aldıgın Hatanın pop3 connector ile bi baglantısı olabilecegini sanmiyorum. Server Yonetimi ise SBS de olması gereken bilesen genel kullanılan toolları bir konsoldan yonetmeni saglar. Exch sp2 yi yeniden yuklemen sorunu cozebilir. Son adım ise exch reinstall modda calıstırabilirsin sp2 problemi cozumlemez ise cözulmez ise.

Gönderildi : 06/05/2008 18:55

Paylaş: