Forum

exchange 2003 smtp ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

exchange 2003 smtp connector smart host

29 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
607 Görüntüleme
(@DenizVerman)
Gönderiler: 1289
Noble Member
Konu başlatıcı

arkadaşlar merhaba bir merkez bir lokasyon yapımız mevcut merkezde server 2003 std sp2 dc exchange 2003 std sp2 lokasyonda additinoal dc server 2003 std sp2 ve exchange 2003 std sp2 kurulu arada routing groupda mevcut lokasyonda birde smtp connector oluşturdum smart host olarak isp de merak mail üzerinde dış ip ime izin verdim fakat  lokasyonda exchange server ın quess inden baktığımda durumu retry altındada The connection was dropped by the remote host. hatası yazıyor çalışmıyor mail gönderemiyorum dışarıya problem ne olabilir acaba...

Gönderildi : 16/04/2010 15:35

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

Selam, DNS üzerinde ISP 'nizin IP adresi için bir MX kaydı tanımlayıp dns servisini restart edin ve tekrar deneyin, host veya mx kayıtlarında hata var sanki.

Gönderildi : 16/04/2010 15:54

(@DenizVerman)
Noble Member
Konu başlatıcı

Selam, DNS üzerinde ISP 'nizin IP adresi için bir MX kaydı tanımlayıp dns servisini restart edin ve tekrar deneyin, host veya mx kayıtlarında hata var sanki.

smtp connector yaptığımızda smart host için kendi local dns serverımızda mx kaydımı girmemiz gerekiyorki anlamadım isp deki dns serverda mx ve host kayıtları zaten tam exchange üzerinden pop3 connector ile mailleri göndermek istiyorum yoksa zaten oulook a ikinci mail adresi kurduğumda mailleri problemsiz olarak gönderebiliyor maksadım exchange hesabı üzerinden göndermek...

Gönderildi : 16/04/2010 17:45

(@cozumpark)

Connectorun properties'inde Address Space tabı olacaktı, oraya tıklayıp Allow messages to be relayed to these domain checkboxı işaretli mi? Ayrıca DNS kayıtlarını nereden görüyorsunuz? ISP ' nin NS kaydını DNS 'e girerek de deneyebilirsiniz. Name Server'larda ISP olmalı diye biliyorum ben.

Gönderildi : 16/04/2010 17:57

(@DenizVerman)
Noble Member
Konu başlatıcı

Connectorun properties'inde Address Space tabı olacaktı, oraya tıklayıp Allow messages to be relayed to these domain checkboxı işaretli mi? Ayrıca DNS kayıtlarını nereden görüyorsunuz? ISP ' nin NS kaydını DNS 'e girerek de deneyebilirsiniz. Name Server'larda ISP olmalı diye biliyorum ben.

merhaba allow messages to be relayed işaretli zaten Dns kayıtlarınıda data center da web serverımız var ona bğlanıp dns server kayıtlarını görebiliyorum.Isp nin Ns kaydını Dns e girerek de deneyebilirisiniz derken domaindeki dns denmi bahsediyorsunuz anlamadım Isp deki dns de name server kayıtlarında hata yok dediğim gibi...

Gönderildi : 16/04/2010 19:23

(@cozumpark)

Selam, ben sorunun DNS kayıtlarından veya kullandıınız firewall/spam programından şüphelendim. Allow checki işaretliyse muhtemelen telnet ile sisteme bağlanıp e-mail atabilmelisiniz. Komut satırını açarak telnet mail.sirketiniz.com(sizin mx kaydınızın dışa bakan IP adresi) 25 yazarak bağlanmayı dener misiniz? Eğer burada hata alıyorsanız firewall kesiyordur. Ayrıca http://objectmix.com/microsoft-exchange/278172-connection-dropped-remote-host-issue.html   ve  http://www.freelists.org/post/msexchange/The-connection-was-dropped-by-the-remote-host,7   linklerine de göz atmanızı öneririm.

Gönderildi : 16/04/2010 19:33

(@DenizVerman)
Noble Member
Konu başlatıcı

merhaba telnet mail.sirketadimiz.com 587 yazarak mail servera telnet ile ulaşabiliyoruz fakat exchange üzerinden clientların outlook'undan dışarıdaki bir mail hesabına malesef mail atamıyorum bu işi routing grup olmasa smtp virtual server üzerinde smart host yapıp çözücem yalnız yapamıyorum bunu yaptığımda şubeden merkeze exchange üzerinden mail atamıyorum yani anlıycağınız başka bir kondisyon var....

Gönderildi : 17/04/2010 02:03

(@cozumpark)

MX ve SPF kaydını sorguladınız mı? DNS 'teki kayıt eksikliklerinden de kaynaklanıyor olabilir. Ben böyle olduğunu da düşünüyorum. Normal şartlarda POP3 de olsa dns kayıtlarına bakarak konuşuyor Exchange. Bu sebeple ayarlarınızı tekrar gözden geçirmenizi, yetmediği noktada ISP 'nizden destek almanızı öneririm.

Gönderildi : 18/04/2010 03:18

(@DenizVerman)
Noble Member
Konu başlatıcı

spf kaydım yok isp de bunu yapmak zorunlumu...

Gönderildi : 18/04/2010 14:37

(@cozumpark)

Selam, SPF yok ise sorunlar yaşamanız çok normal, aşağıdaki wizarddan adımları takip ederek işlemi gerçekleştirin.

http://www.microsoft.com/mscorp/safety/content/technologies/senderid/wizard/

Gönderildi : 18/04/2010 14:44

(@DenizVerman)
Noble Member
Konu başlatıcı

peki birşey sorucam default smtp virtual server üzerinden smart host yaptığımda çalışıyor yalnız bu seferde routing group connectorler çalışmıyor.

Gönderildi : 18/04/2010 15:45

(@cozumpark)

Çalışmıyordan kasıt nedir peki, eventlerde bir log var mı bununla ilgili?

Gönderildi : 18/04/2010 16:03

(@DenizVerman)
Noble Member
Konu başlatıcı

konunun spf ile uzaktan yakından ilgisi yok alper bey yanıtlarınız için teşekkür ederim fakat konuyu yanlış yöne çekmeye başlıyorsunuz buda benim daha doğru bir cevap almamı engelliyor exchange queues bölümünden kontrol ettiğimde bağlantının etkin olmadığını görebiliyorum başka bir kondisyon var.

Gönderildi : 18/04/2010 16:31

(@cozumpark)

Yardımcı olmaya çalışıyordum, iyi günler

Gönderildi : 18/04/2010 16:53

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32996

Merhaba

Smart hos tanımını ip üzerinden yapıyorsun bu nedenle dns ile ilgili bir değişiklik yapmana gerek yok yani mail server a gelen istekler smart host için tanımladığın ip ye smtp ile yollanır

şimdi olaya şöyle bakalım ;

eğer smart host ip adresini doğru yazdı iseniz ilk durum isp tarafına bakmak ; isp de smart host için iki çeşit kimlik doğrulama vardır ; biri kullanıcı adı ve şifre , ikincisi ise ip bazlıdır.

Önce şunu sorun isp size yani ip adresinizi mi izin vermiş yoksa bir kullanıcı adı şifre mi soruyor ?

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 19/04/2010 01:44

(@DenizVerman)
Noble Member
Konu başlatıcı

merhaba hocam isp deki server bize ait collactionda biz bağlanıp merak mail üzerinden ip bazlı izin verdik .

Gönderildi : 19/04/2010 01:53

(@DenizVerman)
Noble Member
Konu başlatıcı

hocam 1 merkez 1 lokasyondan oluşuyor merkezde server 2003 std sp2 exchange 2003 sp2 ve lokasyon additinal dc 2003 std sp2 ve exchange 2003 std sp2 merkezden şubeye şubeden merkeze routin group şubede pop3 connector kullanmak istiyorum isp deki server üzerinde mail server merak mail server bunun üzerinden relay izni verdim şubenin dış ipsine telnet bağlantıyıda test ettim hata yok smpt connector oluşturup smart host yaptım fakat smtp connector çalışmıyor exchange quess den baktığımda force connection diyorum üzerinde ama yinede olmuyor pop3 connector dışarıdan gelen mailleri kullanııların mailboxına bırabiliyorum ama mail gönderemiyorum

ayrıca default smpt virtual server üzerinden smart host yaptığımda direk gönderiyor mailleri dışarıya yalnız merkez exchange ile routing group connectorler çalışmıyor smtp birtual server üzerinde genaral ve delivery outbound connections 587 yaptım burda smart host yaptım gönderdi ama routin group connectorler çalışmıyor.

Gönderildi : 19/04/2010 02:04

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32996

kuyruktaki sorun nedir yani error olarak ne alıyorsun ?

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 19/04/2010 02:57

(@DenizVerman)
Noble Member
Konu başlatıcı

The connection was dropped by the remote host hatası alıyorum smtp connector smart host yaptığımda.

Gönderildi : 19/04/2010 03:01

Sayfa 1 / 2
Paylaş: