Forum

Exchange 2007 Messa...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Exchange 2007 Message Format

10 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
307 Görüntüleme
(@Anonim)
Gönderiler: 0
Konu başlatıcı

Merhaba;

Exchange 2003’teki gibi Exchange 2007’de POP3 ayarlarından Western European seçebilmem için ne yapmalıyım,teknik mail gruplarına yazdım,araştırdım ama çözümü bulamadım, çözüm bulmak umuduyla 🙂

Sorun tam olarak şu; yurtdışı ofislerimiz var ve çinde olan kullanıcılar outlook üzerinden mail alıyor fakat  gönderemiyorlar , aynı ofiste ingilizce outlook ve işletim sistemi olanlar rahatlıkla gönderebiliyor.

/

/

Gönderildi : 12/04/2010 13:48

(@bugrakeskin)
Gönderiler: 5088
Illustrious Member

Merhaba

Exchange management console u açın --> Organization Conf. --> Hub Transport'a tıklayın --> Remote Domains tabına gelin.

Burada hangi domainin dil ayarlarını değiştirmek istiyorsanız o domaini ekleyin. Sonra özelliklerine tıklayın --> Message Format tabına gelin character set ayarlarını göreceksiniz.

Gönderildi : 13/04/2010 12:05

(@Anonim)
Konu başlatıcı

Buğra Bey, cevap için teşekkürler, ama ben geneli değiştirmek yerine sadece pop3 kullanıcılarının mesaj formatını değiştirmek istiyorum.Resimlerde gönderdiğim gibi exchange 2003'te bunu ayrı bir pencereden yapabiliyorduk, sanırım 2007'de ya hep ya hiç mantığıyla çalışıyor.

Gönderildi : 13/04/2010 13:48

(@bugrakeskin)
Illustrious Member

Evet, exchange 2007 de pop3 için character set tanımlayamıyorsunuz. Message format mime var onun yerine.

Gönderildi : 13/04/2010 14:38

(@Anonim)
Konu başlatıcı

Peki ben bu sorunu nasıl çözebilirim, çok fazla şey denedim ama olmadı.Çinde aynı sunucudaki başka kullanıcı(os ve outlook ingilizce) mail alıp gönderiyor sorun yok ama çinli kullanıcılar (os ve outlook çince) alıyor ama gönderemiyor "550 5.7.1 Unable to relay" hatası var.Hatayı araştırdım, outgoingteki smtp kimlik doğrulama için benim sunucumu kullan seçeneğiyle alakalı olduğu yönünde ama o işaretli.Ayrıca sunucu tarafında haklarda sorun yok.

Çince outlook/ işletim sisteminde çalışmayan hesabı, yine aynı çin ofisindeki ingilizce outlook/işletim sistemi olan kullanıcıya ekledim sorunsuz çalışıyor.Ayrıca yukardaki 2007 resimindeki Turkish ISO seçeneğini Unicode yaptım ama yine aynı hata var.Outlooku ingilizce yaptım bölge ve dil seçeneklerini ingilizceye çevirdim yine olmadı.İşletim sistemini kurmak zaten imkansız, hem uzak hem o kadar kişiye işletim sistemi kurmak büyük sorun.Web maildende sorunsuz şekilde çalışıyolar..

Çıkmaza girdim,  yapmadığım denemediğim bişeymi var acaba, yada atladığım bişeyler..

Gönderildi : 14/04/2010 14:01

(@Anonim)
Konu başlatıcı

Belki farklı bir konu başlığı ama aklıma geldi, outlook anywhere kullanıyoruz, yani aktif..Kullanıcıları uzaktan nasıl bağlayabilirim?Aynı networkteyken exchange hesabı ekleniyor ama uzaktaki birine nasıl exchange hesabı ekleyip outlook anywhere ile mail alış verişini sağlayabilirim ?

Gönderildi : 14/04/2010 14:29

(@bugrakeskin)
Illustrious Member

Şimdi soru biraz karıştı 🙂

çince işletim sisteminde outlook neden çalışmıyor? eğer mail gitmiyorsa problem başkadır. outlook da mesaj formatı ile ilgili bir değişiklik yapmanıza gerek yok. Aslında exchange tarafında da yapmanıza gerek yok. Western Europan (Windows) seçili ise her dilde mail alır gönderirsiniz.

Outlook anywhere için portalımızda makaleler mevcut inceleyebilirsiniz.

Gönderildi : 14/04/2010 14:40

(@Anonim)
Konu başlatıcı

🙂 Aslında soru hep aynıydı.(Benim tarafımdan öyleydi, yazarken tam ifade edememişte olabilirim)

Konunun başına dönüyüm aslında daha iyi olucak gibi.

Exchange 2003'ten 2007'ye geçiş yaptık.Yaklaşık 5 farklı ülkede farklı dillerle pop3 ile outlooktan mail alıp gönderen kullanıcılarımız var.Geçiş sonrası sadece çin ofisimizde çince işletim sistemi ve outlook kullananlar mail gönderemediler.(mail almasında problem yok)Aynı ofiste ingilizce işletim sistemi ve outlook olanlarda bu problem yok.Hal böyle olunca direk dil ayarlarında bir sorun olacağını düşündüm ve 2003'teki pop3 ayarlarında western european olduğundan 2007'de bunu nasıl yaparım sorusunu sordum 🙂

Tüm bu olanları ve üstteki yorumlarda yaptıklarımı göz önünde bulundurursak, sizce sorun nerde olabilir ?

Gönderildi : 14/04/2010 17:00

(@bugrakeskin)
Illustrious Member

Öncelikle soru aynı değildi, mesaj formatı mailin gelmesi ile ilgilidir, gönderme ile ilgisi yoktur.

Size tavsiyem hiçbir lokasyonda pop kullanmayın.

RPC over https dediğimiz yani outlook anywhere kullandırın tüm dış lokasyonlarda. Bunun için ise dışarı da ki outlook ların içeride olmasına gerek yok.

Exchange 2007 de autodiscover konfigurasyonu yapın, dışarıda ki outlook lar zaten outlook 2007 olduğu için autodiscover sayesinde sunucuyu bulacaklardır ve böylelikle outlook anywhere ile sorunsuz mail alışverişi yapacaksınız.

autodiscover konfigurasyonu için

http://www.cozumpark.com/blogs/exchangeserver/archive/2008/03/27/exchange-server-2007-ve-autodiscover-kullan-m.aspx

internet servislerine hizmet vermek için autodiscover yapılandırması

http://technet.microsoft.com/en-us/library/bb201695.aspx

Gönderildi : 14/04/2010 17:52

(@Anonim)
Konu başlatıcı

Buğra Bey, tüm cevaplar için teşekkür ederim.Autodiscover işimi görecektir, yukardaki hata muallakta kaldı ama dediğiniz gibi rpc over https varken pop3 kullanmak zaten çok mantıklı değil.

Görüşmek üzere..

Gönderildi : 14/04/2010 18:13

Paylaş: