Forum

exchange server a g...

Bildirimler
Hepsini Temizle

exchange server a geçmek

16 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
424 Görüntüleme
(@yavuztekno)
Gönderiler: 64
Estimable Member
Konu başlatıcı

merhabalar kendi açtığım bir konunun altında sormuştum ama ayrı bir konu açmam gerek diye düşündüm,

biz hosting firmasının sağladığı mail serverları kullanmak yerine kendi şirketimizde exchange 2007 ile bu işi halletmek istiyoruz,

fakat forumdan araştırdığım ve okuduğum makaleler sonucunda bu işin öyle ha deyince olmayacağı açık,

ip miz karalistede(4 adet 3'ü para karşılığı çıkartan listeler),adsl hat ile bu iş olmaz öğrendiğim kadarısıyla,sonra yaklaşık 70 kullanıcı mail alış verişi yapıcak bu durumda bu bizim network bant genişliğimizi de etkileyecek,ayrıca exchange kurulu olan makinenin donanımı(AMD athlon x2 250(tm) işlemcisi 3,01ghz ve ram 3,96 GB ,200 GB boş alan var üzerinde ) bu özelliklerle bu kadar kişiyi idare edebilir mi bu bilgisayar ve ya yapılabilecek iyileştirmeler ne olaiblir? ayrıca sizler de kullandığınız donanımn özelliklerini yazabilirseniz sevinirm.Bir de merka ettiğim adsl yerine metro ethernet,ghsdsl,lease line hatlarının bu işe uygunluğu ve maliyeti ne kadardır?Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim hatam olduysa özür dilerim.

Gönderildi : 07/04/2010 17:37

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

merhabalar

geçiş aslında o kadar da zor ve sancılı değil.

ancak IP adreslerinin sağlam olması yararınıza olur. kesintisiz bir mail trafiği için olması gerek. gdat ile bu işi çok rahatlıkla halledersiniz.

yönlendirmelerinizi içeriye yaptıktan kısa bir süre sonra mail trafiğiniz başlar.

ancak sunucunuz da iyi olmalı. yüksek erişebilirlik seçenekleri vs gibi yapılar sayesinde servisin sürekliliği sağlanmalı.

kolay gelsin

Gönderildi : 07/04/2010 19:11

(@rafets-ayata)
Gönderiler: 3820
Üye

Merhaba,

Exchange 2007 64 bit olarak çalışıyor bunu göz önünde bulundurun. Buna karşılık mevcut donanımınızda Bellek miktarını yükseltmeniz performans açısından faydalı olacaktır.

70 kullanıcı Exchange 2007 için çok fazla zorlayacak rakam değil.

Mevcut hattınızda Metro kullanırsanız daha iyi tabi ama en düşük metro hat fiyatı zaten 1.500 TL gibi ... lease line fiyatları da metro hat gibidir.

Burada makul fiyat olarak ghsdsl olabilir ancak gdat en faz 2mbit / 2mbit  hız verebilir. Mail yoğunluğunuza göre bunu değerlendirmek gerekir.

Para karşılığı çıkarılan listelerdeki ipler pek önemli değil. Bu spamdbleri çok fazla firma kullanmaz hatta çok nadirdir.

Gönderildi : 07/04/2010 19:17

(@yavuztekno)
Estimable Member
Konu başlatıcı

şirket içinde herkes adsl kullanıyor,biz ghsdsl sadece exchange için kullansak mail trafiğinde hiç bir sorun olmaz galiba,yanılıyor muyum?

Gönderildi : 08/04/2010 12:49

(@yavuztekno)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Mümin abi,bu bahsettiğim sunucuya ne gibi bir iyileştirme önerirsin,yoksa hp türünde bir sunucu mu önerirsin?

Gönderildi : 08/04/2010 12:51

(@yavuztekno)
Estimable Member
Konu başlatıcı

bir sorum daha var ghsdsl kullanırsak router almamız da gerekir mi?(cisco düşünüyorum)

Gönderildi : 08/04/2010 12:53

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Merhaba,

Mail sunucuda çok fazla mail olmayacak ve maliyet sorun olmayacak ise 1 den fazla server ile dag yaparsanız iyi olur.Fazla kullanıcı yok ve tek server yeterli diyorsanız.Hp nin raid 5 yapılabilecek disk kapasitesi büyük bir sunucusunu alırsanız iyi olur.Exchange 2007 kullanmak için server 2008 gerekli.R2 olursa exchange 2007 kurulamaz.Bunun bir yöntemi var ama sağlıklı olurmu bilinmez.En iyisi sağlam bir server almanız maillerde sorun yaşamamanız adına.Hat konusunda ise adsl ip bloğu sürekli block listlere giriyor ghdsl kullanmanız sağlıklı olur.

Saygılarımla.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 08/04/2010 12:55

(@rafets-ayata)
Üye

Merhaba,

Windows 2008 şart değil sadece sistemin 64bit olması yeterli Windows 2008 Server R2 ilerde desteği gelecek henüz gelmedi.

Adsl yerine ghsl tercih etmeniz yararınıza olur. Bir de maliyet sorun olmazsa tabiki raid yapılı IBM vey HP sunucu tercih etmek faydalıdır. Yok maliyet olmasın diyorsanız elinizdeki sunucuya bellek takviyesi yaparak işinizi görebilirsiniz.

Gönderildi : 09/04/2010 01:25

(@yavuztekno)
Estimable Member
Konu başlatıcı

ocs için kullandığımız shdsl hattımızla exchange e geçebilir miyiz acaba?hattın ip si nomorefunn adlı bir tane kara listede.

Gönderildi : 09/04/2010 13:37

(@rafets-ayata)
Üye

Geçersiniz bu kadar terettüt nedendir anlamadım ? En kötü ihtimal yeni bir ip alırsınız talepte bulunursunuz.

Gönderildi : 11/04/2010 01:41

(@yavuztekno)
Estimable Member
Konu başlatıcı

üstümde 3 müdürün baskısı var ondan tereddüt ediyorum 🙂

Gönderildi : 11/04/2010 12:29

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

merhabalar

o bahsettiğin bir sunucu mu yoksa toplama PC mi?

PC ise hiç onunla uğraşma derim. bir sunucu alıp o şekilde exchange server kurun.

eğer exchange alımı yapmadıysanız büyük bir ihtimalle exchange server 2010 alacaksınız. bu durumda da Windows server 2008'e ihtiyacınız olacak.

mümkünse gdat alın ve tabi bunun için de Cisco 878 önerilebilir. 

kolay gelsi

Gönderildi : 11/04/2010 13:14

(@yavuztekno)
Estimable Member
Konu başlatıcı

toplama bilgisayardı bahsettiğim,bilgilendirdiğiniz için sağolun bir bütçe hazırlamaya çalışayım,diğer bir seçeneğim de hosted exchange sağlayan firmalar aylık 5-6$ mailbox başına ücretleri var böyle bir çözüm hakkında ne düşünüyorsunuz?hp sunucu teklifi aldım bir şirketten yaklaşım 3,500$bir sunucu ile bu işi sorunusz yaparsınız dediler biraz pahalı ve gereksiz olduğunu düşünüyorum tavsiye ettikleri sunucunun.

Gönderildi : 11/04/2010 19:23

(@rafets-ayata)
Üye

Merhaba,

İlerdeki büyüme hedefi ve esneklik açısından bence kurum içinde host edilmesi daha makul. Ayrıca size tavsiye edilen ürünün modeli v.s. olmadan fiyat anlamında yorum yapmak güç.

Ancak sponsorumuzdan fiyat almayı unutmayın HP konusunda size iyi fiyat verebilirler.

Gönderildi : 12/04/2010 04:12

(@yavuztekno)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Hüseyin bey'le iletişime geçtim öneriniz için sağolun rafet bey,bana önerilen sunucunun da adresi

http://hpsunucu.com/HP-470065-081-DL380G6-Quad-Core-Xeon-5530-240GHz-8MB-L3-12GB-1P-Rack-Server,PR-9364.html

Gönderildi : 12/04/2010 14:18

(@rafets-ayata)
Üye

Bence gayet uygun bir ürün yapacağınız iş için yeterlidir.

Gönderildi : 12/04/2010 16:44

Paylaş: