Forum

Kullanıcı sertifika...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Kullanıcı sertifikasını silmek

8 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
660 Görüntüleme
(@SerdarKarahanoglu)
Gönderiler: 13
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba ,

Bir kullanıcımız encrypted mail gönderebiliyor fakat karşı taraf açamıyor yada o kullanıcıya mail encrypted mail gönderemiyoruz. Durum şu şekilde, daha önce sistemde Exchange 2003 ve A isimli bir sertifika server bulunmaktaydı. Daha sonra A isimli sertifika server değiştirilip B isimli başka bir CA kuruluyor ve Exchange de 2003 ten 2007 ye migrate ediliyor. Bu arada kullanıcının accountuna ilişik olan sertifikada account bilgisiyle beraber kalıyor. Active Directory Users and Computers da Published Certificate tabında da eski sertifikası görünmüyor.

Kullanıcı signed mail attığında gelen sertifika yeni olan ve buna encrypted reply yaptığımda sertifika trusted değil diyor. Gelen signed maildeki sertifikaya baktıgımda trust olarak görünüyor yalnız. Gelen maildeki kullanıcıyı add to contacts diyerek gelen ekranda certificates e baktığımda bu eski sertifikayı da yenisini de görebiliyorum.Eski sertifika not valid görünüyor, birde default olarak görünüyor. Oradan eski sertifikayı remove ediyorum, default olanı yeniye çekip kaydediyorum fakat tekrar geri donup kontaklardan baktığımda hala eskisi duruyor ve default olarak yer alıyor. Bana kalırsa sorun Exchange Serverda , ve sorunu powershell komutuyla çözebilirim.

Sorunu tam anlatmak için hikaye kısmını uzun tuttum belki yanlış düşünüyorum diye ? Benim ihtiyacım olan bilgi ise powershell de bu user a baglı olan eski sertifikayı silmek yada bağlı bulunan iki sertifikayı da (tümünü) silmek işimi görür daha sonra yeni sertifika request edebilirim ne de olsa. Ayrıca emin olmak için powershell de silmeden önce başka sertifikası var mı kullanıcının görebileceğim bir komutta var mıdır ? Bilgi verebilir misiniz ?

Teşekkürler

Gönderildi : 01/04/2010 20:38

(@bugrakeskin)
Gönderiler: 5088
Illustrious Member

Merhaba

Öncelikle sorunun exchange den kaynaklandığını pek düşünmüyorum. Zira exchange server user sertifikasına karışmaz

Bence sorun bozuk autoenrollment yapısından kaynaklanıyor. Tavsiye olarak active directory den kullanıcının sertifikasını aşağıda ki script ile silmenizi ardından sertifikayı autoenrollment tarafında revoke etmeniz.

Const ADS_PROPERTY_CLEAR = 1 
Set objUser = GetObject _
("LDAP://cn=MyerKen,ou=Management,dc=NA,dc=fabrikam,dc=com")
objUser.PutEx ADS_PROPERTY_CLEAR, "userCertificate", 0
objUser.SetInfo
ya da
On Error Resume Next
Const ADS_PROPERTY_DELETE = 4

Set objUserTemplate = _
GetObject("LDAP://cn=userTemplate,OU=Management,dc=NA,dc=fabrikam,dc=com")
arrUserCertificates = objUserTemplate.GetEx("userCertificate")

Set objUser = _
GetObject("LDAP://cn=MyerKen,OU=Management,dc=NA,dc=fabrikam,dc=com")
objUser.PutEx ADS_PROPERTY_DELETE, "userCertificate", arrUserCertificates
objUser.SetInfo

Gönderildi : 02/04/2010 17:15

(@SerdarKarahanoglu)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba Buğra Bey,

Verdiğiniz komutları denemeden önce hangisi ne işe yarıyor açıklayabilir misiniz ? Çunku kullanıcım sorun çıkartabilecek seviyede üst düzeyde olmasının yanı sıra işlemleri de bilerek yapmak ve öğrenmek adına benim içinde iyi olur.

Yardımınız için teşekkürler

Gönderildi : 02/04/2010 18:34

(@bugrakeskin)
Illustrious Member

Verdiğim scriptlerin 1. olanı kullanıcya publish edilmiş sertifikayı temizler, 2.olan ise sertifikayı ad yapısından tamamen kaldırır

Gönderildi : 02/04/2010 18:53

(@SerdarKarahanoglu)
Eminent Member
Konu başlatıcı

2. script benim işimi göreceğine inanıyorum. teşekkür ederim , son birşey daha rica edicem sakıncası yoksa ?

2003 domain yapısında bu scripti nasıl çalıştırabilirim, code ları bir notepad a atıp *.vbs olarak kaydedip run etmem yeterli olur mu ?

Gönderildi : 02/04/2010 19:09

(@bugrakeskin)
Illustrious Member

olur tabi ama komut satırında, cscript c:\test.vbs olarak çalıştırırsanız scriptte bir hata olursa görürsünüz.

Gönderildi : 02/04/2010 19:19

(@SerdarKarahanoglu)
Eminent Member
Konu başlatıcı

1. script i denedigimde C:\script1.vbs(2, 1) (null): Unspecified error  seklinde hata aliyorum.

2. script i denedigimde hata almiyorum fakat sertifikalar published sertikilarda hala yeni sertifikayi goruyorum. Ayrica outlook tan add to contacts dedigimde certificate tabinda kullanicinin calismasini engelleyen eski sertikifikada duruyor.

LDAP i yanlis yazmis olsam ikincide hata verirdi, baska neden kaynaklaniyor olabilir ?  

Gönderildi : 02/04/2010 20:43

(@bugrakeskin)
Illustrious Member

hata veren script'de MyerKen kısmı olan bolumude kendinize göre düzenlediniz mi? ve komutu hangi kullanıcı hangi serverda çalıştırıyosunuz

problem olmaması gerekirdi.

Gönderildi : 06/04/2010 19:12

Paylaş: