Forum

~ 50.000 kişiye hiz...

Bildirimler
Hepsini Temizle

~ 50.000 kişiye hizmet edecek Exchange Projesi

24 Yazılar
6 Üyeler
0 Likes
643 Görüntüleme
(@HuseyinKeskin)
Gönderiler: 12
Active Member
Konu başlatıcı

Merhaba arkadaşlar,

Ortalama 50.000 kişiye hizmet edecek bir Exchange projesi ile ilgili fikilerinizi almak istiyorum. Sunucu(lar) 50.000 kullanıcıya hizmet verecek. Buna uygun storage, Sanallaştırma yazılımı, yedekleme, sürekliliği sağlamak gibi kriterler önemli, her projede olduğu gibi 🙂

Bu denli büyük bir proje üzerinde çalışan oldu mu acaba?

Fikirleriniz için şimdiden teşekkür ederim.

Gönderildi : 15/03/2010 02:12

(@hasanelisert)
Gönderiler: 79
Trusted Member

Bu sorunun cevabını merakla bekliyorum , üstad arkadaşlar nerdeler?

Gönderildi : 15/03/2010 12:44

(@HuseyinKeskin)
Active Member
Konu başlatıcı

Henüz bir cevap gelmedi... 🙂

Zor bir soru sordum sanırım 🙂

Gönderildi : 15/03/2010 18:19

(@hasanelisert)
Gönderiler: 79
Trusted Member

Henüz bir cevap gelmedi... 🙂

Zor bir soru sordum sanırım 🙂

Cevap gelmezse ben dalıcam konuya ama daha yetkin arkadaşlar vardır diye bekliyorum 🙂 

Gönderildi : 15/03/2010 20:18

(@ugurburma)
Gönderiler: 1973
Üye

Soru zor değil yetersiz 50.000 kişiden bahsediyorsunuz. Kaç lokasyon ve kaç server planlıyorsunuz? Ortalama kullanıcı başına ne kadar bir mailbox boyutu düşünüyorsunuz? 50000 mailbox şirket içinmi yoksa internet üzerinden free hizmetmi verecek? Gmail in (min. 7Gb kotalı) 50000 kullanıcısı ile şirket içinde 100Mb kotalı 50000 kullanıcı arasında bayağı donanım fark eder. Konuyu biraz daha açmanızda fayda var.

Bu tip büyük projelerde oturulup doğru planlamalar yapılması gerekir.  

Gönderildi : 15/03/2010 20:23

(@HuseyinKeskin)
Active Member
Konu başlatıcı

Evet haklısınız soru yeterli değildi, konuya ısınana arkadaşlar olmaya başladı.

Bu Exchange yapısı ~50.000 kişiye ActiveSync ile Push edecek bir hizmet sunacak 50 mb kotalı, şirket içi çalışmayacak, bant genişliği problemi yok (yani bunu hesaplamamız gerekmiyor).

Exch. 2007 veya Exch 2010 (buna hakim değilim).

Gönderildi : 15/03/2010 21:04

(@ugurburma)
Üye

(@HuseyinKeskin)
Active Member
Konu başlatıcı

Sanırım yanlış link ?

Yoksa ciddiye almadım anlamında mı bu cevap?

Gönderildi : 16/03/2010 01:56

(@ugurburma)
Üye

Linki örnek olarak verdim, yapmak istediğiniz bu tarz birşey sanırım. Siz hangi cihazlara bu hizmeti vereceksiniz? Tek lokasyondan 1 server ilemi bu hizmeti vermeyi düşünüyorsunuz? 50000x50MB=2,5Tb (2441Gb) data yapar.  Exchange 2007 ve 2010 ile database sayısı oldukça artmış vaziyette. Exchange 2010 da:

• Online Database Scanning için 2 yöntem getirildi.

• 1 TB altındaki databaseler için önerilen mailbox database maintenance işleminin sonunda çalıştırılması.

• 2 TB’a kadar olan databaselerde arka planda 24×7 çalıştırılması. (Varsayılan yöntem) Bu yöntemde Exchange günde 1 kere fazla çalıştırmaz ve tamamlayamaz ise event log’a warning atar.

• Desteklenen Database Limit 2 TB’a çıkarıldı.
  •  
    Gönderildi : 16/03/2010 12:07

(@bugrakeskin)
    Gönderiler: 5088
    Illustrious Member

Merhaba arkadaşlar,

Ortalama 50.000 kişiye hizmet edecek bir Exchange projesi ile ilgili fikilerinizi almak istiyorum. Sunucu(lar) 50.000 kullanıcıya hizmet verecek. Buna uygun storage, Sanallaştırma yazılımı, yedekleme, sürekliliği sağlamak gibi kriterler önemli, her projede olduğu gibi 🙂

Bu denli büyük bir proje üzerinde çalışan oldu mu acaba?

Fikirleriniz için şimdiden teşekkür ederim.

Merhaba,

ciddi bir proje; ben bu projenin başında olsam şöyle bir yapı kurardım,

Lokasyona göre IBM 3850M2 sunucu alırdım merkez lokasyonda sanallaştırmayı bu sunucular üzerinde yapardım. VMware mi Hyper-V mi ? ben olsam hyper-v kullanırdım.

Storage olarak Netapp N3600 olabilir, sanallaştırma da 1 numara diyebilirim.

Yedekleme için IBM TSM alırdım

Exchange 2010

15 tane Exchange 2010 DAG sunucusuna member  Mailbox Server

Merkez hariç, her lokasyona 1'er adet Exchaneg 2010 CAS + HUB ( Outlook Anywhere, Autodiscover ve ActiveSync CAS Proxy rollerini üstlenecek )

5 adet Exchange SMTP Gateway ( Edge Role )

Tabi bu kabaca aklıma ilk gelen ve daha önce üzerinde çalışarak baz aldığım bi yapı. Tabi danışmanlarla bu konuyu tartışmakta her zaman fayda vardır.

Gönderildi : 16/03/2010 12:23

(@ugurburma)
    Üye

Buğra hocam kaç lokasyon olduğu belirtilmemiş. 50000 kullanıcı için böyle bir yapı kurduğunuzda Exchange Cal lisanslaması nasıl olur?

- Bu kadar çok Exchange'in yönetimi için birde SCOM eklemekte fayda var.

- IBM TSM + IBM Tape Library backup işini çözecektir.

Gönderildi : 16/03/2010 12:33

(@bugrakeskin)
    Illustrious Member

Lisanslama olayına hiç girmiyorum, sadece kafamda ki en doğru dizilimi yazdım.

SCOM eklemekte tabi fayda var, sonuçta büyük ve riskli bir yapı bir şekilde izlenmeli ve bu doğrultuda aksiyon alınmalı.

Evet TSM ve Tape Library backup işini rahatlıkla çözecektir 🙂

Gönderildi : 16/03/2010 14:09

(@HuseyinKeskin)
    Active Member
    Konu başlatıcı

Arkadaşlar Teşekkür ederim,

Sistem tamamıyla tek lokasyonda olacak ve sadece dışarıya hizmet edecek.

Gönderildi : 16/03/2010 15:40

(@HuseyinKeskin)
    Active Member
    Konu başlatıcı

Uğur hocam haklısınız.

Evet örnekteki şekilde olacak. Dışarıdan erişilecek.

Bu durumda CAL hesaba katılır mı? Local kullanıcı olmayacak ama yine de dışardan mailbox sayısı kadar erişim olacak.

Saygılar/Selamlar

Gönderildi : 16/03/2010 15:46

(@bugrakeskin)
    Illustrious Member

Tabi ki katılır çünkü Exchange üzerinde açtığınız her mailbox 1 CAL demektir

Ayrıca madem local de kullanıcı olmayacak o halde AD üzerine yük bindirmenin bir anlamı da yok. Hosted Exchange Services çözümünü düşünmenizde fayda var.

Gönderildi : 16/03/2010 16:21

(@cozumpark)
    Gönderiler: 16309
    Illustrious Member Yönetici

merhabalar

evet güzel bir proje. en verimli sonucu almak için aşağıdaki makaleyi takip edin ;

http://msexchangeteam.com/archive/2009/11/09/453117.aspx

tabi böyle bir yapıyı tek bir binada tutmayacaksınız. failover cluster mimarisi ile sürekliliğin sağlanması için site yapısı olacaktır ve aralarında replikasyon olacaktır.

sanallaştırma yapılabilir ancak Exchange Server 2010 üzerinde UM sanallaştırılması önerilmez o yüzden UM messaging olacaksa buna dikkat edilmelidir.

Hyper-V üzerinde bu işlem failover cluster senaryoları ile yapılabilir.

Ayrıca 50000 kullanıcı çok fazla değil. Exchange Server 2010 yanlış hatırlamıyorsam 4.000.000 mailbox ile test edildi (teyidini almaya çalışırım yanlış bilgi olmasın).

DAG yapısı kullanılacak doğal olarak ve süreklilik sağlanacak.

Donanımsal alt yapıda sunucuların performansı çok önemli blade serverlar tercih edilebilir ki ben olsaydım öle yapardım. Blade serverlar + sanallaştırma teknolojisi ile mükemmel bir çözüm ortaya çıkar.

Bunların dışında erişim yapısında da düzgün bir yapı inşa edilmeli ki performans değerlerinde kayıp olmasın ki bunun için de donanımsal olarak bir load balance cihazı tercih edilmelidir.

kolay gelsin

Gönderildi : 16/03/2010 16:52

(@HuseyinKeskin)
    Active Member
    Konu başlatıcı

Selamlar Bugra hocam,

Bildiğim kadarıyla Hosted Exchange Services eskiden Frontend olan yapıya benzer birşey değil mi?

Yani bu durumda bu mailboxları yine Backend (diyelim) de oluşturmamız gerekmiyor mu?

Saygılar

Gönderildi : 16/03/2010 19:02

(@system.gokan)
    Gönderiler: 373
    Honorable Member

Merhaba Front ve backend Exchange 2003 ileydi artık roller tamamiyle değişti. Ama Exchange server 2007 edge transport sever özelliğini Fronend olarak mailbox server özelliğinide backend olarak düşünebilirisiniz. Ayrıca rolleri dağıtık yapıda kurabiliyorsunuz Buğra hocanmın dediği gibi mailbox server ayrı alıp edge ayrı client access server rolu ayrı sunucularda koşturmak tabiki en iyi performansı sağlıcaktır. Tabiki nu yapıda sanalaştırma kullanmak daha mantıklıdır. En önemli konu ise gerçi Buğra hoca kabaca diyor ama neredeyse taslağın tamamını anlatmış iyi bir storage çözümü HP EVA 4000 series cihazlarıda çözüm olarak kullanılabilir. Server olarak Hp Blade server tercih edilebilir.

Saygılarımla...

Gönderildi : 16/03/2010 19:30

(@HuseyinKeskin)
    Active Member
    Konu başlatıcı

Mümin hocam ilgin için teşekkür ederim.

Exchange 2007 SP1 kaç kullanıcı kaldırıyor max. Bu konuda bilginiz var mı ya da bununla ilgili bir makale var mı?

Yardımlarınız için teşekkür ederim.

Kolay gelsin

Gönderildi : 16/03/2010 19:33

Sayfa 1 / 2
    Paylaş: