Forum

Exchange 2007 de dı...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Exchange 2007 de dışarıdan mail alıp verme

12 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
468 Görüntüleme
(@yuksekirtifa)
Gönderiler: 6
Active Member
Konu başlatıcı

Selam arkadaşlar

Benim şöyle bi ihtiyacım var:

Öncelikle gitmiş olduğum kursta bize exchange kurulumu dışında hiç bişey gösterilmedi. Bu yüzden exchange konusunda hiç bişey bilmiyorum.

Şu anda çalıştığım yerde benden şöyle bişey istendi. Firmamızın bir hostingi var ve burdan firmalara mail hizmeti veriyoruz. Fakat bir müşterimizde problem yaşıyoruz çünkü işleri sadece maille ve aşırı derecede mail trafiği var. Bu yüzden sürekli sunucuda onlarla ilgili problem yaşanıyor.

Bizde şöyle bişey düşündük firmanın kendi bünyesinde bir exchange sunucu kurarak yükü azaltmayı istiyoruz. Exchange kurulumu ve owa da bir problem yok mail alıp verebiliyorum. Ama diğer pcde outlook ta bu işi yapamadım ve dışarıyada mail gönderip alamıyorum. Dediğim gibi bu konuyla alakalı bilgimde yok. Yapılması gereken ayarlarla alakalı forumlarda da bişey bulamadım yada yapılması gerekenlerin ne olduğunu bilmediğim için konu başlıklarından çıkartamıyorum. Bu arada Server 2008 üzerine exchange 2007 kurdum.

Sizden ricam bana exchange 2007 de nasıl mail alıp gönderebileceğimle ilgili ayarlarla alakalı yardımcı olmanız. Şimdiden teşekkür ediyorum.

Gönderildi : 28/02/2010 15:27

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Merhaba,

Bu işlem için gerekli kurulumu mesela alivelikonya.com olarak ele alalım.Siz alivelikonya.com için oluşturulan mx kayıtlarını hosting firmanızdan kendi sizteminizin tanımlı olduğu statik ipye yönlendirmesini isteyeceksiniz.Daha sonra gerekli portları açacaksınız 443-25-587 gibi.Tabi mail alıp vermek için exchange üzerinde send ve recive connector tanımlamanız gerekli.Bu işlemlerin nasıl yapılacağı konusunda forumda bir çok makale mevcut makaleler kısmında exchange bölümünde.

Bu arada kullanmış olduğunuz hatta önemli adsl hattı kullanacaksanız mailleriniz spam maile düşecektir muhtemelen.Exchange kısmındaki makaleleri mutlaka okuyunuz.Kafanıza takılan noktalarda değerli hocalarımız mutlaka yardımcı olurlar.

Saygılarımla.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 28/02/2010 15:33

(@yuksekirtifa)
Active Member
Konu başlatıcı

cevabın için teşekkürler...

şimdi benim yapmam gekenler tam olarak şunlarmı?

1.hostingimizden mx kayıtlarını şirketin ip sine yönlendirmesini isteyeceğim. (ayrıca benim hostinge ulaşmak için bir ayar yapmam gerekiyormu?)

2.portları modemden yönlendireceğim.

3.exchange i normal olarak kuracağım.

4.exchange den send ve recive connector tanımlayacağım.

5.ve maillerin spam olarak düşmemesi için ayarlamalar yapacağım.

peki bunlardan başka exchange de yada domain imde herhangi bir ayar yapmam gerekiyormu? Dediğim gibi yapılması gerekenleri bilmediğim için makalelerde nelere bakmam gerekiyor bilmiyorum.o yüzden soruyorum.

ayrıca ben deneme amaçlı sanal olarak server ve client ler kurdum. Owada mail alıp verebiliyorum ama dediğim gibi dışarıya mail gönderemiyorum ve alamıyorum.

Gönderildi : 28/02/2010 15:45

(@www-rizasahan-com)
_

Merhaba,

Siz exchange sunucunuz için gerekli kayıtları ip adresinizi vererek hosting firmanızdan yapmasını isteyin online yönetim paneli var ise kendiniz yönlendirin.

1- http://www.cozumpark.com/blogs/exchangeserver/archive/2008/04/20/exchange-2007-ve-kurulumu.aspx

2- http://www.cozumpark.com/blogs/exchangeserver/archive/2008/11/02/exchange-server-2007-receive-conncetor.aspx

3- http://www.cozumpark.com/blogs/exchangeserver/archive/2008/03/19/exchange-server-2007-nin-d-d-nya-ile-leti-imi-hub-transport-server-role.aspx

4-Mx kayıtları için örnek;Ama aşağıdaki örnekte tüm işlemler yönlendirilmiştir.Siz mx kaydını yönlendirip ptr kaydı oluşturmalısınız.Siz yukarıdaki adımlarla kuruluma başlayın sonrasında takıldığınız noktalarda yardım edelim.Ayrıca mümkünse adsl ip bloğu ile bu işe girmeyin spamlistlerden çıkmamazsınız.

Kayıt Adı

Tipi

Kayıt Verisi

İşlem
aktifizolasyon.net NS ns1.isimtescil.net Kaydı Güncelle   Kaydı Sil
aktifizolasyon.net NS ns2.isimtescil.net Kaydı Güncelle   Kaydı Sil
aktifizolasyon.net MX 10,mail.aktifizolasyon.net Kaydı Güncelle   Kaydı Sil
mail.aktifizolasyon.net A 78.160.150.230 Kaydı Güncelle   Kaydı Sil
www.aktifizolasyon.net CNAME aktifizolasyon.net Kaydı Güncelle   Kaydı Sil

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 28/02/2010 16:05

(@yuksekirtifa)
Active Member
Konu başlatıcı

çok teşekkürler.

bunları bi yapayım o zaman ondan sonra takıldığım yerlerde yardımınızı isterim.

Gönderildi : 28/02/2010 16:16

(@yuksekirtifa)
Active Member
Konu başlatıcı

Malesef olmadı. Dışarıya mail gönderemiyorum ve alamıyorum. Yaptıklarımı anlatıyım eksiklerimi lütfen söyleyin.

Sanal olarak server 2008 kurdum. Domain ve DNS kurdum. (DNS çözümlemesinde bi sorun yok gibi görünüyor)Orda ayrı olarak yapmam gereken bir ayar varsa lütfen söyleyin.

Exchange için gereken ayarları (kurulum makalelerinden bakarak) yaptım. Daha sonra arkadaşımın söylediği gibi receive connector ve send connector ile alakalı makaleleri okudum ve aynen uyguladım. Serverda mail alıp verebiliyorum ama dışarı mail gönderip alamıyorum.

Söylediğim gibi bilgim olmadığı içinde ne tür ayarlamalar yapmam gerekiyor tam olarak bilmiyorum.

Serverda yada Exchange de yapmam gerekenleri bana tam olarak sıralayabilirseniz sevinirim. En azından makaleleri ona göre bulurum.

Gönderildi : 01/03/2010 12:16

(@www-rizasahan-com)
_

Merhaba,

dışarı mail atarken ve dışarıdan kendinize mail atarken ne hatası alıyorsunuz?Kuyrukta oluşan hatalar nelerdir?

Gönderildi : 01/03/2010 13:08

(@yuksekirtifa)
Active Member
Konu başlatıcı

Hiçbir hata mesajı almıyorum.owa dan gönderim yapıyorum.gönderilmiş öğelere düşüyor.ama diğer tarafa mail gelmiyor.

Gönderildi : 02/03/2010 00:31

(@yuksekirtifa)
Active Member
Konu başlatıcı

Bu akşam şöyle bir hata aldım.dün akşam göndermeye çalıştığım mailler ile ilgili yeni geldi bu hatalar.hepsi için geldi denemelerimin...

Teslim Gecikti: mail deneme

Aşağıdaki alıcılara veya dağıtım listelerine teslim ertelendi:

[email protected] 

Konu: mail deneme

Bu ileti henüz teslim edilmedi. Microsoft Exchange iletiyi sizin yerinize teslim etmeye çalışmaya devam edecek.

Bu ileti 02.03.2010 21:39:31 (GMT+02:00) Atina, Beyrut, İstanbul, Minsk gününe kadar teslim edilmeye çalışılacak. İleti o zamana dek iletilemezse, Microsoft Exchange bunu size bildirecek.

Gönderildi : 02/03/2010 01:47

(@orhan.uz)
Gönderiler: 7
Active Member

aslında hata yapmakta son derece haklısın exchange kurmak ? demek yolun yüzde 90 demek .İlk once  server ad varsa dns de varsa dns aç orda ki name server ına bak onu tam adıyla not al süper sonra mctds.xxx.com yazan digil xxx.com yazan a new host a de ve oraya üste mail yaz zaten görücen mail.xxx.com oldunu sonra yine xxx.com sag tıkla ve mail exchchanger seç browse demin yazıdıgın mail seç ok   , reverse zone tanımla dns ok 🙂

sonra ıspnın host kısmana kendı  statık ıp yaz  ok mx kayı kısmına oncelık 10 yaz ve ıp yaz , ,nameserver kendı not aldını yaz ekle diğerlerini sil yada ama şuan ekle ok

exchange kur kurulum bitince sytem maneger delegation altındakını tıkle send receive  yollama alma işlemi oraganıze eder bittti

artık kendı network herkes bırbırıyle alıp gönderebılır ve hatta internet üzerine de 🙂 

Gönderildi : 07/05/2010 22:39

(@www-rizasahan-com)
_

Alan adınızı paylaşırmısınız?Daha yeni kurulan bir yapı olduğu için bunun bir çok sebebi olabilir.Adım adım incelemek lazım öncelikle exchange kuyrukta üretilen hatayı paylaşabilirsiniz.Alan adınızı verirseniz gerekli kayıtları doğru açıp açmadığınızı kontrol ederiz.Sonra bu kısımlarda problem yok ise geri kalan adımlara geçeriz.

Gönderildi : 08/05/2010 01:46

(@alpersaracci)
Gönderiler: 20
Eminent Member

Ben 2 yıldır exchange 2007 kullanıyorum. Mx kayıtlarımda da sıkıntı yok birkaç karalistem vardı. Onlardan da kurtuldum. Bazı yerlere rahatlıkla mail atarken bazı yerlerde de

Aşağıdaki alıcılara veya dağıtım listelerine teslim ertelendi:

Konu: Re:

Bu ileti henüz teslim edilmedi. Microsoft Exchange iletiyi sizin yerinize teslim etmeye çalışmaya devam edecek.

Bu ileti 10.11.2010 12:32:13 (GMT+02:00) Atina, Bükreş, İstanbul gününe kadar teslim edilmeye çalışılacak. İleti o zamana dek iletilemezse, Microsoft Exchange bunu size bildirecek.

Yukarıdaki gibi uyarı veriyor. acaba dns'de reverse kullanmak trafiğimi artırıyor.

Kolay gelsin.

Gönderildi : 10/11/2010 13:50

Paylaş: