Forum

Exch. 2003 - MailSt...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Exch. 2003 - MailStore Alanı

4 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
299 Görüntüleme
(@KaVKaZ)
Gönderiler: 34
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Mailstore alanımı 75 gb'a çıkarmadan önce gün içerisinde özellikle bir kullanıcıma eski maillerini sunucudan outlook pst dosyasına arşivlettirdim. Sunucu kısmında ki mailler pst dosyalarına taşındıktan sonra özellikle bir kullanıcımın mailbox alanında gözüken mail sayısı ve boyutu hiç değişmedi.

Bu  işlemi üç kullanıcımda daha uyguladığımda onlarda her hangi bir sorun yaşanmadı, %90 oranında mailboxlarında düşüş oldu.

Bu konuyla ilgili bir kaç sorum olacak;

1- İlk örnekteki kullanıcımın maillerinin büyük çoğunluğunu pst'ye çekmemize rağmen neden mailboxında değişiklik olmamış olabilir? Bunun çözümü için ESEUTIL defrag işlemini mi yapmam gerekiyor veya yapmam gereken nedir?

2- Ne kadar pst'ye mailleri çekmiş olsamda yinede mailstorelarda bir iki mail muhakkak kalıyor. WebOutlook'tan baktığımda bu kullanıcıların mail adreslerinde kimi zaman bir iki maili görebiliyorum fakat çoğunlukla mailboxları tamamen bomboş olması gerekirken yinede Mailboxes penceresinde değerler görüyorum, oysaki kullanıcılarımın %95'i maillerini outlookta lokale çekiyor. Bu sorun neden olabilir, badmail mi yoksa daha farklı bir durummu söz konusu ve nasıl bir yol izleyip bu sorunu çözümleyebilirim?

3- Mailstore alanımı arttırmak için Exch. Serv. SP2'nin lazım olduğunu biliyorum, benim mail sunucum SBS 2003 R2. Yapılan Windows güncellemelerinde Windows Server Update Services 3.0 SP2 yüklü. Exchange adına SP ile ilgili add/remove programsda hiç birşey göremiyorum. Bu yüzden şüphe etmektense bunuda sormak isterim. Exch. Serv. SP2'i yeniden kurmayı deneyip uyarı almaktansa, SP2 yüklü olduğunu nasıl anlayabilirim? SBS kullandığım için Windows Server Update Services 3.0 SP2 acaba Exch. Serv. SP2'yi içinde barındırıyor mu dur?

Biraz uzun bir yazı oldu 🙂 kusura bakmayun,

Teşekkürler

Gönderildi : 16/02/2010 18:05

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32993
Illustrious Member Yönetici

Merhaba

1 - evet veya yeni bir mailbox db açıp bu db deki mailboxları onu taşıyabilirsiniz

2 -  pek anlamadım ama bunu zararı nedir size

3 - build number ı kontrol edebilirsiniz http://support.microsoft.com/kb/158530

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 18/02/2010 04:08

(@KaVKaZ)
Gönderiler: 34
Trusted Member
Konu başlatıcı

Yanıtlarınız için çok teşekkürler...

2. sorumda sunucu dışında 50 kullanıcım lokalde pst dosyaların maillerini saklıyorlar. Sunucudan mailleri pst'ye çekmelerine rağmen exchange mailstore alanında ki mailboxlarında bir kaç mail var olarak gösteriyor ama ben hiç bir şekilde o mailleri bulamıyorum? Bu nasıl mümkün olabilir anlayabilmiş değilim, aslında zararı şu an için yok fakat bu şekilde mailboxlarında mail birikmesi sonucu ileride alan kaybı yaşamak istemem.

Gönderildi : 01/03/2010 02:04

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32993
Illustrious Member Yönetici

exmerge ile bağlanıp pst ye almayı ve daha sonra mailbox ı silip tekrar açmayı deneyebilirsiniz.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 01/03/2010 02:25

Paylaş: