Forum

EXCHANGE 2010 'DA ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

EXCHANGE 2010 'DA RPC / outlook anywhere kurulumu

6 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
373 Görüntüleme
(@enginseferoglu)
Gönderiler: 21
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba hocam , windows 2008r2 server'ın std. üzerine exchange 2010 std. kurulumu yaptım , problemim  exchange dışarıdan  RPC / outlook anywhere  halinde kullanmak için neler yapmam gerekli server üzerinde , teşekkürler ,

Gönderildi : 10/02/2010 16:54

(@bugrakeskin)
Gönderiler: 5088
Illustrious Member

Merhaba

Exchange 2007 için yazılmış olan makaleyi inceleyebilirsiniz. Exchange 2010 tarafında bununla ilgili bir değişiklik olmadı.

http://www.cozumpark.com/blogs/exchangeserver/archive/2008/03/19/exchange-server-2007-ve-outlook-anywhere.aspx

Gönderildi : 10/02/2010 17:34

(@enginseferoglu)
Eminent Member
Konu başlatıcı

merhaba makaleyi inceledim , ISS kısmında takıldım biraz farklı  , birşey daha soracağım rpc için ayrı bir sertifika oluşturmak gerekiyor mu !!

Gönderildi : 10/02/2010 18:30

(@bugrakeskin)
Illustrious Member

Merhaba

RPC over HTTPS için ayrı bir sertifika oluşturmuyorsunuz, ama yeni bir sertifika oluştururken rpc için kullanılacak olan fqdn name ini yazmanız gerekir. örnekle açıklamak gerekirse,

ilk olarak rpc over https i server roles den aktif ediyorsunuz

exchange management console üzerinden outlook anywhere ı enable edip bir fqdn yazıyorsunuz. buraya yazacağınız fqdn dışarıdan da çözülebilir olmalı ve ip olarak ofis e gidip oradan nat ile exchange e ulaşması gerekir.

ardından sertifikayı şöyle oluşturuyorsunuz; etki alanı cozumpark.local farzedelim, e-mail adress policy deki dışarıdan çözülen fqdn ise cozumpark.com olsun, outlook anywhere içinde, mail.cozumpark.com oldugunu farzedelim.

oluşturacağınız sertifika komutu aşağıda ki gibi olmalıdır. ( exchange 2010 da sertifikayı zaten wizard ile halledebiliyorsunuz ) ama isterseniz management shell e aşağıda ki komutu girebilirsiniz.

New-ExchangeCertificate -GenerateRequest -Path c:\mail_cozumpark_com.csr -KeySize 2048 -SubjectName "c=TR, s=, l=, o=, cn=mail.cozumpark.com" -DomainName exch1.cozumpark.local, exch2.cozumpark.local -PrivateKeyExportable $True

yukarıda exch1.cozumpark.local ve exch2.cozumpark.local, aynı network de iki tane exchange sunucusu oldugunu gösterir. eğer single server yani tek exchange sunucusu varsa exch2 silebilirsiniz.

mail.cozumpark.com ise common name in ne oldugunu gösterir. buda exchange server ın FQDN i olmalı. mail.cozumpark.com a ping attığınızda hem içeriden hem dışarıdan çözülebilir olması ve exchange server sunucusunu göstermesi gerekir.

umarım açıklayıcı olmuştur.

Gönderildi : 10/02/2010 19:10

(@enginseferoglu)
Eminent Member
Konu başlatıcı

tekrar merhaba sertifika'yı exchange menagament konsolundan oluşturuyorum fakat oluşturmuş olduğu sertifikanın yanında false ( yanlış olarak yazıyor . bunun bu şekilde mi olması lazım,

Gönderildi : 11/02/2010 01:34

(@bugrakeskin)
Illustrious Member

sertifikayı management shell den oluşturmanız için size örnek komut vermiştim...

management console dan oluşturduysanız, sertifkanın kullanacağı servisleri sertifikaya assign etmeniz gerekir (SMTP,IIS,POP,IMAP,UM gibi )

eğer arama yaparsanz makaleler bölümünde bununla ilgili detaylı görsel anlatım bulacaksınız.

Gönderildi : 11/02/2010 03:15

Paylaş: