Forum

Exchange 2003 kurul...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Exchange 2003 kurulumu

12 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
410 Görüntüleme
(@VolkanDemir)
Gönderiler: 24
Eminent Member
Konu başlatıcı

slm arkadaslar. 3 server var biri  DC biri SQL server ve biri bosda intel xeon 2.8 1 gb ram ram artirabiliirm. Bos olan server a exchange kurmak istiyoruz ama bilgimiz olmadigindan nasil bir yol izlememiz lazim yada DC uzerine exchange kursak sorun yasarmiyiz ilerde. Ben bir yerde okumusdum microsoft DC olan makinaya exchange onermiyor ASP.net olayindan dolayi idi sanirim. Detayli bir sekilde nasil bir yol izleyecegimi soylerseniz sevinirim. Eski siteyi takip ediyordum orda cok guzel kurulum yazilari vardi ama burda 2007 agirlik verildigi icin detay bulamadim ben pek. Birde blackbery cihazlari ve owa kullanmak istiyoruz. Tabi bu kurulumda bunlarida goz onune almak istiyoruz. Yardimlar icin tesekkurler....

Gönderildi : 26/04/2008 14:57

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

Merhaba ,  önerilen  DC ile exchange i  farklı server lar üzerine kurmanızdır . nasıl bir kurulum  yolu izlemeniz gerektiğini  kısaca açıklayacağım .

1.      Active Directory ortamı: Exchange Server, AD ortamındaki bir makineye (DC ya da Member Server) kurulabilir. Ad etki alanına üye olmayan bir Windows 2003 makineye kurulamaz.

2.      Exchange Server yüklenecek makinede ASP.NET, NNTP, SMTP IIS ve WWW hizmetleri yüklü olmalıdır.

3.      Exchange Server yüklenecek makine bir Global Catalog’a hızlı bir şekilde ulaşabilir olmalıdır.

Kuruluş, Exchange CD-ROM’undaki, SETUP\i386 klasöründeki SETUP.EXE ile yapılır. 

şimdilik aklıma gelenler bunlar .  kurulum aşamasında forestprep ,  domainprep işlemlerini yapmalısınız .

Gönderildi : 26/04/2008 15:22

(@VolkanDemir)
Eminent Member
Konu başlatıcı

cevabiniz icin tsk.

SERVER1 : DC (vdemir.com)

SERVER2: EXCHANGE SERVER + ASP.NET, NNTP, SMTP, IIS ve WWW (exch.vdemir.com)

ben domainprep ve forestprep i hangisi uzerinde kurmam lazim DC mi yoksa exchange uzerindemi ?

Gönderildi : 27/04/2008 02:33

(@VolkanDemir)
Eminent Member
Konu başlatıcı

baya uzun zaman once boyle bir ise girismidim sanirim ozaman exch uzerinde yapmisdim forest ve domainprep i söyle birsey olmusdu yaniliyorsam duzeltin lutfen. ozaman sadece exchange makinasindan ective d. users lardan girince exchange e ait ozellikler geliyordu. DC olan makinada gelmiyordu sanirim.

Gönderildi : 27/04/2008 02:48

(@cozumpark)

exchange kurulacak olan server üzerinde yapmalısınız  iyi çalışmalar ..

Gönderildi : 27/04/2008 03:07

(@cozumpark)

ek olarak netdiag ve dcdiag toollarını kullanarak  Active Directory domain ve network bağlantı nızı test edebilirsiniz . 

http://support.microsoft.com/kb/265706  

http://support.microsoft.com/default.aspx?scid=kb;en-us;321708  

http://www.computerperformance.co.uk/w2k3/utilities/windows_dcdiag.htm  

Gönderildi : 27/04/2008 03:12

(@VolkanDemir)
Eminent Member
Konu başlatıcı

peki ozaman  DC uzerinde yeni bir kullanici eklemek istedigimde neden email olusturma yeri gelmiyor?

Gönderildi : 27/04/2008 03:12

(@cozumpark)

bu DC üzerinde  exchange kurulu değil değilmi ?  exchange kurulu olan server da  all programs > Exchange > active directory users and compurers   da eklerken gelmesi gerekli kontrol edermisiniz ?

Gönderildi : 27/04/2008 03:21

(@VolkanDemir)
Eminent Member
Konu başlatıcı

evet exchange uzerinde var orasi bu demek oluyorki hep userlari exchange üzerinden mi acmam lazim ? gerci sorun degil ama DC olan makinada yapmak daha yakisik alir geliyor bana ondan takildim:) tesekkürler

Gönderildi : 27/04/2008 03:28

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32965

Merhaba

ESM yani Exchange System Manager olmayan makinelerde mailbox açılamadığı gibi exchange sekmelerinide göremezsiniz . 

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 27/04/2008 03:29

(@VolkanDemir)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Tesekkürler hakan bey sorunsuz bir sekilde outlookdan email atip aliyor kullaniclar. simdi OWA kurmak hedefim basaramazsam artik yine burdayim 🙂 tekrar tesekkürler.

Gönderildi : 27/04/2008 03:38

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32965

Volkan bey OWA için site üzerinde makaleler mevcut inceleyebilirsiniz.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 27/04/2008 13:19

Paylaş: