exchnage 2003 sp2 s...
 
Bildirimler
Hepsini Temizle

exchnage 2003 sp2 spam mail sorunu  

  RSS
armagan yasar
(@armaganyasar)
Üye

Merhaba kolaygelsin arkadaşlar şöyle bir sorunumuz var; server 2003 sbs sistemimizde exchnage 2003 kullanmaktayız dün ve bugun 10.000'in üzerinde mail gönderdi server, gönderilen mailllerin hiçbiri sistemdeki bilgisayarlara ait değil farklı domainlerden gönderiliyor lakin şirketin exchange ni kullanarak. relay kapalı kullanıcıları denetledim hiçbirisnde virus sorunu bulamadım. server üzerinde kaspersky'nin en gücel versiyonu yüklü(clientlerdede) ve sistemde fortigate 60b firewall mevcut. bir türlü bu spam mailleri hangi bilgisayar gönderiyor bulamadım queue de binlerce mail birikti hepside spam zaten 10 a yakın blackliste de düştük. anlayacağınız işler iyice arapsaçı ne yapmamı önerirsinz. exchange üzerinden bir engelleme yapabilirmiyim yani sadece bizim domainin maillerini göndermesini sağlayabilir miyim. tekralıyorum relay kapalı...

Alıntı
Gönderildi : 26/01/2010 18:11
Alper OZDEMIR
(@alperozdemir)
Üye

Merhaba eğer yapınızı kontrol ettiyseniz ve spamların içeriden olmadığını düşünüyorsanız ESM üzerinde Global Settings altında Recipient Filtering  kısmından  "Filter recipients who are not in the Directory" seçeneğini aktif ederek deneyiniz.

CevapAlıntı
Gönderildi : 26/01/2010 18:41
armagan yasar
(@armaganyasar)
Üye

söylediğiniz şekilde bir düzenleme yaptım ancak sorunum içeriden kaynaklanıyor ve sorunlu bilgisayarı bulamıyorum

CevapAlıntı
Gönderildi : 26/01/2010 18:52
Resul SOYDAŞ
(@resulsoydas)
Üye

Exchange 'in olduğu server harici diğer Pc lerin 110 ve 23 nolu portlardan dışarıya çıkmasını engelleyin. Yalnız bu ayarı yaptığınızda pop3 ile dış mail server'lara bağlantı yapan client'ların erişimide engellenmiş olacaktır.

CevapAlıntı
Gönderildi : 26/01/2010 18:59
armagan yasar
(@armaganyasar)
Üye

öyle bir engellemeyi daha önce yapmıştım ve düzgün çalışıyor sadece server mail gönderimi yapabilmektedir.

CevapAlıntı
Gönderildi : 26/01/2010 19:04
Alper OZDEMIR
(@alperozdemir)
Üye

Merhaba sorunu bulmak adına network u wireshark ile dinlemeye aldınızmı hiç ?

CevapAlıntı
Gönderildi : 27/01/2010 11:39
armagan yasar
(@armaganyasar)
Üye

Hemen onun denemesini yapacağım bir sorum daha var


network deki kullanıcılardan kendi mail adreslerinden kendilerine spam mail düşüyor bunun nedeni servermıdır yoksa kendi bilgisayarlarında mı vırus var.?

CevapAlıntı
Gönderildi : 27/01/2010 15:38
Alper OZDEMIR
(@alperozdemir)
Üye

Eğer ortamda bir makinada virus varsa zaten network ü izlemeye aldığınız zaten bu makinanın arka planda deli gibi çalıştığını görürsünüz bakmadan birşey söylemek zor.

CevapAlıntı
Gönderildi : 27/01/2010 16:08
armagan yasar
(@armaganyasar)
Üye

Networkde çok fazla cihaz var biraz yoğun açıkçası tam olarak da anlayamadım karışık geldi bana program, şuanki durum firewall 2 gündür smtp attack engelliyor ve  şuan spam mail göndermiyor yaptığım ekstra birşey yok sadece sypyware doctor kurdum bir kaç problem buldu serverda düşük risk düzeyinde bende temizledim ip adresimi blacklislerden çıkarttım şuan hotmail yahoo ve birkaç domaine mail gönderemiyorum sadece uceprotect de engelli gözüküyorum level 1 olarak oradan çıkartmak içinse para istiyorlar ayrıca spam sorunu baş gösterdiği zaman dikketimi çeken yahoo ve hotmail e çok fazla mail gönderilmiş olmasıydı. acaba yahoo yada hotmail bizim domain i engellemiş olabilir mi. bir yandanda düşünüyorum giden spam mailler benim domainime ait olan mailler değildi yani exchange server üzerinden farklı domainlere ait mail adresleri spam gönderiyordu çekişkide kaldım. yarın routeri değiştireceğim ve isp den farklı bir ip talebinde bulundum dns mx reverse dns kayıtlarınıda yeni ip adresine taşıyacağım p.tesiden itibaren yeni ip tamamen devreye girmiş olur. sizce bu problem neden kaynaklanmış olabilir ve birdaha olmaması için ne yapmamı önerirsiniz... 

 birde şunu sormak istiyorum exchange üzerinden yaptığım bir konfigürasyon ile sonu @benimdomainim.com ile biten mailler dışında mail gönderme diyebilirmiyim? 

CevapAlıntı
Gönderildi : 29/01/2010 00:54
Paylaş: