Forum

Exchange serverda m...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Exchange serverda mail tutulması

9 Yazılar
5 Üyeler
0 Likes
449 Görüntüleme
(@ahmetort)
Gönderiler: 162
Reputable Member
Konu başlatıcı

Herkese selamlar

Forumda nasıl aratıracagımı bilmedigim için yazıyorum yardımlarınızı esirgemezseniz sevinirim

Server 2003 olan bir sisteme exchange 2003 veya 2007 kuracagım benden şöyle bir şey isterler tüm mailler exchange serverda dursun kullanıcılar mailleri bexchange serverdan alsın sonradan sadece yeni gelen mailleri alsınlar sonradan clientlardan hehangi bir tanesi fornatlanması durumunda outlook ayarları tekrar yapıldıgı zaman mailleri tekrar serverdan update etsin böylece hiçbir şekilde maillerin kaybıolmayacagı isteniyor. sizlerden ricam exchange serverı kurarken nasıl bir ayar yapmam gerekiyor bunu açıklayabilirmisiniz veya bununla ilgili herhangi bir makale var ise ona yönlendirebilirmisiniz

Saygılarımla

Ahmet 

Gönderildi : 18/01/2010 15:09

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18026
_

MErhaba,

Exchange serveri kurduğunuz zaman default olarak mailler exchange server içinde depolanır.Ama serverde ve userde durma mantığı saçma.Eğer sisteminiz kuvvetli gerekli hdd kapasitesi var ise exchange içinde tutmanız daha iyi olur.Yedekleme açısından.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 18/01/2010 15:32

(@yahyadursun)
Gönderiler: 156
Estimable Member

Merhaba Exchange server bu şekilde çalışabilir yani data mantığıyla yapmanız gereken exchange serveri normal bir şekilde kurmak ve active direcotry de  user account üzerinde E-Mail Adres kısmında bulunan gerekli ayarları doğru yapılandırmalsınız daha sonra Clanytlara gidip Outlook laruna önce pop3 olarak mailleri kurmalısınız daha sonrada exchange hesabını ekleyin ve varsıyılan olarakta pop3 mail hesabını seçin daha sonra kullanmaya başlıya bilirsiniz tabi yine denemeleriniz yapın ilerisi için sıkıntı olmasın.

Gönderildi : 18/01/2010 16:53

(@ahmetort)
Reputable Member
Konu başlatıcı

yardımlarınız için teşekkürler kullanıcı ayarlarlarında keisnlikle dikkat etmem gereken ne gibi ayar var acaba

Gönderildi : 19/01/2010 13:13

(@cevdetciftci)
Gönderiler: 357
Reputable Member

exchange üzerinden mi mail yollıycaksınız yoksa exchange sadece depolama birimi mi olacak....

Gönderildi : 19/01/2010 13:33

(@ugurdemir)
Gönderiler: 9888
Illustrious Member

Exchange ile ilgili makaleleri inceleyebilirsiniz. Exchange server kurup, ilgili connectorlari, mx,spf, ptr vs. kayıtları yaparsınız.Clientlar için içerde RPC protokolü ile içerde outlooka çekersiniz. Dışardan bağlantı için ise pop3 kullanabilirsiniz. Backuplamak içinde bir disastery recovery plan yapın. Ek yedekleme ya da cluster düşünüyorsanız, local continuonus replicatin ya da cluster continuonus replication (CCR) yapabilirsiniz.

Detaylar için makaleleri incelemenizde fayda var.

Keyifli çalışmalar. 

Gönderildi : 20/01/2010 02:37

(@ahmetort)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Ugur Hocam

Mail serverı kuracagım yerdeki kişi şöyle söyler.Ne kadar olur ne kadar olmaz bilmiyorum nasıl aratıracagımı bilmedigim için bu konu ile alakalı makaleleri okumadan direk yazdım

mail serverı kurun der gelen tüm mailler server üzerinde tutulsun kişilere outlook kurulu ayarlar yapıldıjktan sonra mailleri serverda alsın fakat serverdaki mailler silinmesin serverdan mailleri aldıktan sonra sadece yeni gelen mailler kullanıcıya aktarılsın fakat aynı zamanda serverdada bu mailler tutulacak kişinin sistemi çöktügü zaman veya hdd bozuldugu zaman sistem kurulup tüm ayarlar yapıldıktan sonra mailleri gene server üzerinde upgrade etsin kullanıcı bu şekilde mailler kaybolmasın derler böyle birşey mümkünmü

Ahmet 

Gönderildi : 21/01/2010 14:56

(@ugurdemir)
Gönderiler: 9888
Illustrious Member

Yanlış hatırlamıyorsam size aktarayım.Mailleri outlook ile exchange servera bağlarsanız cache modda çalışır.Cache modda sildikleriniz send receive de serverdan silinir.Pop3 ya da IMAP4 protokölü ile çekebilrisiniz.IMAP4 serverda 1 kopya bırakırken, pop3 1 kopya bırakmaz. Yalnız pop3 ile çekerken outlook tarafında hesap ayarlarında serverda 1 kopya bırak derseniz de serverda mail kopyası kalır.

Siz IMAP4 ya POP3 ile outlook kısmında yukarıda bahsettiğim ayarı yapabilirsiniz.

Keyifli çalışmalar.

Gönderildi : 22/01/2010 17:15

(@cevdetciftci)
Gönderiler: 357
Reputable Member

rpc over https diye bir yapılandırmayı yaparsan maillerin exchange üzerinde tutulur portalda nasıl yapılacağı hakkında makaleler mevcut. şahsen kendim kullanıyorum ve memnunum bilgisayar çökerse mail gitti derdimiz yok vs vs... umarım bu link sana yol gösterir

http://www.cozumpark.com/blogs/exchangeserver/archive/2008/04/26/rpc-over-https-single-server.aspx

Gönderildi : 27/01/2010 13:03

Paylaş: