Forum

Deneme amaçlı ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Deneme amaçlı Exchange

12 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
436 Görüntüleme
(@gorkemdoruk)
Gönderiler: 129
Estimable Member
Konu başlatıcı

Selamlar evdeki bir makineme (2008R2)  exchange 2010 kurup dış dunyaya  mail atmak istiyorum fakat birkaç sorum olucak sunucu yapılandarma  ve ayarlarının bir çogunu  biliyorum ama  eksiklerim varsa yardımcı olurmusunuz. 

1- ActiveDirectory yı  domain adım olarak kuracagım bunun şart olmadıgını biliyorum fakat yinede  bu şekilde kuracagım

2- Recieve connector oluşturacagım

3- Modemden gerekli portları açacagım 443, 25 ve 587 yı mail server a  yönlendirecegim 

4- Alan adımın mx kaydını ip me yönlendireceğim ve ptr kaydı yapılması gerekiyormuş turktelekomdan, Diger domainlerden mail alabilmek için şart oldugunu biliyorum fakat mail atmak için şartmıdır ?

Yani tam olarak şunu  istiyorum evdeki dinamik ip'm den deneme amaçlı mail atmak istiyorum bu konudaki  eksiklerimi yada yapmam gereken eklemeleri yazarsanız  memnun olurum.. Kendi Domainim var Mx kayıdını yönlendireceğim .

Bana Destek olucak Arkadaşlara Teşekkürler Şimdiden

Gönderildi : 14/01/2010 07:21

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

4- Alan adımın mx kaydını ip me yönlendireceğim ve ptr kaydı yapılması gerekiyormuş turktelekomdan, Diger domainlerden mail alabilmek için şart oldugunu biliyorum fakat mail atmak için şartmıdır ?

Yani tam olarak şunu  istiyorum evdeki dinamik ip'm den deneme amaçlı mail atmak istiyorum bu konudaki  eksiklerimi yada yapmam gereken eklemeleri yazarsanız  memnun olurum.. Kendi Domainim var Mx kayıdını yönlendireceğim .

Bana Destek olucak Arkadaşlara Teşekkürler Şimdiden

Mail atarken hiç bir ayar yapmanıza gerek yok.Send konnektörü oluşturmalısınız.Dış dünyada o domaine sahip olmanıza gerekli kayıtları açtırmanıza gerek yok.Zaten tavsiye edilen bir durum değil ama [email protected] gibi mailler bile atılabilir.Oluşturduğun domainle.İşte spam olayı buradan çıkıyor ortaya dünya üzerindede bu tarz bir çok kuruluştan yollanır gibi spam bombardımanı yapıyorlar.

Saygılarımla.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 14/01/2010 11:26

(@gorkemdoruk)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Tamam anladım yani statik ip ye  ihtiyacım yok şuan mail atabilmem için hotmail gibi servislere mailde  atabilirim dinamik ipm degişmedigi sürece öylemidir..

Gönderildi : 14/01/2010 12:25

(@www-rizasahan-com)
_

Evet mail atabilirsiniz.Ama karşı tarafta spam yada önemsize düşecektir.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 14/01/2010 12:26

(@gorkemdoruk)
Estimable Member
Konu başlatıcı

selamlar exchange 2010 kurulumu  sırasında hubtransport kurulumu  yaprken aşşagıdaki  hatayı aldım problem nedir acaba? Servisi başatamıyorum pasif görünüyor

Summary: 3 item(s). 1 succeeded, 1 failed.
Elapsed time: 00:12:06

Preparing Setup
Completed

Elapsed Time: 00:00:01

Hub Transport Role
Failed

Error:
The following error was generated when "$error.Clear(); if ($RoleStartTransportService) { start-SetupService -ServiceName MSExchangeTransport }" was run: "Service 'MSExchangeTransport' failed to reach  status 'Running' on this server.".

Service 'MSExchangeTransport' failed to reach  status 'Running' on this server.

Elapsed Time: 00:12:04

Finalizing Setup
Cancelled

Gönderildi : 14/01/2010 22:41

(@gorkemdoruk)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Sorunu  çözdüm tamamdır IPV6 devredısı  bırakmıstım ondan dolayı olmus  gerekli  regedit kayıtlarını girdim sorun çözüldü ...

http://support.microsoft.com/kb/929852

Gönderildi : 14/01/2010 22:54

(@www-rizasahan-com)
_

Geri bildirim için teşekkürler.

Gönderildi : 14/01/2010 23:11

(@gorkemdoruk)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Send-receive connectorleri   dogru  olusturmama  ve  kayıtları  yapmama  ragmen mail alışverişi  yapamıyorum acaba  problem ne  olabilir  domainimin adı kurtkoyspor.com  aca  nedir  problem  uzaktan bana  destek  olup  yanlışlarımı  göstericek arkadaşlar  varmıdır.

Gönderildi : 15/01/2010 00:24

(@www-rizasahan-com)
_

Merhaba, localde mailleşebiliyormusunuz?

Owa üzerinden exchange tüm servisleri startmı?

Bu alan adını wois sonuçlarında çıkıyor ama mxtoolboxtan sorgulatıncahiç bir dns kaydı gözükmüyor.

Gönderildi : 15/01/2010 00:27

(@gorkemdoruk)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Evet  localden mailleşebiliyorum servislerde bı  problem yok kuyruga  baktıgımda gonderılen maillerde  connectıng diyor .

Gönderildi : 15/01/2010 00:30

(@www-rizasahan-com)
_

Sizin dns sorgularınıza ulaşılamıyor.Hiç bir sorgu sonucu gözükmüyor mx toolbox üzerinde.Gerekli kayıtlar açılmamış durumda.

Yinede dışa mail atması lazım exchange servislerinin tümü startmı?

Gönderildi : 15/01/2010 00:38

(@gorkemdoruk)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Rıza  bey  bana yardımcı  olabilirmisiniz  ben kayıtları natro uzerınden yaptım acaba  kayıtlarımı yanlış yaptım ?

Gönderildi : 15/01/2010 00:44

Paylaş: