Forum

Exchange 2007 Okund...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Exchange 2007 Okundu Bilgisi Gönderimini Engellemek

12 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
2,798 Görüntüleme
(@sertactopal)
Gönderiler: 103
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba;

Exchange 2007+sp2+ Update Rollup 1 Service Pack 2 (KB971534) kullanılan ortamda dış domainlerden (ör:hotmail) mail atan kişi okundu bilgisi istediğinde atılan mail exchange ortamındaki kullanıcının inbox'una düştüğü an (Kişi maili daha açmadı yada ön izleme yapmadı) mail'i atan kişiye okundu bilgisi gidiyor. Outlook ayarlarında "okundu bilgisi gönderme" seçeneği seçili. Şunuda denedim. Exchange de host edilen mail'i pop3 olarak kurdum. yine aynı durum oldu gönder al yaptığım an atan kişiye okundu bilgisi gitti. Bu arada hiç Transport Rule yok.

Bunu engellemek için bilinen yöntem olan EMC den Organization Configuration > Hub Transport > Remote Domains > Default - Message Formats kısmından  "allow delivery reports" işaretini kaldırdım. Ancak sonuç alamadım.

Not:
Aşağıdaki postları inceledim.
http://www.cozumpark.com/forums/thread/103819.aspx
http://www.cozumpark.com/forums/thread/128174.aspx

Gönderildi : 08/01/2010 23:40

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32987
Illustrious Member Yönetici

Merhaba ;

Öncelikle ortamda bir problem var ; yani iletildi bilgisi deseniz bunu bir noktasına kadar kabul edilebilir ama siz okundu bilgisi diyorsunuz bundan eminmisiniz ?

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 10/01/2010 02:26

(@sertactopal)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba;

Evet okundu bilgilsi. Bir an için tereddüt ettim şimdi tekrar denedim. Okundu bilgisi geliyor. Ama mail okunmadı açılmadı bile sadece inbox'a düştü.

Gönderildi : 10/01/2010 21:37

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Bütün kullanıcılarda mı var bu durum ?

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 11/01/2010 01:24

(@sertactopal)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Evet tüm Kullanıcılar.

Hatta yeni bir kullanıcı açtım denemek için onda da oldu.

Gönderildi : 11/01/2010 03:04

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Bana özelden bir mail adresi gönderirmisiniz deneyeceğimde.

Gönderildi : 11/01/2010 20:05

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Evet banada geldi ama sistem kendi üretiyor gibi ; sanki bir hub rule yapıyor bunu veya policy patrol gib ibir 3 party var işin içinde.

Gönderildi : 12/01/2010 00:03

(@sertactopal)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Bu exchange 2003 olan bir yapıdan migrate edilerek kuruldu. Eski server da bir ara GFI kullanılmış (sadece disclaimer uygulanmış benim bildiğim)ancak sonra kaldırılmış ve kullanılmamış. Yeni yani şimdi kurulan server da hiç bir 3th party yazılım yok ve kurulmadığınada çok eminim. Ben EMC den kontrol ettim hiç bir transport rule görünmüyor. EMS den Get-TransportRule komutu ile de baktım acaba gizli bir rule olabilirmi diye bir sonuç alamadım.

Gönderildi : 12/01/2010 11:56

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

yeni bir remote domain tanımlasanız , hatta remote domain i silin bakalım nasıl bir tepki verecek

Gönderildi : 12/01/2010 16:44

(@sertactopal)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Yeni eklemede sorun yok. Default'u silerken hata veriyor.

--------------------------------------------------------
Microsoft Exchange Error
--------------------------------------------------------
Action 'Remove' could not be performed on object 'Default'.

Failed
Error:
The default remote domain cannot be removed.

Gönderildi : 12/01/2010 17:31

(@mesutguven)
Gönderiler: 60
Trusted Member

Sertaç bey, Hakan bey,

Bu bir problem değil. Exchange 2007 Server ile gelen bir özelliktir.

Konuyla ilgili Microsoft Technet Makalesinin Linki  ve Türkçe çevirim aşağıdaki gibidir:

http://technet.microsoft.com/en-us/library/cc296568%28EXCHG.80%29.aspx

Çift Okundu bilgileri…….

Çift Okundu bilgileri POP3 ya da IMAP4 kullanıldığında gönderilir.

Temanın en son değiştirildiği Tarih : 2009-01-14

Microsoft Server 2007 kullanılan bir bilgisayardaki mail kutularına bağlanmak için POP3 (Elektronik posta almakta kullanılan bir protokol) ya da  Internet Message Access Protocol version 4rev1 (IMAP4) ( İnternet Mesaj Erişim Protokolü ) kullanan bir kullanıcı, gönderdikleri mesajların okundu bilgisini isterse, kullanıcı aşağıdaki şekilde iki mesaj alacaktır:

* Bir Okundu bilgisi Exchange Server( Sunucusu) tarafından mesaj, alıcısının mail kutusuna yüklenirken gönderilecek.
    * Bir okundu bilgisi de alıcı mesajı açıp alıcıya okundu bilgisi gönderilsin şeklinde ekrana gelen iletişim penceresinden OK’yi tıkladıktan sonra alıcı tarafından gönderilecektir.

Açıklama

Bunlar Exchange 2007’nin bir özelliğidir.  Bu özellik ile mailin alıcının mail kutusuna düştüğünde ve ayrıca alıcı maili açıp okundu bilgisi gönderilsin şeklinde ekrana gelen iletişim penceresinden OK’yi tıkladığında göndereni bilgilendirecektir.

Kullanıcı Eylemi

Exchange 2007’de, Bu özelliğin kullanımı hem POP3 hem de IMAP4 Internet protokollerini kullanan müşteriler için değiştirilemez. Sadece tek okundu bilgisinin gelmesi için herhangi bir müşteri ya da server konfigürasyon ayarı bulunmamaktadır.

Ancak eğer kullanıcılarınızın bu okundu bilgisi özelliğini kullanması gerekiyorsa, iki okundu bilgisinin gönderilmesini önleyebilirsiniz: POP3 ya da IMAP4 kullanan Exchange müşterilerinizin Exchange posta kutularına bağlanmak için alternatif bir müşteri hesabı kullanmaları ile bu sağlanabilir.   İki okundu bilgisi mesajlarını önlemenin bir yolu POP3 ve IMAP4 müşterilerinin Microsoft Office Outlook ile Exchange e-posta hesabını kullanarak posta kutularına bağlanmaları diğeri ise POP3 ya da IMAP4 kullanan kullanıcılarınızın Microsoft Outlook Web Erişimine geçiş yapmalarıdır. Exchange e-posta hesabı ya da Outlook Web Erişimi kullanan kullanıcılar okundu bilgisi opsiyonunu kullandıklarında, sadece bir okundu bilgisi gönderilir; o da alıcı tarafından mesaj okunduğunda gönderilen bilgidir.

Outlook Web Erişimi ya da Outlook’u kullanmayan kullanıcılar iki okundu bilgisi gönderimini önleyebilir. Bunu, e-posta uygulamaları içerisinden okundu bilgisi özelliğini kapatarak yapabilirler.

Dip not: Eğer bir domain ortamınız mevcutsa,  Exchange kurulum olarak bu yapıyı ortadan kaldırabilirsiniz.

Gezici kullanıcılarınız var ve POP3 kurmak istemiyorum derseniz, Over HTTP kurulumunu tavsiye ederim.

Sizlere konuyla ilgili tek bir link veriyorum, buradan yola çıkarak çeşitli kaynaklarla çözüme ulaşabilirisiniz.

Saygılar,

v\:* {behavior:url(#default#VML);}
o\:* {behavior:url(#default#VML);}
w\:* {behavior:url(#default#VML);}
.shape {behavior:url(#default#VML);}

Normal
0

21

false
false
false

TR
X-NONE
X-NONE

MicrosoftInternetExplorer4

/* Style Definitions */
table.MsoNormalTable
{mso-style-name:"Normal Tablo";
mso-tstyle-rowband-size:0;
mso-tstyle-colband-size:0;
mso-style-noshow:yes;
mso-style-priority:99;
mso-style-qformat:yes;
mso-style-parent:"";
mso-padding-alt:0pt 5.4pt 0pt 5.4pt;
mso-para-margin:0pt;
mso-para-margin-bottom:.0001pt;
mso-pagination:widow-orphan;
font-size:10.0pt;
font-family:"Times New Roman","serif";}

Gönderildi : 15/01/2010 23:53

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

[:D] sorunda bu zaten kullanıcı okundu diye tıklamamasına rağmen bu bilgi gidiyor !!!!

Gönderildi : 16/01/2010 00:19

Paylaş: