Forum

Olmayan mail adresl...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Olmayan mail adreslerine gönderilen mailler

9 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
314 Görüntüleme
(@Anonim)
Gönderiler: 0
Konu başlatıcı

Merhaba arkadaşlar,

Sizlerden bir konu hakkında yardımlarınızı bekliyorum. Sistemimde server 2003+ad ve exchange 2003 kurulu bir yapım var. Bunlara ilave olarak fortigate 60 b kullnamaktayım. Sorunum ise fortigate loglarına baktığımda dışarıdan abuk zubuk ip adreslerin smtp ve pop3 portundan bağlanıp olmayan kişilere mail atması. Mesela ahmet diye bir kullnıcım olmamasına rağmen [email protected] olarak gönderildiğinde fortigate loglarında gelen mail loglarına düşüyor. Son olarakd verify-email.org adresine ne yazarsam yazayım o isimde bir kullnıcı olmamasına rağmen okliyor. Sistemi yeni kurdum tüm güncellemeleri ve service packler yüklü durumda. Anti virüs programıda mevcut. Acaba sorun nerden kaynaklanıyor olabilir. Bu arada relaye yaptığım testler sonucu kapalı görünüyor exchange serverım.

Yardımlarınız için şimdiden teşekkür eder iyi seneler dilerim

Gönderildi : 06/01/2010 15:26

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32952
Illustrious Member Yönetici

Merhaba ;

Standart bir spam yöntemi ; bırakın olmayan kullanıcıyı olan kullanıcıdan bile gelir .. önemli olan to kısmında hangi adresin olduğudur ki sizin adres olduğuna göre mail size iletilmiş .

yani iyi bir spam yazılımı almanız veya exchange server için forefront kullanmanız gerekli.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 06/01/2010 20:18

(@Anonim)
Konu başlatıcı

Teşekkür ederim Hakan hocam. Peki verfiy.email.org ta ne yazarsam yazayım tüm adresleri doğruluyor. Bu neden kaynaklanıyor olabilir sizce. Bu arada fortigate 60b ürününü kullanıyorum antispam güncel ve devrede. Önerebileceğiniz birşey varmı acaba. Çok teşekkürler kolay gelsin.

Gönderildi : 07/01/2010 11:28

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Çünkü site çalışmıyor , herşeye var diyor 🙂

forti için savaş beyden bilgi alabilirsiniz.

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 07/01/2010 14:02

(@Anonim)
Konu başlatıcı

Oda güzel. Neyse çok teşekkürler Hakan hocam. Zaten yapıyı değiştirip mx kaydını hosting firmasında tutup exchange üzerinde connector kullanmayı hedefliyorum. Sanki o sistem daha sağlıklıymış gibi geldi bana. Siz ne düşünürsünüz bu konuda acaba.

Kolay gelsin

Gönderildi : 07/01/2010 14:47

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

para ile ürün satın alıp kendiniz yönetebilirsiniz ama bunlar maliyetli olur veya bir firmaya bu işi verirsiniz.. yani burada daha sağlıklı kararı diye bir şey yok .. verileriniz sizin için önemli ise ( güvenlik açısından ) bu yanlış .. önemli değil ise yine doğru yanlış bütçeye , kadroya , firmanın vizyonuna bağlıdır.

Gönderildi : 07/01/2010 16:21

(@Anonim)
Konu başlatıcı

Peki hocam son bir soru pop3 connectör kullandığımda mailler yine benim serverım üzerinde tutulacak değilmi. Yani benim düşüncem mx kaydı dışarda olup kullanıcılara uygun bir mailbox tanımlayıp (sonuçta excahnge 15 dakikada bir mailleri indireceği için) daha düzgün bir yapı sağlamak. Çok teşşekür eder iyi çalışmalar dilerim.

Gönderildi : 09/01/2010 19:02

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Evet mailler sizin server üzerinde duracak.

daha iyi mi soruna yukarıdaki postumda cevap vermiştim.

Gönderildi : 09/01/2010 22:40

(@Anonim)
Konu başlatıcı

Teşekürler hocam yardımlarınız için.

Kolay gelsin.

Gönderildi : 11/01/2010 02:13

Paylaş: