Forum

Exchange 2007 mail ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Exchange 2007 mail gönderemiyorum

12 Yazılar
5 Üyeler
0 Likes
359 Görüntüleme
(@TarikErden)
Gönderiler: 143
Reputable Member
Konu başlatıcı

MErhaba,

Spamlar ile dünden beri uğraşıyorum. owa üzerinden etrafa spam atıryoruz.firewalldan owa erişimini kapattım Spamlar durdu fakat şimdi mail alabiliyorum ama atamıyorum.Firewall üzerinden yaptığım işlemleri geri almama rağmen yinede atamıyorum.Excahnge 2007 üzerinde  Anti Spam özelliğini aktif etmiştim acaba ondan mı kaynaklanıyor diye disable ettiğim halde sorunu aşamıyorum.Anti sapm özelliğini nasıl kaldıra bilirim ? Göndermeye çalıştığım mailler ise outlook mesajı olarak mail teslim gecikti yazıyor.

Maillerimizi atrn olarak başka bir firma üzerinden alıyoruz. Onlarla konuştum herhangi bir sorun olmadığını belirttiler.

konu hakkında yardımcı olabilirmisiniz ?

teşekkürler

Gönderildi : 09/12/2009 17:51

(@bugrakeskin)
Gönderiler: 5088
Illustrious Member

Merhaba

antispam agent ları nı EMC üzerinden disable yapın ardından hub transport servisini restart edin.

firewall dan 25 nolu porta çıkış izni verdiyseniz mail atabilmeniz lazım. Eğer adsl kullanıyorsanız 25 portu telekom tarafından kapatılmış olabilir bu durumda 587 portunu açıp exchange den ilgili ayarı yapmanız gerekir.

Eğer firewall da bir prob. yok diyosanız telnet mail.cozumpark.com 25 portuna gitmeye çalışın bakalım cevap geliyor mu

Gönderildi : 09/12/2009 19:12

(@GURCANEFE)
Gönderiler: 1607
Noble Member

peki hocam 25 nolu port kapalıysa exchange serverda nerden ayarlıyoruz 587 portunu

Gönderildi : 09/12/2009 19:23

(@bugrakeskin)
Illustrious Member

peki hocam 25 nolu port kapalıysa exchange serverda nerden ayarlıyoruz 587 portunu

Aşağıda ki komutları Exchange Management Shell e girmeniz gerekir.

Get-SendConnector -Identity "SENDCONNECTORISMI" | fl

Set-SendConnector -Identity "SENDCONNECTORISMI" -port 587

Gönderildi : 09/12/2009 19:37

(@HakanMollaahmetoglu)
Gönderiler: 51
Trusted Member

merhaba ;

25 portun senın otomatık olarak smtp portundur smpt acıksa 25 portunda otomatık acılır eyer kapalıysa smpt servis lerine bi bak istersen smpt ayarı senın dışarıya e-mail atma işine yarıyor. exchange spmt ayar kısmında o portu sen değiştiryorsun 25 ve ya 587 eyer spam e-mail lerini dışarıya sen atıyorsan black liste duşmuş olabılırsın internet bacağın turk telekomdaysa 25 portlarını dınlıyor ve spma e-maillerine göre ip black liste alıyor

Gönderildi : 09/12/2009 19:43

(@GURCANEFE)
Noble Member

Aşağıda ki komutları Exchange Management Shell e girmeniz gerekir.

şöle bir senaryo yazsam daha ıyı anlıcam 1yıl onceye gıdelım telekom daha değişillik yapamadığı zamana

mail server kurulu 25 nolu port modemde acık ve maıller gıdıyor dısarı

sonra telekom 25 nolu portu kapatıyor ve 587 nolu portu acıyor

ve bız exchange ve modemde halen 25 nolu port gecerlı sekılde

o an  bız dısarı maıl atabılıyozmu yoksa atamıyozmu

eger atamıyosak eger

bu işlemi yapıp sonra modemde 25 nolu port yerine 587 nolu portu yazdıgmızda maıl atacakmıyım

eger ata bılıyosam telokomda 587 hangı amaclı actıgı bellı ıp black gırdıgı ıcın sanırım halen 587 nolu portu kullandıgımda benım ıp genede spam lıstesıne gırermı pekı hocam

Gönderildi : 09/12/2009 20:27

(@bugrakeskin)
Illustrious Member

1. Telekom 25 i kapattıysa atamazsın. Bunu anlaman içinde telnet mail.cozumpark.com 25 ile sorgu yap belli olur.

2. evet aynen öyle. 

3. ip blacklist e her zaman düşebilir. ADSL kullanıyosun çünkü. 

Gönderildi : 09/12/2009 20:38

(@GURCANEFE)
Noble Member

tsk ederim hocam komut ıcın sag olun pekı telekom 25 kapattıysa actıra bılır demı

son bır soru sızce 25 nolu kapattıysa  exchangeden 587 olarak degıstırmekmı mantıklı yoksa telokoma soleyıp bızım 25 nolu portumuzun acın demekmı

Gönderildi : 09/12/2009 20:45

(@HakanMollaahmetoglu)
Gönderiler: 51
Trusted Member

merhaba

değişmek daha ıyı bildiğim kadarıyla turk telekom bu işlem için para alıyor Black listen de cıkartıyorlar senı hangi sevıye black liste de bağlı para istemeleri en yuksek ilk 3 sevıden cıkarmak için para istiyorlar bildiğim kadarıyla

Gönderildi : 09/12/2009 20:54

(@bugrakeskin)
Illustrious Member

Hiç farketmez. 25 de olur 587 de.

Gönderildi : 09/12/2009 20:57

(@GURCANEFE)
Noble Member

hocam telekom 25 nolu portu kapattıysa eğer

mail atma sansımız yok sanırım peki

mail alma şansımız varmı

Gönderildi : 29/12/2009 02:01

(@ErdemYARIM)
Gönderiler: 17
Eminent Member

Mail alma işlemi için kullanılan (POP3) port 110

ayrıca Turk telekom bir telefon ile 25.portu açtırabilirsin ?

bu turk telekomun degil Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu'nun spam maillere son vermek için aldığı bir önlem.Bu yüzden sadece türk telekomla ilgili değil (superonline,Natro,vs.)

25.porttan olan spam mailing 587.portanda olur diye düşünebilirsin. Zaten asıl amaçlanan,

"ADSL kullanıcılarının haberi bile olmadan virüslerin veya Zombie (Botnet) bilgisayarların 25. port üzerinden otomatik olarak gönderdikleri spam mailleri bloklamak."

düşünülmüşki buda şuan için işe yaramış gibi görünüyor.

Gönderildi : 29/12/2009 12:11

Paylaş: