Forum

İnternet üzeri...

Bildirimler
Hepsini Temizle

İnternet üzerinden exchange mail sorunu

7 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
360 Görüntüleme
(@EmrahCetin)
Gönderiler: 4
Active Member
Konu başlatıcı

Merhaba arkadaşlar, sitenin yeni üyesiyim. Sizlere bir kaçgündür uğraştığım ama bir türlü çözüm bulamadığım bir sorunumu ileticem. umarım beraber bir çözüme ulaşabiliriz.

Şirketde 2003 server kurulu. Merkezdeki kullanıcıların exchange mail hesaplarında problem yok her client mail alıp gönderebiliyor. Fakat dışarıdan internet üzerinden outlook 2003 ile exchange maillerine bağlanan kullanıcılarımızda problem var. bağlanmaya çalışırken şu hatayı veriyor "Eylem tamamlanamadı. Microsoft Exchange Server bağlantısı yok. Bu eylemi tamamlamak için outlook çevirim içi olmalı yada yeniden etkinleştirilmelidir." Bu problem daha önce yoktu. Geçenlerde Exchange'nin kurulu olduğu server bir hatadan dolayı kapandı tekrar açtığımda bu hata meydana çıktı. Benim ilk aklıma gelen server'in restart olmasından dolayı bir servisin kapanması idi, servisleri kontrol ettim ama bulamadım. Bu sitedeki RPC over HTTPS konulu makaleyide okuyup uyguladım ama yine bir sonuç alamadım. şimdi özetlemek gerekirse ben internet üzerinden browser'a http://abc.abcfrm.com.tr/exchange   yazdığımda kullanıcı adı ve şifreyi girdikten sonra ilgili kullanıcının mail hesabına ulaşabiliyorum şuan. ama outlook 2003 e tanımlayınca adı denetle butonuna tıkladığımda yukarıda bahsettiğim hatayı veriyor. Çözüm nedir yardımcı olabilirmisiniz.

Not: Fortinet firewall var sistemde ama firewall üzerinde bir değişiklik yapmadım, ondan olduğunu sanmıyorum.

Gönderildi : 07/12/2009 17:39

(@bugrakeskin)
Gönderiler: 5088
Illustrious Member

Merhaba

altta ki siteden ( MS in sitesi ) RPC over HTTP testi yapın bakalım problem var mı

https://www. testexchangeconnectivity.com/

Gönderildi : 07/12/2009 18:10

(@EmrahCetin)
Active Member
Konu başlatıcı

dediğin siteden test yaptım sonuç aşağıda

Testing RPC/HTTP connectivity

RPC/HTTP test failed

Test Steps

Attempting to resolve the host name xx.xx.com.tr in DNS.
  Host successfully resolved

Additional Details
  IP(s) returned: xx.xx.xx.xx

Testing TCP Port 443 on host xx.xx.com.tr to ensure it is listening and open.
  The specified port is either blocked, not listening, or not producing the expected response.

Additional Details
  A network error occurred while communicating with remote host
Exception Details:
Message: A connection attempt failed because the connected party did not properly respond after a period of time, or established connection failed because connected host has failed to respond xx.xx.xx.xx:443
Type: System.Net.Sockets.SocketException
Stack Trace:
at System.Net.Sockets.TcpClient.Connect(String hostname, Int32 port)
at Microsoft.Exchange.Tools.ExRca.Tests.TcpPortTest.PerformTestReally()

Gönderildi : 07/12/2009 20:44

(@bugrakeskin)
Illustrious Member

Bence firewall un üzerinde durmalısınız.

Çıkan sonuca göre HTTPS/443 portu dinlenmiyor yani açık değil gözüküyor. Bu durumda rpc over https çalışmaz haliyle

Gönderildi : 07/12/2009 20:51

(@EmrahCetin)
Active Member
Konu başlatıcı

Söylediğiniz test sayfasında aşağıdaki hangi seçeneği seçmeliyim? Çünki 1. seçenekte 443 nolu port hatasını veriyor, 2. seçenekte ise portla ilgili duruma successfuly diyor yani problem yok diyor ve sonra SSL sertifakaları ile ilgili bölümde hata çıkarıyor.

Gönderildi : 08/12/2009 00:34

(@bugrakeskin)
Illustrious Member

Kısacası şunu deneyin

şirket networkü dışından telnet xxx.com.tr 443 yazın bakalım cevap geliyor mu. 

Gönderildi : 08/12/2009 00:40

(@EmrahCetin)
Active Member
Konu başlatıcı

evet dediğiniz gibi telnet xxx.com.tr yazınca komut satırında siyah düz bir ekran geliyor. daha önce telnet ile bir ilgim olmadığından dolayı tam sonuç çıkartamadım. size domain adını söyleyeyim siz test edin. domain :  dogus.doguscay.com.tr

Gönderildi : 08/12/2009 01:01

Paylaş: