Forum

Exchange 2003 mail ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Exchange 2003 mail yedekleme Hakkında

10 Yazılar
6 Üyeler
0 Likes
418 Görüntüleme
(@CanYerli)
Gönderiler: 143
Estimable Member
Konu başlatıcı

Selamlar ,

Şirkette SBS 2003+ Exchange kullanıyorum.Kullanıcıların mailleri 2 GB ve Yönetimin 5 GB ile sınırlı.Artık mail kotaları yetmemeye başladı aylardır mail sildiriyorum fakat yetmiyor..Ben bu ay içerisinde mailleri yedekleyeceğim.İzleyeceğim yol şu olacak Microsoft Outlook ta yeni bir Veri dosyası oluşturacağım ve mailleri buraya aktaracağım ve harici diske yedeğini alacağım.Toplam 25 PC Outlook 2000/2003 5 Mac Entourage..

1-İzlediğim yol mantıklımıdır

2-4 GB lık Mailleri nasıl taşıayacağım? .pst limiti 2 GB

Gönderildi : 02/12/2009 21:31

(@eroldursun)
Gönderiler: 2170
Famed Member

2 için yanıt :

client version nedir ki ?

mesela 2003 outlookta pst limit 20 GB

Gönderildi : 02/12/2009 23:55

(@CanYerli)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Client lar Outlook 2002 Pro kullanıyor. 4GB ayarlı olanlar Outlook 2003 Pro Kullanıyor.

Gönderildi : 03/12/2009 00:57

(@sercancokyegit)
Gönderiler: 209
Reputable Member

Kullanıcılara pst açacaksanız hepsini örneğin C:\mailbox içine açın hepsi aynı yerde olursa sanki sizin içinde daha kolay olur bunun haricinde bir taşınabilir disk alıp kullanıcılara map yapılarak da pst hem disk üzerinde hem yedeklemesi kolay alabilir tabi notebook kullanıcıları için bu sorun olacak eve gittiklerinde eski maillerini göremeyecekler sizin için en hayırlısı eğer server a disk alma imkanı olmuyorsa her client ın C:\mailbox adında ki klasöre pst açmanız olacak sanırım neden C:\mailbox diyorsanız yedeklemesi daha kolay olur sizin için diye düşünüyorum

Gönderildi : 03/12/2009 12:50

(@mustafadogan)
Gönderiler: 290
Reputable Member

Ben bulunduğum şirkette şu yolu izliyorum.

Kullanıcının Outlook unda Arşiv klasörü oluşturdum ve yıllara göre örneğin 2009 Adında PST file ı açtım. Inbox da bulunan mailleri Aylık olarak örneğin Ocak ayı diyelim 2009 PST File ının altında Ocak klasörü oluşturdum. ve Ocak klasörü altınada Sent Items klasörü.

Inbox da ocak ayı içinde bulunan göndermişleri sent items a gelenleride direk Ocak klasörüne attım. bu dosyayı aynı zamanda server a da koydum. Her ay bunu yıl bitene kadar yapıyorum. ve yıl bittiğinde 2010 PST file açacağım yeniden ay ay yedekleyeceğim. Outlook da PST file ını Compact ettiğinizde göründüğünden daha az yer kaplıyor. Bu şekilde kullanıcı nerede olursa olsun kendi makinasında eski ve yeni bütün maillerine ulaşabiliyor. 2003-2009 yıllarına ait bütün mailleri bu şekilde outlook unda kullanıcı şuan görebiliyor.

Gönderildi : 03/12/2009 13:11

(@CanYerli)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Demekki yapılan işlem doğru, Ok ben .ost yi .pst ye çevirmeyi felan düşündüm ama 3rd parti program gerekecek onun içinde daha uzun iş.Exchange de 4 GB lık bir mailboxu kullanıcı pc si üzerinden Outlook 2003-XP yardımıyla tüm mailleri yeni oluşturduğum pst klasörüne taşıyabilirmiyin.pst dosyasındaki limit sınırlaması 2 gb diye duymuştum..Bu neye göre Outlook versiyonuna göre mi. Tşk

Gönderildi : 03/12/2009 13:55

(@muratdingil)
Gönderiler: 20
Eminent Member

Yedekleme işlemini exmerge kullanarak yapabilirsin.Exmerge ile kullanıcı bazında pst. olarak rahat bir şekilde alabilirsin.Kolay ve basit bir çözüm.

Gönderildi : 03/12/2009 14:09

(@mustafadogan)
Gönderiler: 290
Reputable Member

Siz zaten OST üzerinden aylara göre mailleri PST ye taşıdığınız için sorun olmayacak. OST üzerinde sadece 1 aylık gelen ve giden mailler kalacak. ay sonunda onu PST deki 2009 > Ocak (örneğin) gibi aylara taşımış olacaksınız.ki bu uygulamayı laptop da yapıyorum. gerekirse Masaüstü pc de de yapılır ancak kişi evden Outlook una baktığında sadece o ay içindeki mailleri görecektir. bunun içinde kişiye pst file ını taşınabilir belleğe koyarak verebilirsiniz. PST yi gerektiğinde açar ve maillerine ulaşabilir.

Gönderildi : 03/12/2009 15:22

(@cevdetonurozcelebi)
Gönderiler: 50
Trusted Member

Selamlar

Kullanıcı tarafında pst limitleri 4 gb kadar çıkara bilirsin.4 gb tan sonra herhangi bozulmada onarma yüzde düşüyor.Yedekleme işini server tarafında

şirkete gelen ve giden tüm mailleri aylık olara yedekliyerek yapabilirsin.Bu yedekleme işin outlook a yaptırırsanız istediğiniz gibi filtreleme ile

kullanıcıların maillerini çıkarta bilirsiniz.Böyle likle yönlendirme trafiğindeki fazla mail leride boşu boşuna tutmamış olursunuz buda size yer avantajı

sağlar.

Gönderildi : 03/12/2009 18:19

(@CanYerli)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Selam,Ama şu anda OST de 4GB olan kişiler var ve onları aylara göre ayarlamam çok zor , çünkü Kullanıcılar müşterileri ayrı ayrı klasör oluşturarark ayarlamış durumda yüzlerce klasör var tarihleri şu an için dizmem olanaksız.Dediğiniz durum bu yedek aldıktan sonra olabilir.Teşekkür ederim bu uygulamayı 6 ay yapmayı planlıyorum.

Gönderildi : 04/12/2009 15:03

Paylaş: