Forum

Exchange 2010 prere...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Exchange 2010 prerequisities hazirlama esnasinda powershell komutlari

7 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
523 Görüntüleme
(@TeomanEfendi)
Gönderiler: 798
Noble Member
Konu başlatıcı

Hemen alttaki linkte Exchange 2010 on hazirlik komutlarinin powershell altinda uygulanisi var. Komutlar internet veya network baglantisi olmadan calismiyor. Merak ettigim ise bu komutlari teker teker uygularken mevcut 2003 exchange ortamina birseyler mi yapiyor veya bazi ayarlarimi import ediyor, bir riski varmidir?

http://technet.microsoft.com/en-us/library/bb691354%28EXCHG.140%29.aspx#WS08R2

Gönderildi : 26/11/2009 07:29

(@BatuhanCetin)
Gönderiler: 113
Estimable Member

Selamlar,

Exchange 2010 'u 2003 ile aynı makineye mi kuruyorsunuz? Bu komutlar Windows 2008 yüklediğiniz makineye Client Access, Hub Transport, Mailbox ve Unified Messaging rollerini kuruyor. Yani ortamda exchange 2003 varsa ve siz bu komutları yeni kurduğunuz farklı bir sunucuda yürütüyorsanız sorun çıkarmaz.

Burada ne yapacağınız önemli. Eski Exchange 2003 organizasyonunu tamamen devre dışı bırakıp Exchange 2010 ile sıfırdan mı başlayacaksınız? Yoksa eski sunucunuzdaki yapıyı Exchange 2010 'a mı aktaracaksınız. Eğer bu şekilde bir aktarma yapıyorsanız Exchange 2010 'u yeni makineye default kurmak yerine http://technet.microsoft.com/en-us/library/aa998604(EXCHG.140).aspx  bağlantısındaki makaleleri adım adım uygulamanız daha iyi olacaktır. Çünkü aktarma işleminde izlemeniz gereken yol tamamen farklıdır.

Gönderildi : 26/11/2009 12:26

(@TeomanEfendi)
Noble Member
Konu başlatıcı

Yeni aldığımız server üzerine Windows 2008 R2 kurdum. Tüm updateleri kuruldu tertemiz bir kurulum oldu. Şu anda hiç bir rol kurulmuş değil ve bu makineyi sadece exchange 2010 için kullanmak istiyorum. HyperV ile içeriye başka bir makine daha atacağım ama önce şu exchange işini tertemiz bitireyim istiyorum. Mevcut Exchangeim 2003 ve o bir ADC üzerinde çalışıyor. Onu bu yeni makineye aktarmak istiyorum sonradan tamamen ortamdan kaldıracağım zira o ADCde 32 bit 2003 enterprise var. Herşey tamamlandıktan sonra eski makineyi upgrade yapıp diğer roller için tekrar kuracağım. Batuhan hocam işte hikayem bu:)

Gönderildi : 26/11/2009 12:36

(@BatuhanCetin)
Estimable Member

O zaman yukarıda verdiğim makaleyi takip ederek kurulumu ve taşıma işlemini yapın. Sanal ortamda adım adım takip etmiştim, sorun çıkmadan işlem bitmişti ama çok iyi biliyorum ki testte hata almazsınız, üretim ortamında mutlaka birşeyler patlar 🙂 İşlem sırasında karşılaşacağın sorunlarda yine yardımcı olmaya çalışırım.

Gönderildi : 26/11/2009 14:28

(@TeomanEfendi)
Noble Member
Konu başlatıcı

Sağolasın Batuhan, bir kaç saattir technetin konuya ilişkin yazıalrını okuyorum. Çok dallanıp budaklanıyor.Konu içinde 40 tane konu ve onların içindede 40 tane link:))) Bakalım sonumuz hayrola:)))

Gönderildi : 26/11/2009 15:11

(@BatuhanCetin)
Estimable Member

Ne yazık ki Microsoft ürünlerinin fonksiyonları arttıkça karmaşıklaşıyor. Artık kur. çalışsın mantığı kalmadı. SMS-SCCM, MOM-SCOM örnekleri en güzel örnekler. Exchange de aynı şekilde Windows 2008 yapısı ve kendi yapısındaki değişiklikler ile Exchange 2003 teki gibi, kur, objeleri aktar bitsin olmuyor 🙁 Artık yeni çıkan bir ürünü öğrenmek kurmak veya geçiş yapmak için dediğin gibi 40 makale içinde 40 makale hatim etmek ve uygulamak gerekiyor 🙂 Makaleleri şöyle bir gözden geçir, planını yap, sırayla heyecan yapmadan uygula. Bir tanesinin içinde kayboldun mu çıkmak çok zor oluyor.

Kolay gelsin

Gönderildi : 26/11/2009 15:38

(@TeomanEfendi)
Noble Member
Konu başlatıcı

Aynen öyle geriye bir tek programı yazmak kaldı. Bir sonraki sürümde ismini verip onuda bize itelerler:)))

Gönderildi : 26/11/2009 16:07

Paylaş: