Forum

Exchange 2003 mail ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Exchange 2003 mail gönderememe

13 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
369 Görüntüleme
(@Anonim)
Gönderiler: 0
Konu başlatıcı

Herkese iyi çalışmalar 

bir süredir destek verdiğim firmayla ilgili sorun yaşıyorum işin içinden çıkamadım yardımınızı rica ediyorum.

firmada 4 adet server var. tümü win 2003

1.server üzerinde dc,dns,dhcp, exchange2003 var. 2.ve 3. servarda uygulama koşuyor (onlar çalışıyor) 4. server da ISA 2004 çalışmakta.en dışta linksys modem var firewall ı disable vaziyette. firmanın bağlantı şekli adsl ve statik ip kullanıyorlar. firmanın yakın zamanda lokasyonu değişti 212.x.x.x olan statik ip si 85.x.x.x olarak değişti. taşındıktan sonra gerekli değişiklikleri yaptım herhangi bir problem yoktu ikigün öncesine kadar herşey normal çalışıyorudu ikigün önce dışarıdan mail alamamaya başladılar. mail göndermede herhangi bir sorun yok her yöne mail gidiyor. kendi içlerinde mail alış verişi yapıyorlar. bende önce nic.tr den ns leri kontrol etmeye başladım. nic.tr den hosting firmasına oradan da mail kaydı firmaya ait ip adresine gidiyor sorun yok. 2 ve 3 nolu server lardan mail.xx.com.tr ye ping attığım zaman exchange olan makinayı yani 1 nolu server ı buluyor ancak 1 nolu server dan mail.xx.com.tr ye ping attığım zaman taşınmadan önceki ttnet statik ip adresini yani 212.x.x.x i ping lemeye çalışıyor. dns in içini bir hayli yokladım ancak 212.x.x.x ile alakalı herhangi bir kayıt bulamadım. nereye bakmam lazım ne yapmam lazım bilmiyorum yardımlarını bekliyorum.

Teşekkürler 

Gönderildi : 04/11/2009 16:24

(@Anonim)
Konu başlatıcı

az önce yahoo dan şöyle bir mesaj geldi 

I'm afraid I wasn't able to deliver your message to the following addresses.
This is a permanent error; I've given up. Sorry it didn't work out.

CNAME lookup failed temporarily. (#4.4.3)
I'm not going to try again; this message has been in the queue too long.

Gönderildi : 04/11/2009 16:35

(@bugrakeskin)
Gönderiler: 5088
Illustrious Member

Merhaba

öncelikle mail server da dns cache i temizleyin. gerekirse mail.xxx.com.tr isminde bir A kaydı açın ve local ip yi gösterin. Böyle deneyin.

DNS Server ve dns client servislerini restart etmeyi unutmayın.

son olarakda mx kaydının host name ini bize yazarsaınz bizde ilgili diagnostics incelemelerini yapabiliriz.

not: domain isminizi vermek size herhangi bir güvenlik açığı doğurmaz zira zaten dışarıya açık bir isim.

Gönderildi : 04/11/2009 16:56

(@Anonim)
Konu başlatıcı

buğra bey teşekkür ederim cevap için 

bu söylediklerimi mesaj yazarken yapıyorum

ipconfig /flushdns ile dns cache i temizledim. ayrıca dns adına sağ klikleyip dns ön belleğini temizle komutunu verdim.

servislerden dns client ve server servisini restart ettim

mx kaydının host name i mail.tuntas.com.tr  

bu arada dns server da iletici olarak 4.2.2.2 ve 4.2.2.5 i ekledim 

ayrıca eksik bilgi olmasın diye söylüyorum üzerinde dns ve exchange koşan server da ip (doğal olarak)statik ve dns olarak önce kendini sonra  4.2.2.2 ve 4.2.2.5 i görüyor

Gönderildi : 04/11/2009 17:14

(@bugrakeskin)
Illustrious Member

diagnostics de bir problem yok dediğiniz gibi 85.xx diye görüyor.

şuan ping attığınızda hala 212.xx görüyorsa 4.2.2.2 kaldırın yerine telekomun dns ini girip deneyin. 195.175.39.39 ve 195.175.39.40

ayrıca ping attığınızda 212.xx görüyorsa bu şu demektir; dns serverınızda problem var iç ip yi local dns server çözemiyor ve 4.2.2.2 e aktarıyor. Bu ise 212.xx. görüyor.

Gönderildi : 04/11/2009 17:25

(@Anonim)
Konu başlatıcı

buğra bey

dns server ı kaldırıp yeniden kurmak çözüm olabilir mi?

Gönderildi : 04/11/2009 17:53

(@bugrakeskin)
Illustrious Member

Olabilir ancak yedek almadan yapmayın

http://www.cozumpark.com/blogs/videolar/archive/2009/10/25/video-windows-dns-yedekleme.aspx

Ne oldu son dediklerimi uyguladınız mı?

Gönderildi : 04/11/2009 17:59

(@Anonim)
Konu başlatıcı

yaptım ancak değişen bişi olmadı en garip olan server in mail.tuntas.com.tr yi ping leyince dns de kayıt olmasına rağmen kendini değil eski wan ip yi göstermesi yedekleyip yeniden kuralım bakalım ne olacak  

Gönderildi : 04/11/2009 18:08

(@bugrakeskin)
Illustrious Member

var dns de bir sorun.

DNS i yeniden kurduktan sonra active directory integrated yapmayı unutmayın.

Gönderildi : 04/11/2009 18:19

(@Anonim)
Konu başlatıcı

buğra bey teşekkür ederim yardımlarınız için yedek alamadan kaldırdım ve yeniden kurdum. çok detaylandırmadan birkaç kayıt girdim 

ilk test te yahoo ve gmailden deneme yaptım sonuç başarılı mail geliyor ve gidiyor şimdi diğer detay kayıtları giriyorum. 

tekrar teşekkürler iyi çalışmalar 

Gönderildi : 04/11/2009 18:38

(@bugrakeskin)
Illustrious Member

Rica ederim, geçmiş olsun.

Gönderildi : 04/11/2009 18:45

(@digiter)
Gönderiler: 91
Estimable Member

bu hata exchange 2007de de veriyor çözümü ne olabilir?

Gönderildi : 27/01/2010 22:33

(@bugrakeskin)
Illustrious Member

bu hata exchange 2007de de veriyor çözümü ne olabilir?

Problem exchange server dan değiil DNS server dan.

Eğer bir sorunuz varsa lütfen yeni bir post açın.

Gönderildi : 27/01/2010 22:43

Paylaş: