Forum

Exchange Queues ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Exchange Queues çalışmıyor

3 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
388 Görüntüleme
(@Anonim)
Gönderiler: 0
Konu başlatıcı

Merhaba ,

Exhange Queues in çalışmadığına karar verdim ama problemi sizin için özetliyorum

1- Exchange kullanıcısı kendi mail boxindan toplu mail gonderiyor tahmini 150 adrese 1 mb lik bir mail atıyor.

2 - bir süre sonra dışarıya başka exchange kullanıcılarının atıkları maillerin ulaşmadığını görüyoruz. ancak ilk atılan listede olmayan domainlere mail gidebiliyor , hatta listede olan bir domain nin bulunduğu hostmakinasındaki başka bir domaine mail atılabiliniyor. ancak listede olan bu domain veya domainlerin exchange queues de bekleyen maillerini sildikten sonra yeni test maili atıyorum ancak test maili de queues da takılıyor.

3 - listede olan ve mailleri queues de bekleyen maillerin mx kayitları exchange server tarafından çözülebiliniyor , yani nslook mail.bekleyendomain.com a cevap alabiliyorum ,

4 - exchange queue refresh rate 2 dakika, bu bahsettiğim queue ları force ettim ama bir gelişme olmadı.

5- Ne kadar guvenilir bilmiyorum ama MultiRBL.valli.org adresinden  Black listleri kontrol ettim herhangi bir kayit gozukmuyor.

6- queues deki mailleri siliyorum ancak SMTP yi start stop edince tekrar geri geliyor. Bu normal midir ?

SMTP servisin ve DNS  servisinin düzgün çalıştığını bu veriler üzerinden kabul edersem , exchange queue bir servisi var ise onun çalışmadığını düşünüyorum , Bu servis var ise nasıl tekar başlatabilirim veya konu ile ilgili başkabir görüşü olan var mı ?

iyi çalışmalar

Gönderildi : 24/10/2009 00:24

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 33017
Illustrious Member Yönetici

Merhaba

normal mail alma ve gönderme de sorun yoksa sadece toplu gönderimde sorun var ise makine performansınıda göz ününde bulundurmanız ve kuyruk dizininde yeterli yer olup olmadığını kontrol etmeniz gerekli

yine av yazılımı var ise bunu devre dışı bırakıp teslerinizi yapabilirsiniz

son olarak anlattıklarınızdan her nek adar söylememiş olsanızda exch 2003 kullandığınızı görüyorum sp2 yi bir daha yükleyebilirsiniz.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 24/10/2009 08:43

(@Anonim)
Gönderiler: 0
Konu başlatıcı

ilginizi için teşekkür ediyorum Hakan Bey ,

Evet exchange 2003 kulanıyorum. Bahsi geçen Kullanıcının gönderiği toplu mailleri teker teker sildim queues 4-5 saat sonra normale döndü, şimdi sistem doğal hali ile çalışyor, Sanırım Serverin performansı yetmemişti.

iyi çalışmalar

önder 

Gönderildi : 26/10/2009 04:17

Paylaş: