Forum

Exchange 2010 Archi...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Exchange 2010 Archiving

6 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
353 Görüntüleme
(@ismailkizilirmak)
Gönderiler: 543
Honorable Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Exchange 2010 da Archiving'de şöyle senaryoda işlem nasıl yapılır acaba;Şirket içerisindeki 1 kullanıcı gene şirket içerisindeki 100 kullanıcıya 5 Mb lık bir mail gönderdi ve daha sonra kullanıcılar bu mailine sürekle bırakla Online Archiv klasörüne attı,bu durumda Exchange 100x5 Mb=500 Mb olarak mı depoluyor yoksa database 'nde tek bir mail kopyasını mı tutuyor yani sadece 5 Mb mı,çünkü Storage açısından çok önemli bir konu bu,Teşekkür ederim,

Not:Symantec EV ile karşılaştırıyorum,EV'de böyle bir özellik var aynı mailin sadece tek kopyasını tutuyor eğer Exchange 2010'da bu özellik varsa neden dünya kadar para verelim EV'e 🙂

Gönderildi : 21/10/2009 11:25

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

merhabalar

şöyle anlatmaya çalışayım ;

şimdi siz 5 mb boyutundaki bir maili şirket içinde 2000 kişiye gönderdiniz bu tek bir mail olarak geçer ve bütün kullanıcıların postalarına tek tek iletilir. yani bir mesaj gelir içerdeki kişilerin posta kutularına Hub Transport gönderir ve mailbox server üzerindeki databaselere yazılır. örnek 5 MB boyutundaki bir dosya 5 MB olarak database yazılır ve kaç kişiye gönderilmişse o kişilerin mailboxlarına da gider. toplam kullanıcı sayısı kadar yer kaplar.

dolayısı ile sizin şirket içine atmış olduğunuz mail her kullanıcının mailboxına gidecek ve kullanıcı bundan sorumlu olacak ve arşive atarsa arşivinde saklanır.

Gönderildi : 21/10/2009 12:47

(@ismailkizilirmak)
Honorable Member
Konu başlatıcı

Teşekkürler cevap için, ben şöyle bir test yapmıştım,1 kullanıcının archiving'deki 5 Mb lik maili şirket içindeki 10 kullanıcıya gönderdim ve sonra 10 kişideki maili Online Archiving'e move ettim sonra da Exchange Server'da Mailbox Database'e baktığımda 11x5=55 Mb (+ log ların boyutu) arttığını gördüm,benim sizin anlattığınız modele göre burda görmem gereken 1x5 Mb değilmi? yada başka bir şekildemi test etmem gerekiyor,teşekkürler,

Gönderildi : 21/10/2009 13:41

(@cozumpark)

merhabalar

gönderim aşamasında sadece smtp yada hub transport server üzerinden bir tane 5 mb mail çıkar. benim yukarıdaki ilk cümelelerimde anlatmak istediğim oydu.

kolay gelsin

Gönderildi : 22/10/2009 12:47

(@ismailkizilirmak)
Honorable Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

hıım anladım biz de acaba Exchange 2010 Symantec EV'in alternatifi olurmu diye ama maalesef olmuyormuş,çok teşekkür ederim Mumin Bey cevaplarınız için,

Gönderildi : 22/10/2009 13:18

(@cozumpark)

güncell

Gönderildi : 09/11/2009 00:11

Paylaş: