Forum

Exchange de ikinci ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Exchange de ikinci policy

3 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
388 Görüntüleme
(@birolerdogan)
Gönderiler: 218
Reputable Member
Konu başlatıcı

herkese mrb. win server 2003 smal business kullanmakatayız. şua an xxx.com domaini serverımıza yönlendirilmiş ve system managerde default policyde @xxx.om olarak tanımla. yaklaşık 40 client var. hepsi exchange mailini güzelce kullanıyor. hiç bir sorun yok. şimdi biz şirket olarak isim değiştireceğiz. yyy.com olarak domain satın aldım. yönlendirmesini yaptım. ayarları daha önce aldıgım xxx.com gibi. ama sanırım 2 gün beklemem lazım. şimdi ben şunu sormak isitoyorum.

1. sadece exchange, system manger, policy kısmında new deyip yeni domain için @yyy.com olarak tanımlarsam kullanıcılara gelen mailler nasıl gelir. Yani dışardan birisi örnegin [email protected] veya [email protected] a mail attıgı zaman ikiside aynı outlooka düşermi.

2. outlook ta bir mail gönderirken pop3 olmadan exchange üzerinde iki tane mail tanımlayabilirmiyim. yani exchange xxx.com ve yyy.com var (Policy kısmında) ordan seçim yaparak gönderebilirmiyim.

3. Dns de ne gibi ayarlar yapmam gerekir. Domaini satın aldıktan sonra mail.yyy.com u sadece serverımıza yönlendirdik. sadece exchangde mail almak için dns server da başka bir ayar yapmak gerekirmi.

4. 1-2 ay içinde policyden @xxx.comu silip @yyy.comu bırakcam o zaman kullanıcılarda bir sorun çıkarmı

biliyorum biraz fazla sordum kusurama bakmayın. herkese şimdiden tşk.

Gönderildi : 15/04/2008 17:14

(@bugrakeskin)
Gönderiler: 5088
Illustrious Member

Merhabalar,

1. Yeni bir recipient policy oluşturacaksınız. E-mail adress policy kısmına gelip primary olarak hangisini kullanacaksanız onu seçeceksiniz. Recipient update service e gelip update now demeyi unutmayın.

2. email adress policy de hangisi varsa o adresten gönderebilirsiniz

3. domaini aldığınız yerde dns ayarlamaları yapıldıysa sizin bir değişiklik yapmanıza gerek yok. PTR kaydınız varsa yeterli

4. yaptığınız işlemleri geri alacaksınız bir problem yok. 

Gönderildi : 15/04/2008 19:00

(@birolerdogan)
Gönderiler: 218
Reputable Member
Konu başlatıcı

teşekkür ederim

Gönderildi : 16/04/2008 12:31

Paylaş: