Forum

exchange trafik izl...

Bildirimler
Hepsini Temizle

exchange trafik izleme

14 Yazılar
5 Üyeler
2 Likes
3,182 Görüntüleme
(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18026
_
Konu başlatıcı

Merhaba;

1-Exchange 2007 üzerinde sistemi nasıl izleyebilirim.O anda giden mailleri takılı kalan sorun yaratan gitmeyen mailleri hangi kullanıcının mail attığı gibi durumları.

2-Ayrıca exchange ilk kurulduğunda pop ve imap servisleri stop.Send ve recive connector tanımlı değil fakat localde mailleşilebiliyor.Bunu exchange hangi çalışma presinsibi ile gerçekleştiriyor? 

Bununla ilgili bir makale önerebilirseniz sevinirim.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 13/10/2009 01:05

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32955
Illustrious Member Yönetici

Merhaba Rıza bey ;

Öncelikle mail izlemek için Exchange kuyruğunu kontrol edebilirsiniz. Trafik ve takip noktasında ise message tracking açık gelir ve siz bu özellik sayesinde maillerin nereden nereye atıldığını görebilirsiniz.

http://www.msexchange.org/tutorials/Exchange-2007-Message-Tracking-Part1.html

Exchange 2007 kurulması ile beraber mail trafiği aşağıdaki şekilde çalışır ;

Bir istemci rpc üzerinden mailbox server role yüklü makineye bağlanır ve mail göndermek isterse ; örneğin hakan serkan kullanıcısına , serkan kullanıcısının mailbox ı ister aynı mailbox server üzerinde ister farklı mailbox server üzerinde olsun her mail hub transport server üzerine ulaşır ve hub bu maili yine mailbox server a iletir. Eğer bu mailbox yani serkan kullanıcısı farklı bir site üzerindeki mailbox server da ise  o zaman görünmeyen ama hubların arasında olan konnektörler ile diğer site üzerindeki hub a oradanda mailbox server a iletilir. Eğer serkan bir dış mail kullanıcısı ise işte o noktada bir send konnektöre ihtiyaç duymaktadır.

dışarıdan gelen mailler için ise ; zaten exch 2007 kurulunca direk dışarıdan mail alamaz ayar yapılması gerekmektedir

bu konudada pek çok makale bulunmaktadır

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 13/10/2009 02:42

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18026
_
Konu başlatıcı

teşekkürker Hakan hocam.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 13/10/2009 11:35

(@OnurKahveci)
Gönderiler: 36
Eminent Member

Merhabalar,

Exchange Server 2003 tarafında bazı kullanıcılarımızda lokalde mail alıp gönderme problemleri mevcuttur. Ekli bir dosya olmadığı halde lokalden atılan bir mail bazen 15-20 dk. da ulaşmaktadır. Exchange owa üzerinden baktığımda mail hemen gelmektedir. Bu mailleri geç alan kullanıcıların bilgisayarlarında spyware tarzı birşey olup da engelliyor olabilir mi? Ben trafiği izlemeyi düşünüyorum. Önerebileceğiniz farklı bir yöntem var mıdır ? Ayrıca trafiği izlemek ve mailin ilgili posta kutusuna düştüğünü teyid edebileceğim bir yazılım önerebilir misiniz?

Şimdiden teşekkürler.

Gönderildi : 27/05/2010 18:47

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309

Merhaba, siz de aynı şekilde message tracking center' ı kullanabilirsiniz localde veya dışarıya mailin ulaşıp ulaşmadığını teyit etmek için, bu durum sadece outlook içinse outlook' a entegre 3rd bir yazılım gelen mailleri içeriğine veya hostname'ine bağlı olarak kesebilir.

Gönderildi : 27/05/2010 20:49

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Bu sorun için mailbox server üzerindeki eventları kontrol edebilirsiniz.

Eğer mail owa ya geliyor ancak outlook a gelmiyor ise cache mode kullanıyorsunuzdur ve gönder al demenize rağmen gelmiyor ise bu bir sorundur. Çünkü owa da sizin mailbox server üzerindeki posta kutunuzu okuyor. Eğer bu posta kutusunda mail var ancak outlook ta yok ise , outlook içerisinde klasörleri gör seçeneğini kullanarak çakışmaları gösteren bölümü kontrol edin.

birde aynı istemcide cache mode u kaldırıp deneyin. yani online olarak outlook çalışırken mail in gelip gelmediğini kontrol edin

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 27/05/2010 23:53
irem gur and irem gur reacted

(@OnurKahveci)
Gönderiler: 36
Eminent Member

Hakan Bey Merhaba,

Problem cache mode ile ilgiliydi sanırım. Sorunlu olan client`ın cache mode`unu kaldırınca sorun çözüldü ve mail hemen ulaştı.

Bilgi ve ilginize teşekkür ederim.

İyi Çalışmalar.

Gönderildi : 28/05/2010 17:45

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

rica ederiz.

Gönderildi : 28/05/2010 20:24

Mehmet Emin
(@memina)
Gönderiler: 12
Active Member

Merhaba,

Exc tarafında biraz zayıfım içinden çıkamadığım bir sorunum var nedenini bulamadım

Exc servisi restart edildiğinde içerde daha önce atılmış olan bazı mailleri exc server tekrar atılan kişilere gönderiyor.Bu sorunu nasıl çözebilirim?

şimdiden çok t.ederim.

Gönderildi : 02/07/2010 12:11

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Merhaba

Sisteminiz hakkında bilgi verirmisiniz ? exchange versiyonu ? istemci hangi programı kullanıyor ?  mapi mi pop mu bağlanıyorsunuz ?

Gönderildi : 02/07/2010 17:52

Mehmet Emin
(@memina)
Active Member

Merhaba öncelikle t.ederim cevabınız için.Kısaca bil verim.

Exc Version: 6.5.7638.1  Microsoft Exchange Server 2003

istemcilerde genelde 2003 outlook ve 2007 outlook kurulu.

Mailleşme sistemimiz ise istemcilerde 2 hesap kurulu 1.si EXC server bir de POP her istemcide outlookta 2 mail adresi tanımlı.

Gönderildi : 06/07/2010 11:44

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

restart ettiğiniz servis information store servisi mi ? ayrıca bu servisi restart etmeden önce kuyruğa bakarmısınız ? yani kuyrukta görülen bir şey var mı ? tekrardan yollanan mailler hep belirli kişlerin gönderdiği mailler mi ki , çünkü exch server olmayan bir maili iletmez. Ancak bu mail daha önce iletildi ve bir daha geliyor ise outlook lardan süphelenmeniz gerekiyor. Ayrıca iki mail var ise her şey olabilir . Örneğin dış mail grubu diyip içeriye veya dış mail adresi diyip yine içeriye mail gönderebilir ve bunun kuyruklanmasını sağlayabilir.

yani işin özeti böyle bir sorunu forum üzerinden çözmek zor. Kuyruğu iyi incelemeniz ve tekrar geliyor dediğiniz maillerin karakterini çıkarmanız gerekli.

Gönderildi : 06/07/2010 12:23

Mehmet Emin
(@memina)
Active Member

Mrb ,

Yorumlarınız için çok t.ederim.Kontrollerimi göstermiş olduğunuz yol üzerinde gerçeklerştireceğim sonucu yazacağım.

İyi çalışmalar.

Gönderildi : 04/09/2010 03:19

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

tamam bekliyoruz.

Gönderildi : 05/09/2010 03:09

Paylaş: