Forum

exchange sistemi ku...

Bildirimler
Hepsini Temizle

exchange sistemi kurulu yerde sistem sorunu olursa ne olur?

5 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
399 Görüntüleme
(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_
Konu başlatıcı

Merhaba,

Arkadaşlar exchange server kurulu bir yerde net kesildi veya ups bozuldu veya pc kapandı veya pye upgrade gerekti veya periyodik bakım yapaılacak.Bu anda diyelim 100 kişil mailboxumuz var karşı taraf mail attığı zaman mail sunucumuz kapalı.Bu gibi durumlarda ne gibi bir önlem alınabilir.Türkiyede elektrik net gibi konularda her şey olabiliyor vodafonu bile su basabiliyor ise.

Yardımcı olursanız sevinirim.Tşk.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 30/09/2009 11:32

(@kaantekkol)
Gönderiler: 831
Noble Member

Merhaba

Net kesildi ise, farklı bir yedek net hattı üzerinden devam edebilirsin. Çoğu zaman sadece bölge yerine sadece tek hatta sorun çıkabiliyor.

UPS bozuldu ise; bu da yedekli oluyor. Genel de 2 adet UPS oluyor. Biri giderse yük diğerine geçiyor. Jenaratör olması iyi olacaktır.

PC bozuldu ise yapılacak şey Kullanıcıları bilgilendirerek sorunu çözmek.

PC'ye upgrade gerekiyor ise bunları çalışma saatinde yapmamaya özen gösteriyoruz.

Bu önlemleri alıyoruz sonra işimizi Allah'a bırakıyoruz.

Vodefone için bir şey diyemeyeceğim. Mutlaka bir kusurları vardır.

Gönderildi : 30/09/2009 11:57

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_
Konu başlatıcı

isp firmaları nasıl yapıyor bu işi.Genelde hiç aksama olmuyor.Neticede exchange server içeride  durunca artıları varsada riskleride var demek yani:(

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 30/09/2009 12:13

(@ErenSARISALTIK)
Gönderiler: 890
Noble Member

ISP firmaları mail server yapısını yedekli oluşturuyor.Ana makinada sorun olduğu zaman yedek exchange devreye giriyor  veya kullanılan single internet connectionda sıkıntı olduğunda ikinci bir internet bağlantısı otomatik olarak devreye giriyor.Bu yapılandırmalar tabiki kolay değil ama sistemli ve planlı yapılmış hiçbir sistemde kolay kolay sıkıntı çıkmaz.Tabi anlattığım yedekli sistem mantığı çalıştırıldığı sürece.

Gönderildi : 30/09/2009 12:37

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

merhabalar

ISP'ler üzerinde ETRN gibi özellikleri kullanabilirsiniz.

yada işi siz oraya bırakmadan kendi içinizde gerekli önlemleri almalısınız.

ancak bizim ülkemizde şöyle bir kullanış var ; tek bir makina üzerinde yada iki makina üzerinde bütün herşey çalışıyor.

Exchange ve DC aynı makinada mesela AD sorun olunca Exchange de patlıyor, yada ortamda tek bir DC oluyor o makinaya bişi olunca herşey duruyor :))

biraz da kendimizde suçu aramalıyız, yağmura çamura yıldırıma vs suç atmadan önce. yağmur çamur sel yıldırım yılda bir kere ya olur ya olmaz, olsa da zarar vermez ancak zarar vermesi için biz elimizden geleni yaparız. bilgi işlem odası bodrum katta olur sel basar sunucular sular içinde kalır vs...

kolay gelsin

Gönderildi : 30/09/2009 15:56

Paylaş: