Forum

SMTP Port (25) Bağl...

Bildirimler
Hepsini Temizle

SMTP Port (25) Bağlantı Problemi

10 Yazılar
5 Üyeler
0 Reactions
2,726 Görüntüleme
(@TarikERSOY)
Gönderiler: 28
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhabalar,

Sorunum SMTP Port. Exchange 2003 kullanıyoruz. Daha düne kadar ofis dışından Outlook aracılığı ile mail atabilirken bu gün Outlook SMTP bağlantı sorunu veriyor. Telnet ten ağlanmaya çalışıyorum o da "Ana bilgisayarla bağlantı açılamadı" diye mesaj veriyor. ADSL router ın port forwarding lerini kontrol ettim sorun yok. Dışarıdan port scan yaptım 25 açık görünüyor.  Trend Micro Worry Free Full ve Firewall ı devre dışı bırakıp deniyorum sonuç yine başarısız. SMTP port numarasını değiştirip deneyince SMTP ye bağlanılıyor. Ayrıca başka domainlerden gelen maillerde ulaşıyor. Ofis içinden telnet le port 25 açıldığı gibi, outlook danda SMTP kullanılarak mail gönderilebiliyor. Sorunla ilgili çözüm önerileriniz bekliyorum.

Şimdiden teşekkürler.

Gönderildi : 26/08/2009 01:15

(@serhatakinci)
Gönderiler: 4117
Famed Member

Selam,

Outlook clientların bulunduğu lokasyon Ttnet'in spam engellemek için yaptığı çalışmadan etkilenmiş olabilir mi? Biliyorsunuz birçok bölgede (dinamik adsl kullanıcıları için) smtp25 portu kapatıldı yerine 587submission portu açıldı. Bu durumda o lokasyondaki clientlar 587 portundan mail servera erişmeli, mail serverda bu port üzerinden yanıt verecek şekilde konfigüre edilmeli.

Gönderildi : 26/08/2009 01:41

(@DenizASLAN)
Gönderiler: 811
Noble Member

Hocam benimde yakında değişeceği bildirildi.

Sistem de Exchange 2003 server ve ISA 2006 var sunucularda ne gibi bir değişiklik yapmamız lazım yardımcı olur musunuz.

Teşekkürler

Gönderildi : 26/08/2009 21:58

(@serhatakinci)
Famed Member

Hocam benimde yakında değişeceği bildirildi.

Sistem de Exchange 2003 server ve ISA 2006 var sunucularda ne gibi bir değişiklik yapmamız lazım yardımcı olur musunuz.

Teşekkürler

ESM üzerinde Default SMTP Virtual Server properties'a gel. General tabında advanced de ve gelen pencerede add diyerek 587'i ekle. Ekledikten sonra 25 ve 587 alt alta görünüyor olmalı.

ISA üzerinde yeni bir protocol tanımla -> port 587 ve inbound olmalı. Daha sonra bu protocolü yine ISA üzerinden publish et. Ayrıca ISA önünde modem/router vs.. varsa 587'i ISA nın dış bacağına NAT yap.

Gönderildi : 27/08/2009 01:22

(@DenizASLAN)
Noble Member

TEşekkür ederim Serhat Hocam cevabınız için fakat Statik ip olan sistemlerde ve ADSL olan sistemler için bu port ayarı yapılmayacak diye okudum sizin sitenizden bu durumda benim birşey yapmama gerek kalmayacak mı?

http://www.serhatakinci.com/?p=1625

"Statik IP’li  olan e-posta  sunucusu, ADSL erişimi kullanan firmaların kullanıcıları etkilenmeyecektir. "

Teşekkürler

Gönderildi : 27/08/2009 01:48

(@serhatakinci)
Famed Member

Eğerki mail serverın bulunduğu lokasyon dışından ve dinamik ip üzerinden gelen outlook client'lar varsa, mail server 587'i dinliyor olmalı.

Mail serverın bulunduğu hat statik IP li olabilir. Ama smtp için gelen outlook client'ın bulunduğu lokasyon dinamik ip ise ve o lokasyonda 25 bloklanmış ise client bu port üzerinden mail servera erişemez. Bu durumda outlook client'ı 587 kullanacak şekilde yapılandırırız. Böylece client 587 den çıkış yaparak mail sunucuya erişmek ister.. Bu durumda mail server 587'i dinliyor olmalıki gelen isteği karşılayabilsin. Bunun için de vermiş olduğum ayarları yapmalısın.

Ama benim smtp25 kullanarak dışarıdan mail servera erişen clientlarım yok diyorsan problem yok. Kullanıcılar içeriden yine aynı şekilde erişmeye devam edebilir. Mail sunucular ise kendi aralarında smtp25 konuşmaya devam ediyor. Bu durumda herhangi birşey yapmana gerek yok

Gönderildi : 27/08/2009 02:14

(@DenizASLAN)
Noble Member

Teşekkür ederim Serhat Hocam.

Gönderildi : 27/08/2009 12:12

(@TarikERSOY)
Gönderiler: 28
Eminent Member
Konu başlatıcı

Teşekkürler Serhat Hocam,

Sorun dediğiniz gibi TT nin port değişikliği. AMa bunu neden genel bir duyuru ile yapmazlar anlamam. Daha öncede söylediğim gibi bu 587 port değişikliği ile sorunu çözüyorduk Ama 587  değişiklği bir başka sorun doğurdu. Biz serverde güvenlik olarak Trend Micro Worry Free Full kullanıyoruz. Trend Micronun Email Reputation servisi bu port değişikliğini onaylamıyor. ve Outlook tan 587 port u kullanıp çıkan mailleri

550 5.7.1 Your email messages have been blocked by the recipient OR by Trend Micro Email Reputation Service. Contact the recipient or his/her administrator using alternate means to resolve the issue.

şeklinde mesajla blokluyor. Programda bakmadığım yer bırakmasamda bunun için bir çözüm bulamadım. Tek çözüm olarak Email Reputation servisini disable etmek kaldı. Bu da bol bol Spam olarak dönüyor bize. Bu konuda bilgi ve tecrübeleriniz paylaşırsanız sevinirim.

İyi günler, tekrar teşekkürler.

Gönderildi : 05/09/2009 15:58

(@sahismail)
Gönderiler: 4
Active Member

ADSL Modeminizdeki Sanal sunucu port yönlendirmenize, daha önce yaptığınız 25 ve 110'a ilave olarak 587 portuda ilave ederseniz sorununuz çözülür sanırım. 

Saygılar

Gönderildi : 29/09/2009 18:05

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

merhabalar

yada hiç kastırmadan TTnet ile görüşerek 25 nolu portu açtırabilirsiniz.

kolay gelsin

Gönderildi : 30/09/2009 16:04

Paylaş: