Forum

Exchange informatio...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Exchange information store lar mount olmuyor.

16 Yazılar
6 Üyeler
0 Likes
760 Görüntüleme
(@kadriKUSAK)
Gönderiler: 80
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhabalar,

Sistemimizde exchange server 2003 sp2 var.  disklerden 2 si ofline a düştü. Ofline a düşen diski çıkarttım ve server kilitlendi. resetlemek zorunda kaldım.açılışta diskleri online aldım ve sistem açıldı. İnitialize bitene kadar information store lar açılmadı. outlook lar ve owa çalışmadı. initialize dan sonra chkdisk e yaptım çünkü event larda ntfs hatası vardı.

Şimdi sie bütün storelar unmount durumda hiçbirini mount edemiyorum. Yaptığım işlemler;

Eseutil /d ve /p yi kullandım genede mount olmadı.

Event da şu hata var;

The MAPI call 'OpenMsgStore' failed with the following error:
The Microsoft Exchange Server computer is not available.  Either there are network problems or the Microsoft Exchange Server computer is down for maintenance.
The MAPI provider failed.
Microsoft Exchange Server Information Store
ID no: 8004011d-0526-00000000

Mount etmeye çalışırken ise;

1.  ---------------------------
Exchange System Manager
---------------------------
The database files in this store are corrupted.
ID no: c104173b
Exchange System Manager

2. ---------------------------
Exchange System Manager
---------------------------
An internal processing error has occurred. Try restarting the Exchange System Manager or the Microsoft Exchange Information Store service, or both. Examine the Application Log for events related to this error. The description fields of these events will contain specific error codes and may contain links to Microsoft Knowledgebase articles on troubleshooting this problem.
ID no: c1041724
Exchange System Manager 

Hatalarını veriyor.

Eseutil /r E00 ile denediğimde ise; aşağıdaki gibi hata çıkıyor.

C:\Program Files\Exchsrvr\bin>eseutil /r e02

Microsoft(R) Exchange Server Database Utilities
Version 6.5
Copyright (C) Microsoft Corporation. All Rights Reserved.

Initiating RECOVERY mode...
    Logfile base name: e02
            Log files: <current directory>
         System files: <current directory>

Performing soft recovery...

Operation terminated with error -528 (JET_errMissingLogFile, Current log file mi
ssing) after 1.15 seconds.

Yardımlarınızı bekliyorum. Sizce yapmam gerekenler nelerdir.

Şimdiden Teşekkürler.

Gönderildi : 09/08/2009 14:43

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

merhabalar

eski veritabanlarını bir kenara yedekleyin. ardından exchange veritabanlarının bulunduğu klasörü temizleyin chk uzantılı dosya hariç hepsini silin.

ardından information store yeniden başlatın v yeni bir veritabanı oluşturacak otomatik olarak. daha sonra eski veritabanlarını üstüne kopyalayın ve durumu bir kontrol edin.

eğer mount olmazsa veritabanını eseutil ile onarın ve ardında isinteg ile kontrol edin.

kolay gelsin

Gönderildi : 10/08/2009 01:11

(@kadriKUSAK)
Estimable Member
Konu başlatıcı

merhaba,

Repair ederek storelardan birini mount edebildim. Sanırım log file larda bi problem var. onları başka bir yere taşıdım. şimdi diğer store ları repair ediyorum. database biraz büyük olduğu için biraz uzunca sürüyor. cevabınız için teşekkür ederim.

Gönderildi : 10/08/2009 01:28

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

geçmiş olsun...

Gönderildi : 10/08/2009 18:38

(@kadriKUSAK)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Bütün mailbox store ları mount edebildim fakat bazı kullanıcıların outlook ları açılmıyor bazı kişilerede mail düşmüyor. mailbox lara baktım bi sorun görünmüyor. Local delivery de 600 civarı mail takılıp kaldı gitmiyor bi türlü.

Neler yapmam gerekiyor.

Gönderildi : 11/08/2009 12:24

(@ugurdemir)
Gönderiler: 9888
Illustrious Member

Merhaba,

Dns ayarlarını kontrol edin.Exchange serverın bulunduğu server dns olarak AD bulunan serverın ipsi görünmeli.

Kolay gelsin.

Gönderildi : 11/08/2009 15:15

(@HakanDemirci)
Gönderiler: 7
Active Member

Merhaba,

Forumda karşılaştığım hata ile ilgili birkaç mesaj ve makale buşup okudum ancak halen sorunumuz gideremedim.

Exchange 2007'de storage grouplarıımzdan birtanesindeki iki adet eschange databasefile (.edb file) var. Her ikisinide bu sabahtan beri mount edemiyorum. eseutil /p ve eseutil/d komutlarını denedim. Mount etmek istediğimde aldığım hata aşağıdaki gibidir. Acil yardımınızı rica ediyorum..

--------------------------------------------------------
Microsoft Exchange Error
--------------------------------------------------------
Failed to mount database 'XXXX'.

XXXX
Error:
Exchange is unable to mount the database that you specified. Specified database: SERVER\YYYYYY\XXXX; Error code: MapiExceptionCallFailed: Unable to mount database. (hr=0x80004005, ec=-1032)

Gönderildi : 30/05/2011 15:44

(@bugrakeskin)
Gönderiler: 5088
Illustrious Member

Merhaba

problem oluşmadan önce default domain controller veya default domain security policies i restore ettiniz mi?

domain controller security policy --> local policies --> user rights assigment --> manage auditing and security log --> properties a girin burada domainismi\exchange servers ın ekli olup olmadığını kontrol edin.
eğer exchange servers grubu burada ekli değilse, ekleyip önce domain controller da gpupdate ve exchange server ı restart edin sonrasında db yi mount etmeye çalışın.

Gönderildi : 30/05/2011 15:51

(@HakanDemirci)
Active Member

Merhaba,

Domain Controller Security Policy'de ilettiğiniz alanı kontrol etmiştim. Exchange Server grubu burada ekli durumda.

Ayrıca şuan exchange üzerindeki 4 storage group'tan sadece birinde yukarıda ilettiğim mount edememe sorunu var. Sorun olan storage group'ta da 2 edb bulunuyor. Şuan hale sorunu düzeltmeye çalışıyorum.

Gönderildi : 30/05/2011 18:23

(@bugrakeskin)
Illustrious Member

o halde exchange sunucusunda rsop.msc komutu ile ilgili policy nin exchange server tarafından kabul edildiğini teyit edin. Ayrıca exchange servers grubunda exchange sunucunuzun var olduğunuda kontrol edelim.

Bunun dışında application tarafında başka hatalar varsa onları da iletir misiniz?

Gönderildi : 30/05/2011 18:27

(@HakanDemirci)
Active Member

rsop.msc'den kontrol ettim. policy serverlar tarafından kabul ediliyor. exchange server grubunda mail sunucumuz ekli durumda.

bunların haricinde dediğim gibi; sadece 2 edb file'ı mount edemiyoruz. diğer 3 tanesinde sorun yok. Sanırım bu database dosyaları bozuldu. (veya logları) şimdi de log dosyalarını taşıyıp deneyeceğim...

Gönderildi : 30/05/2011 20:02

(@bugrakeskin)
Illustrious Member

sanırım siz uğraşıyorsunuz zaten

sadece öneri olarak eğer recovery yapmaya karar verirseniz ( logları taşımanızda dahil olmak üzere ) kesinlikle bu 2 database i dirty shutdown konumunda iken taşıma / recovery yapmayın. Clean shutdown konumunda olmalı. Aksi takdirde database i kurtarmak mümkün olmayabilir.

bunu kontrol etmek için aşağıda ki komutu kullanabilirsiniz

c:\program files\exchsrvr\bin>eseutil /mh "drive:\program files\exchsrvr\mdbdata\priv1.edb"

ayrıca recovery de yardımcı olması açısından,

http://support.microsoft.com/kb/896143

Gönderildi : 30/05/2011 20:18

(@HakanDemirci)
Active Member

evet bayayadır uğraşıyoruz 🙁

backupexec'den restore edemedim. ilettiğiniz gibi kontrol ettim dirty shutdown gözüküyor.

cleam shutdown nasıl yapacağım?

Gönderildi : 30/05/2011 23:52

(@mesutaladag)
Gönderiler: 327
Reputable Member

Merhabalar,

1. Öncelikle sistemdeki domain controller sunucularinizi yeniden baslatin.
  2. Ve Exchange sunucunuza giderek tekrar store'lari mount etmeye calisin. Eger basarili olamazsaniz asagidaki adimlari sirasiyla uygulayin.
  1. eseutil.exe /p   komutunu calistirarak priv1.edb (Mailbox Store) ve pub1.edb (Public Store) dosyalarini onarin.
  2. Sonrasinda log ve chk dosyalarini silin.
  3. eseutil /d ile  mailbox ve public store uzerinde bir defrag baslatin.
  4. Sonrasinda isinteg -s serveradi -fix -test alltests   komutunu çalıştırın.
  5. Bu adimlar sonrasinda basarili bir sekilde mailbox ve public store'lari mount edebilmeniz gerekiyor.

Sonucu bekliyoruz.

iyi çalışmalar,

Mesut ALADAĞ.

Gönderildi : 31/05/2011 01:33

(@HakanDemirci)
Active Member

Merhaba,

tarif ettiğiniz benzeri işlemleri store'lardan birine uyguladık ve mount edebildik. aynı şekilde diğeri içinde işlemleri yapıyoruz.

sonucu sizin ile de paylaşacağım. düzeltemezsek ilettiğiniz sıra ile işlemleri tekrar yapacağım.

Hakan

Gönderildi : 31/05/2011 02:56

(@HakanDemirci)
Active Member

Merhaba,

Gece problemleri giderdik. Sorunu aşağıda ilettiğim sırası ile ve heriki edb file için ayrı ayrı yaparak giderdik, Ancak backuptan geri döndüğümüz için bazı mailboxlarda yarım günlük  günlük kadar kayıp oldu.

• Sorunsuz backup'tan EDB file ve loglar restore edildi. (mevcutlardaki problemi yapılan tüm işlemlere rağmen düzelmedi.)
  • Restore tamamlandıktan sonra eseutil -p komutu ile repair işlemi yapıldı.
  • Sonra mount komutu olumlu sonuç verdi.

ÖNEMLİ : Restore edilen ve sorunsuz olduğunu düşündüğümüz bir gece önceki edb file direk mount olmadı. eseutil -p ile repair ettikten sonra mount oldu.

Eğer eseutil -p ile edb file'ı repair ettikten sonra, mount etmeden önce eseutil -d ile defrag yapılırsa, edb file defrag sonrası mount olmuyor, malesef tecrübeler ile sabit. Yani -tecrübelerime göre- bu tip sorunlarda sıra şu şekilde olmalı;

1.  Önce sorunlu edb file eseutil -p ile repair edilir.  (Son aşama olan -deleting unicode fix table- çok zaman alıyor, takıldı diyerek işlemi kapatmayın, sabırlı bir şekilde bekleyin.)
  2.  Repair işlemi bittikten sonra başka birşey yapmadan edb file mount edilir.
  3.  Tercihen defrag yapılacak ise ilgili edb dismount edilir ve eseutil -d ile defrag yapılır.

ÖNEMLİ: Eseutil komutu çalıştığı dizinde temp bir edb oluşturabiliyor, ve eseutil de bu yüzden edb kadar boş yer ister. eseutil exe'si, exchange server'ın kurulu olduğu dizinde bin klasöründe. Bende exchange'in kurulu olduğu diskte edb'nin temp'ini oluşturacak kadar boş yer olmadığından, eseutil'i farklı bir local drive'a kopyalayarak oradan çalıştırmam boş yer sorunumu çözdü. ihtiyaç duyanlar bu şekilde çalıştırabilirler. Ayrıca forumda birçok yerde geçmesine rağmen eseutil hakkında detay:   http://technet.microsoft.com/en-us/library/aa998249(EXCHG.80).aspx

Bilgilerinize.

Forumdaki hızlı dönüşler için çok teşekkür ederim, iyi çalışmalar.

Hakan

Gönderildi : 31/05/2011 14:09

Paylaş: