Forum

ikinci ve ü...

Bildirimler
Hepsini Temizle

ikinci ve üçüncü exchange 2007

4 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
337 Görüntüleme
(@erenSanli)
Gönderiler: 86
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba

müşterimizde server 2003 x64 uzerinde exchnage 2007 sp1 kurulu.Ancak kurulu olan sunucuyu boşa çıkartmak istiyorlar.ve aldıkları daha guclu bir sunucuda exchange i hyper-v 'de sanal makinede calıştırmak istiyorlar.Ayrıca yedekli bir yapı kurmak içinde 2 tane exchange isteniyor ,yani 2 sanal makine.

nasıl bir yol izlemeyiz, aşağıdaki sıralamada yapsak problem olurmu?

once sanal makine de 2.ci exchange kurulacak

1.exchange den, varolan veritabanları(8 adet veritabanı ve 4 domain barınıyor) kurulan sanal makinedeki exchange'e move edilecek

1.exchange makinenin local ip adresi, 2. exchange sunucuya verilecek, birinci exchange sunucudan silinecek,sunucu etki alanından çıkartılacak

daha sonra ikinci sanal makine ayarlanıp, 2.ci sanal exchange kurulacak(birbirinin yedeği olması isteniyor, birinde problem olduğunda diğeri devam edecek)

Gönderildi : 30/06/2009 01:14

(@Anonim)
Gönderiler: 0

Merhaba,

Evet bu şekilde problemsiz bir geçiş olabilir.Anladığım kadarıyla Hub,Cas ve Mbx kullanıyorsunuz.Edge yok.Eğer yedekten kastınızda cluster ise Mbx server rolünü A/P cluster yapabilirsiniz.

Gönderildi : 30/06/2009 12:39

(@erenSanli)
Gönderiler: 86
Estimable Member
Konu başlatıcı

evet tek sunucu var, edge icin ayrı sunucu yok,

cluster diye düşünülüyor ancak makalelerden okuduğum kadarıyla, real time communication yapılacak sunucuları sanal kurmayın diye belirtmişler (office communication server gibi, exchange gibi)

problem yaşanır mı?sizin kurduğunuz yapılarda bir sıkıntı oluştu mu?

Gönderildi : 30/06/2009 14:01

(@Anonim)
Gönderiler: 0

Şu ana kadar sanal makinalar üzerinde çalışan bir product ortamında cluster projesi yapmadım.Ancak kendi yaptığım denemelerde bir problem yaşamadım.W2K8 Hyper-V üzerinde Exch2K7 tarafında A/P clustering yaptım ve canavar gibi çalışıyordu.Tepki süresi inanılmaz hızlı.Active olan node'un ethernet kablosunu çekiyorsun daha Passive node'un başına gitmeden herşeyin ayağa kalktığını görebiliyorsun..:) Özellikle 2008'de bu işler 2003'e nazaran daha kolaylaşmış.

Ek olarak fiziksel makinalar kullanan bir çok projede yer aldım.Gayet güzel çalışıyor.Eğer imkanınız varsa fiziksel makinalar üzerinde yapın derim.

Gönderildi : 30/06/2009 14:16

Paylaş: