Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

Nebim Perakende OCX Dosyası Hata Verdiriyor

8 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
211 Görüntüleme
(@mahmutcankermen)
Gönderiler: 9
Active Member
Konu başlatıcı

Merhabalar uzun süredir Nebim Perakende 4 kullanıyoruz. Localde 10 kullanıcı bağlanıyor Server'a. Perakende Satış işlemi yaparken birden satış ekranı kapanıyor ve olay görüntüleyicisinde bu şekilde bir hata alıyorum. 

Hatalı uygulama adı: NebimParekende4.exe, sürüm: 2011.1.0.0, zaman damgası: 0x4d1bd41a
Hatalı modül adı: tdbg8.ocx, sürüm: 8.0.20062.352, zaman damgası: 0x44031d08
Özel durum kodu: 0xc0000005
Hata uzaklığı 0x0006df29
Hatalı işlem kimliği: 0x193c
Uygulama başlangıç zamanı: 0x01da7b4ccd665b11
Hatalı uygulama yolu: C:\Program Files (x86)\Nebim Winner\NebimParekende4.exe
Hatalı modül yolu: C:\Program Files (x86)\Nebim Winner\tdbg8.ocx
Rapor kimliği: ed5fdf78-e492-4059-b513-94f8312559fe
Hatalı paket tam adı:
Hatalı paketle ilgili uygulama kimliği:

Runtime 11 Leri kaldırıp Tekrar Runtime 10 XP olanı kurdum ancak yine sorunum aynı devam ediyor. Windows server 2019 standart kullanıyoruz. Sql server 2008. Atma problemleri uygulamayı clientlarda kullansam bile devam ediyor. Hatalı dosya tdbg8.ocx sorunuma yıllardır çözüm bulamıyorum. Attığı için sql'e kaydetmiyor bu yüzden kasada açık çıkıyor.

image
Bu konu 1 ay önce Hakan Uzuner tarafından düzenlendi

Gönderildi : 21/03/2024 17:02

(@nazmikavalci)
Gönderiler: 235
Reputable Member

Merhaba; Test için Server 2012 R2 kurup sonrasında üzerinde SQL 2008 R2 yi kurup dener misiniz ? SQL 2008 R2 server 2019 da sağlıklı çalışmıyor nebim de bende de buna benzer farklı hatalar olmuştu. Müşteriyi yeni bir programa geçireceğim için işletim sistemi 2012 R2 kurdum. Yeni program 2022 de olacak eski sunucuyu zaten kapalı tutacağım için desteği bitmiş işletim sisteminde kalacak. Birde işletim sisteminin bölge ve dil ayarlarını kontrol etmenizde fayda var. Türçe türkiye yi de kontrol edin . , sorunu oluyordu hatta türkçe işletim sisteminde test edilebilir.

Bu ileti 1 ay önce 2 defa Nazmi KAVALCI tarafından düzenlendi

Gönderildi : 23/03/2024 13:08

(@mahmutcankermen)
Active Member
Konu başlatıcı

@nazmikavalci Cevabınız için teşekkür ederim. Server yeni nesil DELL EMC minimum sistem driver destekleri 2019 dan başlıyor. Bunun sorun olacağını düşünemedik. Bu sorun eski serverimiz 2008 R2 de aynı şekilde sql 2008 express kuruluyken de hata verdiriyordu. 

Yine de cevabınız için teşekkür ederim sorunu hala arıyorum düzeltirsem çözümünü de yazacağım.

Gönderildi : 23/03/2024 20:25

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32994
Illustrious Member Yönetici

Merhaba, Nebim destek ekipleri ne diyor bu duruma?

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 24/03/2024 22:38

(@mahmutcankermen)
Active Member
Konu başlatıcı

@hakanuzuner Nebimi aradığımda eski sürüm Winner kullanıyorsunuz bayilerle iletişime geçin diyor. Çözüm sunmadılar.

Gönderildi : 27/03/2024 15:27

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32994
Illustrious Member Yönetici

Anladım, destek almıyorsunuz o zaman normal, işiniz zor. Oracle, Adobe, Autocad gibi global bir ürün olsa pek çok yerden destek imkanı oluyor ama nebim gibi yerli bir ürünün desteğini de almadan yaşamanız çok zor. Ben 4 sene nebim kullandım, bu parayı mecbur vereceksiniz çünkü bu ürün üzerinden para kazanıyorsunuz, bunu yöneticilerinize anlatmanız lazım aksi halde bu sorun çözülse bile değişen ve gelişen teknooji ile başka bir sorunda yine takılacaksınız.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 27/03/2024 15:32

(@mahmutcankermen)
Active Member
Konu başlatıcı

@hakanuzuner Teşekkür ederim. Nebim uzmanı 3 arkadaşa bu durumu ilettim serverlarımı incelediler ancak sorunu bir türlü düzeltemediler illa bu sorunu veriyor.

Gönderildi : 02/04/2024 11:18

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4301
Co-Helper

Size aslında 2 konuda çözüm anlatıldı, sorun kaynağını sizde bulmuşsunuz aslen fakat uyumsuz şeyleri bir birine uydurmaya çalışıyorsunuz. ocx'in niçin çaktığını bulmak ileri uzmanlık ister bunu da dünyada yapabilen az kişi var :), ki gerek yok neyin uyumsuz olduğunu buldunuz. Çözüm açık ya uygulamanın güncelini satın alacaksınız yada OS sürümünü düşüreceksiniz yada sanal çalıştıracaksınız ki bu mantıklı da değil support zaten kesildi 2008R2'i uzun süre daha yaşatamazsınız. Nedenler açıktır eski uygulamaların yazıldığı dönemdeki process kütüphanelerinin bugün ki cpu ve os tasklarıyla bir alakası yok, ki çok yaşanır, yaşandığında uygulamalar güncelle göre baştan derlenmesi gerekir buna da ya pek kimse girmez yada üreticileri yeni sürüm sunumu ile zaten yapmış olur. 

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 02/04/2024 15:32

Paylaş: