Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

ERP den önce yapılması gerekenler

10 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
2,230 Görüntüleme
(@hamzagenc)
Gönderiler: 33
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

kurumumuza yeni erp almaya karar verdik bu bağlamda canias erp ile anlaştık merkeze kurulumunu yapacağız 2 adette dışarda bölgelerimiz bulunmakta bunlarıda sırayla erp ye vpn ile bağlamak istiyoruz düşüncemiz 1 server (256 GB ram 2 işlemci) 1 storage (net 5 TB SSD yada SAS diskten oluşacak) almak. ancak bunun dışında burda sistem yok denecek kadar zayıf active directory yapısı kurulu değil , firewall yapılandırması yapılmış değil firewall şuanda pfsense bunuda saphos a çevirmeyi planlıyoruz ancak sizce ilk hamle olarak ne yapılmalı bana göre erp yi en başta kurmak çok makul gelmiyor önce firewall yapılandırması active directory yapılandırması file server vs daha sonra erp kurmak daha makul geliyor düşüncelerinizi alabilirmiyim burda basit ve düşük özelliklerde 2 adette makine bulunmakta firewal santral ve microsoft server 12 tutmak için bunlarıda herhangi bir şeyde değerlendirebilirmiyiz qnap cihazımızda mevcut ama yapılandırma mevcut değil. Teşekkür ederim. yedekleme için veeam backup sanallaştırma içinde vmware kullanmayı düşünüyoruz.

not: alacağımız server ı raid 5 yapmayı planlıyoruz.
not2: canias ı linux üzerine kurup mysql veritabanı kullanmayı planlıyoruz.

Gönderildi : 30/11/2018 13:44

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Merhaba,

Bizde İas kullanıyoruz.

Bizdeki deneyimlere göre aşağıdaki önerilerde bulunabilirim. Yapıyı efektif olarak çalıştırmak isterseniz, ve hizmet kesinti riskini minimize etmek isterseniz aşağıdaki durum size yol gösterebilir.

1-İki adet sunucu + 1 storage ile sanallaştırma alt yapısı. Sunucualar iyi olursa ERP kullandığınıza ve bu dönemde yatırım yaptığınıza göre para dönen bir yerdesiniz diye düşünüyorum. İleride farklı sunucular gerekeceği için sunucularınız ram ve cpu olarak iyi olursa ilerideki gereksinimlerde yardımcı olur.

2-Storage üzerinde İas harici sistem barınmayacak ise 2-3 TB SSD disk alanı

3-İas SQL sunucusunun ayrı bir sanal makinada olması

4-İas sunucusunun ayrı makinada olması

5-Program doungle cihazının doğrudan usb üzerinde değil, network usb üzerinde olması

6-Yedekleme için en az 2 farklı odada tutulan Nas (Synology, Qnap)

7-Yedekleme Programı

8-Firewall (Fortigate- Kaynak çok, sorun anında çözüm için ulaşabileceğiniz firma çok)

9-Sanal sunucular storage  üzerinde barınacak ise sunucu üzerinde 2 adet diskle raid1 yeterli.

10-Bence Linux fantazisine girmeyin. Program ağırlıklı jawa tabanlı ancak, içeride kritik bir entegrasyon geliştirme v.s. istenir eliniz bağlanır. Kurun Aslanlar Gibi server 2016 + Hyperv devam.

Yukarıdaki bizim gözlemlerimiz sonucu ortaya çıkan durum. Tabiki bir işi birden çok metot ürünle, farklı marka ve modelle yapmak mümkün.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 30/11/2018 15:08

(@cumhuraltan)
Gönderiler: 703
Üye

Selamlar ;

Rıza Bey detaylıca  açıklama  yapmış  Rıza Bey'in belirttiği  gibi Failover mimari kurumunuz  için  oldukça  faydalı olacaktır ki sunucuda  oluşacak bir  donanım  arızasında  failover  bir  mimari ile  sisteminiz  çalışmaya  devam  eder. Ben  genel  olarak  Active  Directory geçişi ile  ilgili  bilgilendirmeler  yapmaya  çalışacağım yaklaşık olarak  kullanıcı  bilgisayar  sayınız  kaç  adet  Merkez ve  şubeler olarak  ayrıca  şubelerin kullanıcı  sayısı ve internet  bağlantı altyapısına    göre Adc  kurulması  gerekebilir. Merkezde de Root  Domain Controller'ın yanına  mutlaka Additional Domain Controller kurulmalı. Active Directory yapısına  geçebilmeniz  için Client Bilgisayarlar OS  olarak  Pro  versiyonu  olmalı cihazlar  Teknoloji marketlerden alınmış  ise  üzerinde  gelen  lisanslar Home lisanslar  olacağı  için  kullanıcı sayınıza  göre  ciddi  bir  Pro  versiyon  geçişi için  bütçe  ayırmanız  gerekecektir ayrıca Failover  bir  mimari için de Shared Storage  maliyetinin de  gözardı  edilmemesi  taraftarıyım.

Sistem  altyapınızı  Active  Directory yapısına  geçirip  tüm  client  bilgisayarları bu yapıya  dahil  etmek ve Sunucu Sistemlerinizi  en  az  2  adet Sunucu ve  1  adet Shared Storage ile  Failover  bir  mimari  üzerinde  yapılandırılması  en mantıklı olan, ancak  maliyet  vb  etkenlerden  ötürü  bütçe  tarafında  problemler  oluşur  ise  alternatif  olarak ilk  etapta Canias Erp  sistemini Terminal Server  üzerinde Bir  Datacenter'da  host  edilebilir  ve altyapı  hazırlandığı  zaman  on-prem yapınıza  dahil  de  edilebilir.

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Probleminiz çözüldüğünde, Konunuzu "ÇÖZÜLDÜ" olarak işaretleyerek benzer problemi yaşayanlara yardımcı olabilirsiniz.

Gönderildi : 30/11/2018 15:36

(@hamzagenc)
Trusted Member
Konu başlatıcı

merkez kullanıcı sayısı 35 bir diğer tarafta kullanıcı sayısı 10 diğer tarafta da 30 olacak şekilde kullanıcı sayımız mevcut bilgisayarlarımızın %60 ı pro lisans amacımız baştan sağlam yapı kurup daha sonrasında sürekli değişiklikler yapmamak bu yüzden herşeyi 0 gibi düşünüp doğru olan hareketleri yapmak ve donanımları almak istiyoruz.

Gönderildi : 30/11/2018 15:46

(@hamzagenc)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Bizde İas kullanıyoruz.

Bizdeki deneyimlere göre aşağıdaki önerilerde bulunabilirim. Yapıyı efektif olarak çalıştırmak isterseniz, ve hizmet kesinti riskini minimize etmek isterseniz aşağıdaki durum size yol gösterebilir.

1-İki adet sunucu + 1 storage ile sanallaştırma alt yapısı. Sunucualar iyi olursa ERP kullandığınıza ve bu dönemde yatırım yaptığınıza göre para dönen bir yerdesiniz diye düşünüyorum. İleride farklı sunucular gerekeceği için sunucularınız ram ve cpu olarak iyi olursa ilerideki gereksinimlerde yardımcı olur.

5-Program doungle cihazının doğrudan usb üzerinde değil, network usb üzerinde olması

7-Yedekleme Programı

8-Firewall (Fortigate- Kaynak çok, sorun anında çözüm için ulaşabileceğiniz firma çok)

9-Sanal sunucular storage  üzerinde barınacak ise sunucu üzerinde 2 adet diskle raid1 yeterli.

10-Bence Linux fantazisine girmeyin. Program ağırlıklı jawa tabanlı ancak, içeride kritik bir entegrasyon geliştirme v.s. istenir eliniz bağlanır. Kurun Aslanlar Gibi server 2016 + Hyperv devam.

Yukarıdaki bizim gözlemlerimiz sonucu ortaya çıkan durum. Tabiki bir işi birden çok metot ürünle, farklı marka ve modelle yapmak mümkün.

Cevaplar için teşekkür ederim. 5. maddedeki "Program doungle cihazının doğrudan usb üzerinde değil, network usb üzerinde olması" konusunu açıkçası anlayamadım neden böyle yaptınız? Active directory ve firewall ayrı sunucularda mı iastan yoksa hepsi sanallaşmış olarak aynı fiziksel amkine içinde mi kullanıyorsunuz

Gönderildi : 01/12/2018 12:35

(@turancoskun)
Gönderiler: 4100
Üye

merhaba,

Cumhur ve Rıza hoca detayları paylaşmışlar.

bunlara ek olarak 2 server + 1 storage, hostlarda 256Gb ram ve 5TB hibrid storage kullanabiliyorsanız, bütçenizin var olduğunu varsayarak, danışmanlık alarak projenizi gerçekleştirmenizi öneririm.

benzer projelerde hatalı seçimlerden dolayı, çoğu zaman yatırım çöp oluyor veya ek bütçe gerekiyor.

storage tarafında hatalı raid tercihi bile yeniden yapılandırma ihtiyacı doğuruyor.

erp tarafında benzer ürünü kullanan kurumlar ile iletişime geçip, yapıları hakkında bilgi alabilirsiniz.

aynı adımı uygulama üreticisi tarafında da gerçekleştirin ve cevabı mutlaka yazılı isteyin.

firewall noktasında, yönetebildiğiniz bir markayı tercih edin veya ürün ile birlikte eğitim alın.

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 01/12/2018 15:48

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Merhaba,

Bizde İas kullanıyoruz.

7-Yedekleme Programı

Cevaplar için teşekkür ederim. 5. maddedeki "Program doungle cihazının doğrudan usb üzerinde değil, network usb üzerinde olması" konusunu açıkçası anlayamadım neden böyle yaptınız? Active directory ve firewall ayrı sunucularda mı iastan yoksa hepsi sanallaşmış olarak aynı fiziksel amkine içinde mi kullanıyorsunuz

Firewall UTM donanımsal cihaz. Actice Directory sunucu fiziksel ancak Additional DC sanal. Cihaza bağlı doungle yerine network cihaz olsa iyi olur. Cihazı güncellemek yeniden başlatmak gerekir v.s.

https://www.bimel.com.tr/urun/da-70254  bu tarz bir cihaz işinizi görür.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 03/12/2018 11:44

(@hamzagenc)
Trusted Member
Konu başlatıcı

merhaba,

bunlara ek olarak 2 server + 1 storage, hostlarda 256Gb ram ve 5TB hibrid storage kullanabiliyorsanız, bütçenizin var olduğunu varsayarak, danışmanlık alarak projenizi gerçekleştirmenizi öneririm.

benzer projelerde hatalı seçimlerden dolayı, çoğu zaman yatırım çöp oluyor veya ek bütçe gerekiyor.

storage tarafında hatalı raid tercihi bile yeniden yapılandırma ihtiyacı doğuruyor.

erp tarafında benzer ürünü kullanan kurumlar ile iletişime geçip, yapıları hakkında bilgi alabilirsiniz.

aynı adımı uygulama üreticisi tarafında da gerçekleştirin ve cevabı mutlaka yazılı isteyin.

firewall noktasında, yönetebildiğiniz bir markayı tercih edin veya ürün ile birlikte eğitim alın.

Merhabalar bir danışmanımız var kendisinin önerisi 1 sunucu + 1 storage öneriyor 1 sunucu 256 gb ram  1 storage 5 tb disk olarak öneriyor bunun üzerine bende erp alanında bu portalda bir çok tecrübeli kişi olduğunu bilerek fikirlerini sormak istedim en doğru en sağlıklı yatırım olması açısından 1 sunucu alıp tüm sanal makineleri active directory dahil bunun içine atmak mı yoksa fiziksel makine sayısını artırmak mı ? burda 2 adet daha sunucu var ama 8-12 gb ram gibi düşük özelliklerden oluşuyorlar

Gönderildi : 03/12/2018 15:12

(@cumhuraltan)
Gönderiler: 703
Üye

Selamlar ;

1 Sunucu ve 1 Storage ile de  sistem  çalışır  ancak bütün yumurtaları  aynı  sepete  koymak  gibi  olur o sebepten ötürü 2. Sunucu yapıya  eklenerek  mutlaka  Failover  bir  yapı kurulmalıdır ki Fiziksel  sunucularda oluşabilecek olan  donanım vb  arızalarda  sistem  çalışmaya  devam  etsin. Yapıya  2. bir  Fiziksel  Sunucu eklenip  Failover bir  yapı  kurulmayacak ise Storage  maliyeti  çok ama  çok  gereksiz  bir  maliyet ki Storage  fiyatları Sunucu  fiyatına  göre  çok  daha yüksek maliyetli  cihazlardır. Yani yapı 1  sunucu  1  storage  olarak  kurulacak ise Storage  kullanmak  yerine  sunucu  üzerinde  disk  artırımı yapılarak  kullanmak  bütçe  açısından  oldukça maliyet  tasarrufu  yapmanızı  sağlayacaktır. ( 1 Fiziksel Sunucu ve  1  Storage  ile  yapıyıı  kuralım bütçemiz  şu  anda  yeterli  değil ileride  2. Fiziksel Sunucuyu  alıp Failover bir  mimariye geçirmek  gibi  bir  planlama YOK ise 1  fiziksel  sunucu için Storage  alımı yapmak çok yanlış ) Bütçe  problemi  yok ise  mutlaka 2  fiziksel  sunucu 1  storage ile  Failover  bir yapı kurulmalı ki nihayetnde bu sunucu üzerinde  kurumunuzun Erp  altyapısı  çalışacak ve  herhangi bir  arıza  durumunda  kurumunuzun çalışmasınnın  sekteye  uğrayacağı hatta  durma  noktasına  geleceği gözardı  edilmemelidir.

merhaba,

Merhabalar bir danışmanımız var kendisinin önerisi 1 sunucu + 1 storage öneriyor 1 sunucu 256 gb ram  1 storage 5 tb disk olarak öneriyor bunun üzerine bende erp alanında bu portalda bir çok tecrübeli kişi olduğunu bilerek fikirlerini sormak istedim en doğru en sağlıklı yatırım olması açısından 1 sunucu alıp tüm sanal makineleri active directory dahil bunun içine atmak mı yoksa fiziksel makine sayısını artırmak mı ? burda 2 adet daha sunucu var ama 8-12 gb ram gibi düşük özelliklerden oluşuyorlar

Probleminiz çözüldüğünde, Konunuzu "ÇÖZÜLDÜ" olarak işaretleyerek benzer problemi yaşayanlara yardımcı olabilirsiniz.

Gönderildi : 03/12/2018 16:44

(@turancoskun)
Gönderiler: 4100
Üye

Cumhur hocada belirtmiş, 1 server + 1 storage yapısı erişilebilirlik ve performans açısından gereksiz bir yatırım olacaktır.

toplam disk ihtiyacınızı net olarak hesaplayıp, 2 server üzerinde disk grupları ile ilerleyebilirsiniz.

eski serverlar sağlıklı çalışıyor ise, ad,adc,dns,fs vb. rolleri ikisine dağıtıp, tek bir yeni server ile ilerlernebilir.

bu yapı için öneride geçerli bir sebep yok ise, farklı bir danışmandan fikir almanızıda öneririm.

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 04/12/2018 03:40

Paylaş: