Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

sayım hakkında

13 Yazılar
5 Üyeler
0 Likes
1,270 Görüntüleme
(@AykutSancaktutan)
Gönderiler: 38
Trusted Member
Konu başlatıcı

merhaba sayım olayı hakkında sıkıntılıyım biraz mağazayı saydınız 

bir text dosyada tespit ettiğiniz ürünlerin barkodları var

sayım modülünden ilgili tarihi sayım olrak girdik

mağazadaki gerçek  kaybı açığı nasıl öğreniyoruz acaba

teşekkürler

Gönderildi : 20/08/2008 19:35

(@haticeakgul)
Gönderiler: 983
Noble Member

Amacınız sadece sayım sonuçlarının fiili teorik farkını görmekse ;

sayım menüsü altında fiili teorik envanter farkı raporun da görebilirsiniz.

iyi çalışmalar.

Hatice Akgül

NEBİM YAZILIM

Gönderildi : 20/08/2008 22:31

(@AykutSancaktutan)
Trusted Member
Konu başlatıcı

şimdi ilki sayım arasındaki durum karşılaştırma raporundan bakarsak matamatiksel bir açıklama veriyor

ilk sayılan miktar,+giriş,-çıkış,+çıkış iade,=gereken miktar,-sayılan miktar =fark . 270 adet fark var

bu gerçek bir kayıp olmuyormu acaba

fiili teorik envanter farkı raporun dan baktığımda sayılmayanlar sıfır kabul edilsin ve sayılmayanlar teorik envantere dahi edilsin seçeneklerini işaretleyerek alıyorum

yapılan işlem doğrumudur acaba

Gönderildi : 21/08/2008 11:52

(@haticeakgul)
Noble Member

Merhaba;

"ilk sayılan miktar,+giriş,-çıkış,+çıkış iade,=gereken miktar,-sayılan miktar =fark . 270 adet fark var  "  verdiğiniz örnek doğru sadece kavram hatası olmaması açısından.

Şöyle düşünebiliriz.

"ilk sayılan miktar,+giriş,-çıkış,+çıkış iade,=teorik miktar ,-sayılan miktar =fark . 270 adet fark var "

Bu rapor size gerçek kayıbı veriyor bu raporda aldığınız miktar sizinde yazdığınız gibi fiili teorik envanter farkı raporun dan baktığımda sayılmayanlar sıfır kabul edilsin ve sayılmayanlar teorik envantere dahi edilsin seçeneklerini işaretleyerek aldığınızda fark miktarlarını verir.

Bende genellikle kontrol edilmesi açısından iki sayım arası karşılaştırma raporundan kontrol edilmesini tavsiye ediyorum.

Kısaca envanter oluşum süreçlerin kontrol edilmesi açısından tavsiyem.

-Stok hareketlerini yapan kullanıcılara yönetim menüsünden menü ve depo yetkilerini vermeniz.

-Her gün sonu her depo nun yaptığı stok fişlerinin fiş kontrol listesini alıp imzalı ırsaliyeleri ile karşılaştırmaları.Özellikle bu aşama çok önemlidir çünkü sorun ne kadar kısa zaman da tespit edilirse o kadar kolay çözüme ulaşacaktır.En çok yapılan hatalardan biri fişlerin birden çok kez oluşturulmasıdır.

-Sayımların daha sık süreçlerde yapılması.

-Sayımların mutlaka eksik fazla fişlerinin oluşturulup envanterlerin oluşturulması.

-Çok mağaza çalışılıyorsa mutlaka online menü kullanılmalı ve bekleme depoları ile transferler yapılmalı.

Kısacası süreçlerin ne olduğuna bakılıp bu süreçlerin oluşum anında hataların tespit edilip düzeltilmesi sayım sonuçlarındaki farkların en düşük sevyeye indirilmesi gerekir.  Farkları sadece eksik miktar açısından değil yanlış kararlar almanıza neden oluduğu düşünülecek olursa firmaların ilk işi işlem süreçlerindeki güvenlik ve kontrolleri en yüksek sevyede tutulmalıdır diye düşünüyorum.

İyi çalışmalar.

Hatice AKGÜL

NEBİM YAZILIM

Gönderildi : 21/08/2008 22:15

(@AykutSancaktutan)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Teşekkürler hatice hanım

Gönderildi : 05/09/2008 16:43

(@GokhanSemiz)
Gönderiler: 2
New Member

Merhabalar;

Bir konu hakkında yardım almak istiyorum.Sayımı gerçekleştirdim.El terminalinden dosyaları bilgisayara aktardım.

Nebim'e de Stok Sayım Fiili Envanter Sayımı Gir Değiştir Sil bölümünden el terminali ile aktar dosyadan aktar seklinde aktardım.

Sayımın tam anlamıyla sisteme işlemesi için bundan sonra yapmam gereken işlem nedir?

Bu konu hakkında ivedi bir şekilde yardımcı olabilirseniz sevinirim.

Herkese iyi çalışmalar.

Gönderildi : 11/04/2009 15:27

(@CagriGungor)
Gönderiler: 31
Eminent Member

Merhaba Gökhan Bey,

Şuan yapmış olduğunuz bu işlemden sonra tek yapmanız gereken.

Sayım menüsünde --> Sayım Eksik/Fazlası işle menüsünden

Sayım Eksiği İşle Seçeneğini işaretleyerek sayım için bir firma kodu ve numara verdikten sonra ki burası önemli sayımı yaptığınız tarihi fiş tarihi olarak verip Göster dedikten sonra karşınıza gelen ekrande Depo kodunuzu ve isterseniz oluşacak olan fiş için bir fiyat tipi seçerek Kaydet demeniz ve sonrasında Fiş Bitti demeniz yeterlidir.

Sonrasında yine aynı menüden Sayım Fazlası İşle Seçeneğini işaretleyerek sayım için bir firma kodu ve numara verdikten sonra ki burası önemli sayımı yaptığınız tarihi fiş tarihi olarak verip Göster dedikten sonra karşınıza gelen ekrande Depo kodunuzu ve isterseniz oluşacak olan fiş için bir fiyat tipi seçerek Kaydet demeniz ve sonrasında Fiş Bitti demeniz yeterlidir.

Bu iki işlemde de karşınıza gelecek olan bir onay sorusu var "Sayılmayan Stoklar Sıfır Kabul Edilsin mi ? ". Hayır der iseniz sadece saydığınız ürünlerin envanterlerini düzeltir. Evet der iseniz saymadığınız ürünleri sıfırlar ve stoğunuz Terminal dosyanızdaki adetler ile birebir hale gelmiş olur( eğer tüm depoyu saydıysanız Evet seçeneiğiniişaretlemeniz doğru olucaktır)

Gönderildi : 11/04/2009 23:28

(@GokhanSemiz)
Gönderiler: 2
New Member

Teşekkür ederim.Dediğiniz işlemi gerçekleştirdim teyit amaçlı sormuştum.Doğru işlem yapmışım yardımlarınız için tekrardan teşekkürler iyi çalışmalar...

Gönderildi : 12/04/2009 00:28

(@CagriGungor)
Eminent Member

Sorununuz hallolmasına sevindim.

İyi Çalışmalar...

Gönderildi : 13/04/2009 14:10

(@haticeakgul)
Noble Member

Bilgi paylaşımı için teşekkürler Çağrı bey.

Gönderildi : 13/04/2009 19:00

(@FEVZiKURTULMUS)
Gönderiler: 23
Eminent Member

Sorununuz hallolmasına sevindim.

İyi Çalışmalar...

bilgileriniz için tşk.

müsade ederseniz bende bir soru sorucaktım.

Nebim menüsünden stok -- Fiili Eenvanter Sayım / gir değiştir sil' den

Mağzanın daha önce girilmiş sayım güncellemesini çağrıp göster dedikten sonra

El Terminali ile Giriş'ten El Terminal dosyasını oluşturmak istediğimizde dosya boş çıkıyor

oluşturmuyor yani anlayacağınız.

Bu Genel sorunmu yoksa bizden kaynaklanan sorunmu?

Gönderildi : 20/07/2009 18:37

(@CagriGungor)
Eminent Member

Merhaba,

Estağfurullah elimizden geldiğince yanıtlamak görevimiz.

Evet söylediğiniz şekilde bir el terminali dosyayı genel olarak oluşturulamamaktadır.

Bu işlem için Sayım --> Fiili Envanter Dökümü raporunu kullanabilirsiniz.

Rapor Özel filtresindeki;

1. tab dan el terminali dosyayı oluşturulsun deyip, sayım deposunu ve tarihini seçin.

2. tab dan ise sayımın yapıldığı depo yu seçip raporunuzu oluşturup,el terminali dosyanızıda elde etmiş olursunuz.

Saygılar.

İyi Çalışmalar...

Gönderildi : 20/07/2009 19:10

(@FEVZiKURTULMUS)
Gönderiler: 23
Eminent Member

Kaliteli bilgileriniz için tşk.

saygılarımla

Gönderildi : 20/07/2009 22:44

Paylaş: