Forum

Dell RAID Hakkında

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Dell RAID Hakkında

11 Yazılar
5 Üyeler
0 Likes
1,070 Görüntüleme
(@mta-afn)
Gönderiler: 21
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Dell PowerEdge T110 II model bir sunucu'da şuanda AHCI olarak tek disk ile işletim sistemi kullanılmakta. Biz bu cihaza RAID 1 yapıp eski diskte mevcut olan tüm işletim sistemini ve dosyaları image alıp yeni diske kopyalamak istiyoruz. Fakat örneğin Acronis ile kopyalama yaptığımızda acronis içerisinde disklerin ikisini birden görüyor. Herhangi birine kopyalama yaptıktan sonra RAID yapısı "degraded" uyarısı veriyor. Mevcut olan işletim sistemi çok eski ve içerisinde olan programların tekrar kurulum&entegrasyon işleri çok uzun süreceği için konu ile ilgili yardımlarınızı rica ederim.

Gönderildi : 08/07/2020 10:50

(@vasviuysal)
Gönderiler: 7889
Üye

işletim sistemini klonlamak için neden öncesinde raid1 yapıyorsunuz ki

eski diskin imajını alıp raid1 yapıp sonrasında imajı sönmeyi deneseniz daha uygun olmaz mı ?

Gönderildi : 08/07/2020 14:40

(@serkanates)
Gönderiler: 1281
Üye

@vasviuysal zaten sizin dediğiniz gibi yapmaya çalışmışlar sanırım ancak acronis recovery aşamasında raid dizesini değil diskleri ayrı ayrı görüyor, bu yüzden sorun yaşıyorlar.

@mta-afn Acronis tarafında recovery yaparken raid dizesini görmüyorsanız muhtemelen sürücü veya destek problemi yaşıyorsunuz.Aşağıdaki bağlantıları inceleyin lütfen.

https://kb.acronis.com/content/15791
https://kb.acronis.com/content/11681

Gönderildi : 08/07/2020 15:47

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4301
Co-Helper

Aynı sunucu bende var benzer operasyon için uğraştım olmuyor uğraşmayın boşuna. Intel ctrl kaynaklı olmuyor, raid yapmak istiyorsanız bios dan intel raid aktif edip OS'u baştan kuracaksınız. Driver entegrasyon yöntemleri yemiyor o anakartta.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 08/07/2020 16:27

(@mta-afn)
Eminent Member
Konu başlatıcı

@vasviuysal Vasvi Bey, raid 1 yaptıktan sonra dönmeyi denedim. Acronis 1 ve 2. diski aynı anda görüyor. 

Gönderildi : 09/07/2020 10:09

(@mta-afn)
Eminent Member
Konu başlatıcı

@SerkanAtes Serkan Bey, atmş olduğunuz link'ler aracılığıyla kontrol ettim fakat, listede Acronis True Image 2020'nin RAID desteği olduğu yazmasına rağmen hedef disklerde 1 ve 2 görünüyor.

Gönderildi : 09/07/2020 10:14

(@mta-afn)
Eminent Member
Konu başlatıcı

@ibrahimyildiz İbrahim bey, görünen son çaremiz öyle olacak.

Gönderildi : 09/07/2020 10:19

(@ozangul)
Gönderiler: 6
Active Member

Gönderen: @ibrahimyildiz

Aynı sunucu bende var benzer operasyon için uğraştım olmuyor uğraşmayın boşuna. Intel ctrl kaynaklı olmuyor, raid yapmak istiyorsanız bios dan intel raid aktif edip OS'u baştan kuracaksınız. Driver entegrasyon yöntemleri yemiyor o anakartta.

İbrahim Bey'e katılıyorum. En kesin çözüm Intel Raıd aktif edip, sıfırdan os kurulumu yapmanız gerekiyor.

Gönderildi : 09/07/2020 13:48

(@serkanates)
Gönderiler: 1281
Üye

Gönderen: @mta-afn

@SerkanAtes Serkan Bey, atmş olduğunuz link'ler aracılığıyla kontrol ettim fakat, listede Acronis True Image 2020'nin RAID desteği olduğu yazmasına rağmen hedef disklerde 1 ve 2 görünüyor.

Bu durumda aşağıdaki seçenekleri kullanabilirsiniz.

1. Sistemi yeniden kurmak. Öncelikle sanal bir makineye kurulum yapıp çalışması gereken yazılımları tek tek sanal makine üzerinde devreye almaya çalışabilirsiniz. Bazı yazılımlar kopyala/yapıştır şeklinde çalışabiliyor ancak uzun vadede sorun yaşamayacağınızın bir garantisi yok. Bu sebeple öncelikle ilgili yazılımların tedarikçileri ile görüşün.

2. Acronisten danışmanlık almak. Aslında probleminiz acronisin raid dizesini görmemesi. Eğer güncel bir sürüm kullanıyorsanız ve destek paketiniz henüz bitmediyse acronise case açın. Bizler ne kadar portaldan yardımcı olmaya çalışsak da en doğru bilgiyi üreticinin kendi destek ekibinden alabilirsiniz. Eğer destek paketiniz mevcut değilse bir destek paketi satın alın.

İyi çalışmalar.

Gönderildi : 09/07/2020 16:49

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4301
Co-Helper

Kurmaya başlamış olsaydınız şimdiye çokten bitirmiştiniz 😛
Kayıtlı kalsın bir öneriyle hatırladıklarımı finalde tekrar yazayım.
O model üzerinde intel software raid var yani tam fiziksel bir raid desteği yok windows dan raid yapmanızdan +2 lvl farkı var sadece. AR, OS entegrasyon problemi de onla ve sürümüyle ilgili zaten. Os'un ahci dönüşümü çok uğraştırıcı manuel bir süreç.
Gerçi OS sürümünü de yazmamışsınız. Ben 2012R2 ve 2016 için uğraştım yemedi. W7, 2008R2 için denemedim ama yedirebilirim diye tahmin ediyorum 2012 itibariyle kernel sata mod driver farklı temelde çalışıyor o yüzden en hızlı yol baştan kurmak. 
Zaten hatırladığım kadarıyla bios raid moda geçirdikten sonra ctrl menüden herhangi bir tür array kurabilmek için diskleri sildirmek gerekiyordu yanlış hatırlıyor da olabilirim. Software raid uyumluluğu hw gibi olmadığından zaten acronis dışında veriyi haricen mutlaka yedeklemiş olmanız lazım tedbiren. Bunlar yerine başka disklere baştan kurmanız daha iyi alternatif.
Hakeza daha iyi çözüm ise uygun fiyatlı 2. el bir raid ctrl satın almanız P400 vs gibi kurumsalda raid sihhati için daha iyidir. O durumda acronis ile dönüşümde sorun yaşamazsınız.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 09/07/2020 18:12

(@mta-afn)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Yardımlarınız için çok teşekkür ederim. Belirtmiş olduğunuz gibi RAID yapısını kurup, sıfırdan kurulum yapıp daha sonra dosyaları backup'tan geri geldim. Şuan sorunsuz çalışıyoruz.

Gönderildi : 14/07/2020 16:39

Paylaş: