Forum

DELL R730 non raid ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

DELL R730 non raid disk ekleme

10 Yazılar
3 Üyeler
1 Likes
305 Görüntüleme
 HT
(@hlttmz)
Gönderiler: 19
Eminent Member
Konu başlatıcı

Selamlar tekrar rahatsız ediyorum kusura bakmayın

4 diskli raid5 sunucuya yeni bir disk ekledim, bunu raid dışında serbest "non raid disk" yapmak istedim, apply now dedikten sonra ;

RAC0609: The job JID_095878829077 has been successfully added to the job queue.

The status of jobs can be viewed on the Job Queue page.

Configure: RAID.Integrated.1-1 Failed (100%) 

hatası verdi, son taktığım diski nasıl serbest nasıl bırakabilirim, teşekkürler?

Screenshot 1

Gönderildi : 04/03/2024 15:32

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4301
Co-Helper

Convert to non-raid yapmalısınız ancak öncesinde virtual raid'e eklemiş olabilirsiniz o işlemin bitmesi lazım o yüzden que uyarısı vermiş olabilir. Bir süre bekledikten sonra tekrar deneyip ayırabilirsiniz.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 04/03/2024 18:11

(@hakankaplanoglu)
Gönderiler: 482
Honorable Member

Merhaba,

İşlemi idrac üzerinden yaptığınız için sunucunun reboot olmasını bekliyordur. Sunucu öncelikle reboot ediniz.

Gönderildi : 04/03/2024 22:44

HT
(@hlttmz)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Gönderen: @hakankaplanoglu

Merhaba,

İşlemi idrac üzerinden yaptığınız için sunucunun reboot olmasını bekliyordur. Sunucu öncelikle reboot ediniz.

Gönderen: @ibrahimyildiz

Convert to non-raid yapmalısınız ancak öncesinde virtual raid'e eklemiş olabilirsiniz o işlemin bitmesi lazım o yüzden que uyarısı vermiş olabilir. Bir süre bekledikten sonra tekrar deneyip ayırabilirsiniz.

selamlar tekrardan, 

ID rack üzerinde fiziksel disk menüsünde son taktığım disk Solid State Disk 0:1:4 Ready  olarak görünüyor

Convert to non-raid apply now dediğimde failed hatası devam ediyor,

next reboot dediğimde de failed veriyor

aynı zamanda tek diski virtual diske "raide" çevirmek istediğimde  hata veriyor

hata:Message:PR21: Job failed.

Farklı bir çözüm olmadığından tek çare olarak PERC H730 Mini firmare güncellemesi düşünüyorum

Screenshot 1

Bu ileti 2 ay önce 2 defa HT tarafından düzenlendi

Gönderildi : 06/03/2024 14:13

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Co-Helper

Firmware güncelleme çözüm olmayabilir yaptığınız işlemleri bilmiyoruz bütün ekranların SS'lerini görmeden yorum zor, başka hotspare yoksa hotspare ekleyip assign etmemiş olabilirsiniz hotspare den çıkarılması gerekir. Gerçek durumun buraya aktarılabilmesi lazım anlaşılabilmesi için.

https://www.dell.com/support/manuals/en-us/dell-opnmang-sw-v8.1/eemi_13g_v1.2-v1/rac-event-messages?guid=guid-b879e98f-28ff-4748-9e4a-1e31d24a0508&lang=en-us

Buradan aldığınız uyarıların detaylarını görebilirsiniz. 

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 06/03/2024 16:44

HT
(@hlttmz)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Firmware güncelleme çözüm olmayabilir yaptığınız işlemleri bilmiyoruz bütün ekranların SS'lerini görmeden yorum zor, başka hotspare yoksa hotspare ekleyip assign etmemiş olabilirsiniz hotspare den çıkarılması gerekir. Gerçek durumun buraya aktarılabilmesi lazım anlaşılabilmesi için.

https://www.dell.com/support/manuals/en-us/dell-opnmang-sw-v8.1/eemi_13g_v1.2-v1/rac-event-messages?guid=guid-b879e98f-28ff-4748-9e4a-1e31d24a0508&lang=en-us

Buradan aldığınız uyarıların detaylarını görebilirsiniz. 

F2 System Setup içerisinde status ready olmasına rağmen select operasyon menüsünde convert to non raid şıkkı gelmiyor. hotspare ataması yapmadım, başka hotspare de yok.

global hotspare yapıp, geri mi çıkartmalıyım ?

2
1
Screenshot 1

Gönderildi : 06/03/2024 19:40

HT
(@hlttmz)
Eminent Member
Konu başlatıcı

ek olarak aşağıdaki non raid disk mode alanını enabled yaparsam ne olur acep 🙂

Screenshot 2

Gönderildi : 06/03/2024 19:46

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Co-Helper

O seçenek Passthrough, HBA mod ayarlamak için.
Tahminim diskler kurumsal olmadığı uyumlu olmadığı için gariplikler yapıyor web de benzer saçmalamalar yazanlar olmuş. 
O yüzden birşey demem zor array'e dahil değil madem fiziksel söküp ne olduğunu takip edebilirsiniz.

Gönderildi : 07/03/2024 14:16
HT reacted

HT
(@hlttmz)
Eminent Member
Konu başlatıcı

O seçenek Passthrough, HBA mod ayarlamak için.
Tahminim diskler kurumsal olmadığı uyumlu olmadığı için gariplikler yapıyor web de benzer saçmalamalar yazanlar olmuş. 
O yüzden birşey demem zor array'e dahil değil madem fiziksel söküp ne olduğunu takip edebilirsiniz.

tekrar selam hocam,

raid yapılandırmasını ellemeyip son taktığım disk yerine sas disk taktığımda çözülebilir mi peki ?

vakit ayırıp yardımcı olduğunuz için teşekkürler.

Gönderildi : 09/03/2024 22:51

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Co-Helper

Eyw.
Çözülebilir mi derken diskiniz ss'lere göre zaten varsa array'e dahil değil görünüyor. Sadece verdiğiniz komutlar uygulanmamış non-raid yapmaması dediğim gibi uyum kaynaklı olabilir. Birebir incelemeden söküp takın diyemem uzaktan bir engel yok gibi görünüyor. İsterseniz clear, secure delete vs komutları uygulayın işleyip işlemediğine bakın.
Mevcut durumda çözüm başka bir diskte değil sizin için. SSD'leri SAS ile hotspare yapmayın kesinlikle şayet maksadınız oysa.

Gönderildi : 10/03/2024 01:31

Paylaş: