Forum

Dell PowerEdge R630...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Dell PowerEdge R630 Raid 10 disk hatası

6 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
653 Görüntüleme
(@alperaykut)
Gönderiler: 259
Honorable Member
Konu başlatıcı

Merhaba Dell Poweredge R630 Raid 10 yapısındaki disklerden bir tanesi Disk arıza öngörüsü şeklinde bir hata mesajı veriyor. İlk önce Yeşil sonra turuncu yanıyor. İleride disk bozulabilir hatasıymıs. Bunun öncesinden tüm updateleri yaptım yazılım hatası olabilirim mi diye sunucunun. Ancak aynı şekilde ilk önce yeşil sonra turuncu yanıyor. Şimdi merak ettim su aynı diskten elimde var. Fakat içi doluydu direk bozuk diski cıkartıp elimdeki aynı marka model diski takarsam diskleri rebuild edecek mi Sunucu otomatik yoksa benim bir işlem yapmam gerekir mi ? Yani Raid 10 yeni takdığım diski otomatik gorup yoluna devam ediyor mu ? Bu konuda desteğe ihtiyacım var. 

Teşekkürler

İyi çalışmalar

Gönderildi : 26/09/2023 10:25

(@hakankaplanoglu)
Gönderiler: 482
Honorable Member

Merhaba,

Sunucuya idrac erişiminiz var mı? İdrac üzerinden hatayı kontrol edebilirsiniz.

Gönderildi : 26/09/2023 11:31

(@alperaykut)
Gönderiler: 259
Honorable Member
Konu başlatıcı

Evet Var.

2023-09-25T18:26:44-0500 The Patrol Read operation completed for Integrated RAID Controller 1.  
    2023-09-25T15:27:03-0500 Predictive failure reported for Disk 4 in Backplane 1 of Integrated RAID Controller 1.  
    2023-09-25T14:00:53-0500 Predictive failure reported for Disk 4 in Backplane 1 of Integrated RAID Controller 1.  
    2023-09-25T08:47:35-0500 Predictive failure reported for Disk 4 in Backplane 1 of Integrated RAID Controller 1.

Gönderildi : 26/09/2023 11:36

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4301
Co-Helper

Sorun diskte olmayabilir backplane de olabilir daha fazla detay öğrenmeye ihtiyacınız var.

Sorunuzun cevabı yapılandırma ve disk sayısıyla ilgili, normal de Raid10'un her şeritte 1 disk redundancy, fail yeteneği var. Detay öğrenmek için web de ki calculator'leri kullanabilirsiniz.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 26/09/2023 18:36

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32996
Illustrious Member Yönetici

Son durum nedir?

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 21/02/2024 17:39

(@hakankaplanoglu)
Gönderiler: 482
Honorable Member

Merhabalar,

Diskler yazılan kapasitelerden daha büyüktür. Hatalı bir sektör tespit edildiğinde spare alanlara veri tekrar yazılır. Bu spare alanlar bitene kadar disk kullanılmaya devam eder. Büyük ihtimalle disk bir süre sonra fail konuma düşecek, fakat bu yazılımsal bir hata olmasına karşın ilk firmware update yapmanız önerilir. Firmware update sonrasında aynı hata almaya devam ediyorsanız, disk bozulmadan diski değiştirmenizi önerimim.

Gönderildi : 21/02/2024 17:54

Paylaş: