Forum

Sıfırdan Başlamak

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Sıfırdan Başlamak

7 Yazılar
5 Üyeler
4 Likes
1,174 Görüntüleme
(@mssscgn)
Gönderiler: 3
Active Member
Konu başlatıcı

Herkese Merhaba, 

Lisede Elektrik Elektronik haberleşme okudum. Lisede çok alakasız olarak havacılık bitirdim ve şuan açık öğretim Kamu yönetimi bitirmek üzereyim. 27 yaşındayım ve kafama yeni dank eden bi mesele için buralara yazmaktayım. Tecrübeli ve bilgili arkadaşların bşlgilerinden ve tecrübelerinden faydalanmak istiyorum.

Öncelikle meslek edinmem gerektiği gerçeği karşıma 27 yaşında çıktı. Çevremdeki insanlata danışıp bilvi istediğimde ise bana bilhisagar seviyorsan onun üzerine bişeyler yap dediler. Kisede ne alakaysa biz RJ45 lerle falan çok içli dışlıydık. Bana sistem network eğitimi al dediler.

Sorum şudur ;

27 yaş bu mesleğe girmek için (kurs gitmek şartıyla)  çok mu geç bir  yaş

Veya bu mesleği seçmek benim için hata mı olur. 

Şuanda hizmek sektöründe asgari +prim usulü çalışıyorum. Yardımlarınızın herbiri benşm çim çok kıymetli. Şimdiden teşekkür ederim. 

Gönderildi : 15/02/2020 13:14

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32933
Illustrious Member Yönetici

Merhaba,

Evet ne yazık ki çok geç kalmışsınız. Teknolojinin inanılmaz hızlı geliştiği ve çok dinamik olan bir sektör burası, yani yılların birikimi olmadan havadan bir işe girmek çok zor. Hele yaş rekabetinizi düşünürsek bir 10 yıl sonra kendinizi sadece format atıyor olarak bulabilirsiniz.

İstisna ne olabilir? Örneğin bu günün teknolojilerine bakarak yani 5 ila 10 yıl sonrasında popüler olacak konularda kendinizi geliştirebilirsiniz.

Bulut buna bir örnek değil çünkü bulut temel network, güvenlik, yazılım vs bilgisi istiyor daha sıfır bir teknoloji bulup ona odaklanırsanız tabiki neden olmasın ama almak istediğiniz eğitim 20 yıllık teknolojik bilgiler içeriyor. IP, network, güvenlik, yedekleme vs bilmeden çok zor.

Önerim daha az hareketli bir sektör bulmanız yönünde olacaktır.

Ayrıca şu anda sektörde çok ciddi bir işsizlik söz konusu, çok fazla sizden bu işi iyi bilen ve yıllardır yapan ancak güncel durumlar ile ilgili işsiz kalan insanlar var, örnek bana son 1 yılda cv gönderen kişi sayısı 1000 i geçti ve çoğu hala işsiz ne yazık ki. Böyle bir rekabete bence hiç girmeyin.

Ancak ben bu işin en iyisi değişim, her dediğim doğru değil, bu benim 40 yaşındaki tecrübem, lütfen başka insanlarında fikrini alın.

Sizin elinizden tutacak ve bu sektörde olan kişiler var ise iş değişir. Özetle benim önerimi tüm önerilerin arasındaki 1 öneri olarak görün lütfen.

Başarılar.

Not: Eğer kabiliyetiniz var ise zaten yazılıma yönelin.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 15/02/2020 16:01

(@sinanosman)
Gönderiler: 89
Estimable Member

Merhaba,

Havacılık üzerine kariyerinizi devam ettirmeniz daha iyi olabilir. Kabin memuru olarak iyi bir maaş alabilirsiniz.

Gönderildi : 17/02/2020 09:10

(@mssscgn)
Active Member
Konu başlatıcı

@sinanosman Havacılığı sevmiyorum. Gecen gündüzün belli değil. Babasının cenazesine afrikada olup yetişemeyen arkadaşım var.  Ben bilgisayar ile içli dışlı olmak istiyorum

Gönderildi : 17/02/2020 09:15

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4255
Co-Helper

Gecenin gündüze karışmasına takılıyorsanız bilişimden uzak durun derim 🙂 hele ki 27 yaş gibi geç bir yaş ve literatür, teorik, deneysel bilginin çok önemli olduğu bilişim dalları için. Bu yaşta başlayacağınız sektör için 45 yaşında dahi geceniz gündüzle bir olmuyorsa, hafta sonlarınız donanımların tozuyla geçmeyecekse işiniz çok zor.. bunları yapmadığınızda üretebileceğiniz gelir size yetmeyebilir.. yapılamaz değil ama şuan ki ülkenin işsizlik, ekonomik şartlarında meslek değiştirmek çok sıkıntılı konu. İlanlara bir göz atın en küçük şirket bile üniv. mezunlarından tecrübe arıyor 🙂 mezun çok fazla ve deli rekabeti mevcut.
Artık bu günlerde köklü değilseniz bilgisayar işleri kimsenin karnını doyurmaz kurumsal bilişim sistemleri ise aşırı mesai ister. Ayrıca havacılığın emek-birim başı geliir bizim sektördeki çoğu kısımdan yüksektir sanıyorum hakeza yaş yapılabilirlik oranı da daha yüksek. Tavsiyem teorik bilginiz olan elektrik elektronikte yazılım öğrenin sanayi sistemlerine girişin. Çalışırken bir taraftan kendinizi geliştirebilirsiniz çabanız sonunda ekonomik olarak yapıp yapamayacağınıza karar vermiş olursunuz. Kısaca genel değil daha özelleşmiş nitelik oluşturabileceğiniz alanları kendiniz belirlemelisiniz.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 17/02/2020 10:05

(@mssscgn)
Active Member
Konu başlatıcı

@ibrahimyildiz Versiğiniz bilgiler için teşekkürler. 

Gönderildi : 17/02/2020 10:11

(@gokhancetin)
Gönderiler: 175
Estimable Member

Bu mesleğe turizm meslek mezunu ve 16 yaşından itibaren turizm sektöründe çalışan sonra 30 undan sonra giren son 15 yıldır bu meslekten ekmek yiyen biri olarak, nacizane bir kaç tavsiyem olacak.

Bu meslek bir kaç şey ister. Birincisi çok merak ikincisi çok sabır ve ortanın üzeri ingilizce. Ne Neden nasıl sorularını sürekli sorman gerecek. Bir hata için belki 1 hafta makale okuman ve onları uygulaman gerecek. belki 10 defa sıfırdan kurulup yapman gerekecek. önüne gelen 10 işin belki sadece bir kaç tanesini başarabileceksin. Başarısızlığa alışman gerekecek. Senden 10 yaş küçüklerden işi öğrenmeye çalışacaksın. Kısmet olurda işe başlarsan ilk 1-2 yıl getir götür işlerini ve basit kurulum işlerini yapacaksın. Senden 5-10 yaş küçüklerden direktif almak zoruna gidecek. Alışacaksın. Önemli olanın cevabı bilmek değil cevabı nasıl bulacağını bilmek olacagını ögreneceksin.

Benim bir kaç avantajım vardı.

ÇOk ama çok meraklıydım teknolojiye.

Çok okurdum.( günde 2-3 kitap bitirmişliğim var. Dan brown Da vinci şifresini 6 saatte bitirmiştim.)

Çok soru sorardım. Hocalar kaçardı benden soru soracağım diye. 1 soru ile ders bitirirdim.

Çabuk öğrenirdim. Fotografik hafiza ya yakın ezberim vardı. okulda ders kitaplarını bir kaç okumayla ezberlerdim. Yazılılılarda birebir kitabı yazdığım için hocanın önünde tekrar yazılı sınav olurdum.

sistem uzmanlığı eğitimi almak için elimde toplu para vardı. (yurtdışında çalışmıştım).

Bekardım.

Çok iyi hocalardan ders aldım.Kazım Etiksan ve Hayrullah Kolukısaoğlu gibi

İyi derecede ingilizcem vardı. Tercümanlık yapmıştım

İlk mesleğe girişimde alaylı bir ustam vardı Ahmet Uzel .Allah ondan razı olsun.Tabiri caizse döve döve öğretti bana piyasayı ve işi. En büyük şansım oydu.

Şimdiki aklım olsaydı bu mesleğe girermiydin diye sorarsan ASLA derim. Girersem eşşekler kovalasın beni. Sadece bilgisayar ve sunucular olsa amenna ama başlarında oturan insanlarla uğraşmak tam bir cehennem işkencesi. Bunlarla uğraşacağıma yaz sıcağında  pizza fırının önünde akşama kadar pizza ve pide ile pişmeye razıyım.

Son olarak çok meraklı değilsen bu işe girme

çok okumuyorsan bu işe girme

çok araştırmayı sevmiyorsan bu işe girme

çok cabuk sinirleniyorsan bu işe girme

çok sevmiyorsan hiç girme.

Allah yolunu açık etsin.

Gönderildi : 17/02/2020 10:15
Kadir Çetin, Sinan OSMAN, Kadir Çetin and 1 people reacted

Paylaş: