Forum

Sistemci veya Verit...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Sistemci veya Veritabanı Uzmanı

5 Yazılar
5 Üyeler
0 Likes
422 Görüntüleme
(@anonim)
Gönderiler: 1779
Famed Member
Konu başlatıcı

Merhabalar,

Sistemcilik veya veritabanı alanlarından birisini seçmek istiyorum, bir m.y.o'nu son dönemindeyim. Mühendisliğe tamamlamak kafamın bir köşesinde ama iç sesim bir an önce mesleğe atılmamı söylüyor.

Sistemci olursam;
Sadece linux ürünleri ile nereye kadar gelebilirim ? Windows ürünleri ile çalışmak pek istemiyorum. İşim gerektirirse tabiki windows ürünleri ile çalışırım.
2. Husus ülkemiz işverenlerinin genel kanısı olan mühendis istemesi, bunu nasıl aşabilirim. Mühendislik okuyana  kadar kendimi matematik konusunda ve sistem konusunda geliştirmek istiyorum İstanbulda nerede nasıl başlayabilirim ?

İlk başlarda, çok paralar istemiyorum hayatımı idame ettireecek kadar para bana yeter.

Veritabanı uzmanı olursam,
MSSQL mi, Oracle'mi , Postgresql mi Bununda artıları eksileri neler? Ülkemizde durumu nerede ?

Konu yanlış yerde ise özürdiliyorum. Cevaplarınız için teşekkür ediyorum.İyi çalışmalar diliyorum.

Gönderildi : 02/02/2013 10:58

(@evrenbanger)
Gönderiler: 2439
Üye

4 senelik mühendislik bölümünü bitirmen kesinlikle gerekli. Hemen işe başlamak gibi bir hata yapma ilk başta ingilizce ve 4 senelik üniversite kesinlikle. Daha sonra istediğin tarafı seçebilirsin. Linux ilede çok güzel işler yapabilirsin. Ben olsam Oracle üzerine birşeyler yapardım. Ama ilk başta üniversite bunu unutma. iyi ve kurumsal bir yerde çalışmak istiyorsan tabii.

Gönderildi : 03/02/2013 03:07

(@mmeliharik)
Gönderiler: 39
Trusted Member

Bence de veritabanına yönelmelisin. Belki takip ediyorsundur Azure çıktı. Biz sistemcilerin iş sahası biraz daha daralıyor. Şimdi değilse bile 10-20 sene sonra çok büyük kurumlar hariç bilgi işlem elemanı alan yerler kalmayabilir. Tavsiyem önce sistemde kendini geliştirip daha sonra veritabanına geçmen

Gönderildi : 04/02/2013 23:24

(@davuteren)
Gönderiler: 1584
Noble Member

bence veritabanı uzmanı olun, geleceğin ve şimdinin büyük trendi

Gönderildi : 04/02/2013 23:29

(@vasviuysal)
Gönderiler: 7889
Üye

Bence de veritabanına yönelmelisin. Belki takip ediyorsundur Azure çıktı. Biz sistemcilerin iş sahası biraz daha daralıyor. Şimdi değilse bile 10-20 sene sonra çok büyük kurumlar hariç bilgi işlem elemanı alan yerler kalmayabilir. Tavsiyem önce sistemde kendini geliştirip daha sonra veritabanına geçmen

cloud kısmına bakarak bunu soyluyor iseniz sirketlerin kendi icinde de veritabanı yoneticine gerek kalmayacak aynı sekilde bence bu durumda

durumu ayakkabılcıların afrikaya gidişi ile ilgili bir fikra (özeti diyelim ) ile açıklayayım

iki ayakkabı pazarlamacısı afrikaya giderler

birisi 3 gün sonra geri döner orda ayakkabı giyen yok arz talepte yok hali ile ölü piyasa der

bir diğeri ise merkeze telefon açar buraya acilen şune kuralım burada kimsede ayakkabı yok köşeyi döndük der

yani sistemci şirket merkezlerinde olmayabilir ama yüzlerce sistemi şimdinin isp'leri gibi aplication service providerler tek kiş ile yönetcek değiller sanırım 

Gönderildi : 05/02/2013 21:34

Paylaş: