Bildirimler
Hepsini Temizle

Java Hakkında?  

  RSS
Salih AMMAN
(@SalihAMMAN)
Üye

Merhaba herkese

Pek detaylı bilgi edinemedim bu konuda o yüzden siz sevgili cozumpark üyelerine sorayım dedim.

Arkadaşlar Java GUI Java Se falan filan diye ayrılıyor. Bunlar nedir? Ne değildir? Bunlar haricinde ayrıldığı başka sınıflar var mıdır? Ya da bunlar Java' yı ayıran sınıflar mıdır? 🙂 

Sonrasında Java eğitimi veren kurslara baktım. Sizin tavsiyeleriniz neler? Bu konuda ciddi düşüncelerim var 10 Bin TL kadar bütçe ayıracağım bu eğitime öncesinde temel bilgileri burada almak istedim. Herkese teşekkürler. 

Alıntı
Gönderildi : 14/01/2013 01:51
Savas KAPLAN
(@SavasKAPLAN)
Üye

 

Java GUI: Java Graphical User Interface

Java RE: Java Runtime Environment 

Java SE: Java Standart Edition

Java EE veya Java 2EE: Java Enterprise Edition

 

Usttekiler ne anlam ifade ediyor aciklayayim. Java gui isminden de anlasilacagi uzere java diliyle yazilmis grafik arayuzu olan programlari ifade etmektedir. Yani Visual Basic'in java'daki karsiligi. Amac bos formun ustune buton, textbox vs. bilesenler cizerek icerigine kod yazip grafik tabanli calisacak program yapmak. Mesela hesap makinesi. Burda kafaniz karisiyorsa durumu soyle izah edeyim, normalde bir program yazdigimizda bu programin gorsel olarak ifade ettigi birsey yoktur. Hepsi geri planda calisir kullanimini kolaylastirmak icin ustte yazdigim gibi buton, metin kutusu gibi bilesenlere ihtiyac duyariz.

Java re, en kaba tanimiyla java yurutme ortamidir, Bunu flash gibi dusunebilirsiniz, youtube'dan video izlemek istiyorsaniz bilgisayariniza flash videolarini acacak bir yazilim yuklemelisiniz, java re burda java kodlarini normal bir bilgisayarda calistiracak yurutme yazilimidir, hatta ustte visual basic ornegini verdigimden o ortam icin denk gelen yazilim .net platformudur.

Java se, programcinin java diliyle bir program yazmak icin kolandigi yazilim araclari butunudur. Bunu visual studio olarak dusunebilirsiniz ancak bu sefer Visual studio express olarak dusunun. Cunku bu ortam cok fazla gelismis bir ortam degildir. Hani hayallerin sinirini zorlayayim olayi bunda yok.

Java ee, enterprise surumu ise profesyonel anlamda uygulama gelistirmek icin kullanilan gelistirme ortamidir. Bunuda Visual Studio Ultimate olarak dusunun. 

Yazdiklarimda konuyu mumkun mertebe basit bir sekilde izah etmeye calistim ancak tahminimce hepsini anlamadiniz. Siz neden java ogrenmek istediginizi, yada bunu kafaniza kimin hangi sebeplerden soktugunu yazin ona gore daha sadece aciklamaya calisalim. 

 

CevapAlıntı
Gönderildi : 14/01/2013 11:10
Salih AMMAN
(@SalihAMMAN)
Üye

Savaş bey ilginize teşekkür ederim. 

Öncelikle programlama bilgisi mantığı olan biriyim. Ama internette Java hakkında malesef hiç tatmin edici yanıtlar bulamadım. Java çok esrarengiz bir dil 🙂 Gerçekten gelecek vaad eden bir dil. Bu konu ciddi düşüncelerim var söylemiştim.

Bu dili Türkiye de tam olarak bilen ve hakim olan kimse de yok. Bu işi en iyi şekilde kavramak amacım. 

Bu işi sertifikalı olarak da yapmak istiyorum. 

CevapAlıntı
Gönderildi : 14/01/2013 15:51
Mustafa Gökhan KURT
(@mustafagokhankurt)
Üye

Java öğrenmek istiyorsan, junior java developer arayan firmalara başvur. Temel yazılım mantığının var olduğunu düşünürsek 10.000 tl. bütçe ayırmana hiç gerek yok. İlk altı ayda zaten yazılım mantığının olup olmadığını sende anlarsın iş verende. Türkiyede bu işi çok iyi bilen çok fazla adam sürüsü var. 🙂 Yazılımcının sistemciler ya da networkcüler gibi sertifikaya ihtiyacıda yok. 

CevapAlıntı
Gönderildi : 24/01/2013 12:02
Salih AMMAN
(@SalihAMMAN)
Üye

[quote user="Mustafa Gökhan KURT"]Java öğrenmek istiyorsan, junior java developer arayan firmalara başvur. Temel yazılım mantığının var olduğunu düşünürsek 10.000 tl. bütçe ayırmana hiç gerek yok. İlk altı ayda zaten yazılım mantığının olup olmadığını sende anlarsın iş verende. Türkiyede bu işi çok iyi bilen çok fazla adam sürüsü var. 🙂 Yazılımcının sistemciler ya da networkcüler gibi sertifikaya ihtiyacıda yok. [/quote]

 

Teşekkürler Mustafa bey.

Junior java developer tam olarak nedir?Bilgim yokda :)Amaç nedir orda? 

CevapAlıntı
Gönderildi : 24/01/2013 12:25
Mustafa Gökhan KURT
(@mustafagokhankurt)
Üye

Junior java developer yani çaylak java yazılımcısı. Genelde yetiştirilmek üzere veya projenin kıyısını köşesini kontrol ve test için işe alınırlar. Tam senlik bir pozisyon hatta ilk birkaç ay sana ağır bile gelebilir 🙂 İş görüşmesinde seninle konuşurken durum ortaya çıkacaktır, birkaç soruyla seni tanırlar. Senin yapman gereken çalışmak için çok hevesli olduğunu, mesai saatleri konusunda  her zaman esnek olabileceğini, java için delirdiğini onlara göstermen. Böyle bir iş kaparsan bir senede kendini aşarsın. Ütülü pantolon, gömlek, kravat, fırcalanmış dişler ve tıraşlı bir cilt sana dahada yardımcı olacaktır. 

CevapAlıntı
Gönderildi : 24/01/2013 12:48
Salih AMMAN
(@SalihAMMAN)
Üye

[quote user="Mustafa Gökhan KURT"]Junior java developer yani çaylak java yazılımcısı. Genelde yetiştirilmek üzere veya projenin kıyısını köşesini kontrol ve test için işe alınırlar. Tam senlik bir pozisyon hatta ilk birkaç ay sana ağır bile gelebilir 🙂 İş görüşmesinde seninle konuşurken durum ortaya çıkacaktır, birkaç soruyla seni tanırlar. Senin yapman gereken çalışmak için çok hevesli olduğunu, mesai saatleri konusunda  her zaman esnek olabileceğini, java için delirdiğini onlara göstermen. Böyle bir iş kaparsan bir senede kendini aşarsın. Ütülü pantolon, gömlek, kravat, fırcalanmış dişler ve tıraşlı bir cilt sana dahada yardımcı olacaktır. [/quote]

 

 

 " Senin yapman gereken çalışmak için çok hevesli olduğunu, mesai saatleri konusunda  her zaman esnek olabileceğini, java için delirdiğini onlara göstermen. Böyle bir iş kaparsan bir senede kendini aşarsın. Ütülü pantolon, gömlek, kravat, fırcalanmış dişler ve tıraşlı bir cilt sana dahada yardımcı olacaktır". :))))))))) güldürdün beni sağol. Ama doğruları söylüyorsun.

Junior java developer mantığını ilk yazında anladım ama daha önce böyle bir uygulama duymadığım için garip geldi.

Bu firmalar da çalışma olayı nasıl olarak. Ben ücretsiz dahi yapabilirim tek amacım java manyağı olmak 🙂 dediğim gibi programlama bilgim var.

Herkesin sabit fikirleri var işte "bir dil biliyorsan diğerleri kolay olur" falan gibi bu işi bizde biliyoruz. Ama benim amacım asıl işi bilen coder den kapmak.Tecrübeler, sorunlar, hatalar hep bana + katacaktır. Ama kabul edilme oranı neye göre. Ben ikna olayı bana ait 🙂 

 Görüştüğüm bir kaç java coderi var ama zannetmiyorum onların bana faydası olsun bazı yerlerde cevap vermekte güçlük çekiyorlar 🙁

CevapAlıntı
Gönderildi : 25/01/2013 15:04
Mustafa Gökhan KURT
(@mustafagokhankurt)
Üye

http://www.cozumpark.com/forums/thread/358011.aspx   // ilk adım için yararlı olabilir.

Kariyer sitelerine başvurup görüşmelere gideceksin sonrası sana kalmış. Herkes gibi sende biryerden başlar devam edersin....

CevapAlıntı
Gönderildi : 25/01/2013 17:14
Salih AMMAN
(@SalihAMMAN)
Üye

[quote user="Mustafa Gökhan KURT"]

http://www.cozumpark.com/forums/thread/358011.aspx   // ilk adım için yararlı olabilir.

Kariyer sitelerine başvurup görüşmelere gideceksin sonrası sana kalmış. Herkes gibi sende biryerden başlar devam edersin....

[/quote]

Verdiğiniz link gerçekten faydalı.Teşekkür ederim.

Ben  İzmirde ikamet ediyorum istanbula gitmem şartmıdır bu organizasyonların farklı şehirlerde ayakları yokmu?

CevapAlıntı
Gönderildi : 26/01/2013 13:36
Paylaş: