Forum

Sistem ağ uzmanlığı...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Sistem ağ uzmanlığı mı ? Yazılım ve veritabanı uzmanlığı mı ?

9 Yazılar
5 Üyeler
0 Likes
3,052 Görüntüleme
(@AydoganGuven)
Gönderiler: 8
Active Member
Konu başlatıcı

Merhaba arkadaşlar forumda yeniyim öncelikle forumda baya faydalı bilgiler buldum herkese çok teşekkür ederim soruma gelince ;

en son çalıştığım yerdeki yazılımcılar kafama çok soktular yazılımcı iyidir iyidir diye bazıları da sistem ağ uzmanlığını öneriyor. Açıkçası kafam çok karışık sizce hangisinin getirisi daha yüksek ve iş bulma imkanı daha açıktır ? bi-lge ad.am yazılım ve veritabanı uzmanlığına yazıldım ama henüz kurs daha başlamadığı için değiştirsem mi acaba diye düşünüyorum.Bilgisayar ile çok haşır neşirim genelde grafik üzerine ama photoshop,illustrator gibi programları çok çabuk öğrendim çok iyi sonuçlarda çıkarabiliyorum şimdi siz grafikerliğe yönel ozaman diyebilirsiniz ama google'ye yazdığımızda bile bir çok grafiker çıkıyor karşımıza o yüzden ikisi arasında kaldım sizden de yorumlarınızı bekliyorum şimdiden çok teşekkürler.

Gönderildi : 06/09/2012 03:38

(@Burakistanbullu)
Gönderiler: 334
Reputable Member

Merhaba,

Sistem ağ uzmanlığı - yazılım mühendisliği - grafikerlik birbiriyle çok da ilgili olmayan hatta alakasız 3 ayrı sektör. Bu tamamen sizin seçiminize bağlı,daha da önemlisi yeteneğinize bağlı. Cozumpark genelde sistem - ağ üzerine bilgileri içeren bir site, ve buradaki bilgilere bakarak ilginizi çekip çekmediğini anlayabilirsiniz, aynı şekilde yazılım ve grafikerliği araştırıp konu ile ilgili bilgi sahibi olabilirsiniz. Ben şahsen lisede ve üniversitede yazılım okudum ancak sistem tarafı ilgimi çektiği için bu tarafa yöneldim, benimle beraber okuyan ve yazılım konusunda yoğunlaşan arkadaşlarım şu an işlerinden ve açık konuşmak gerekirse maaşlarından da memnun. Türkiye de bu alanların hepsinde iyi çalışanlara ihtiyaç var, konu tamamen sizin ilginiz ve daha önemlisi yeteneğinizle alakalı.

Gönderildi : 06/09/2012 04:04

(@ugurburma)
Gönderiler: 1973
Üye

2 sindede tecrübe edinene kadar iş bulma riskiniz aynıdır. 2 sindede ne kadar öğrenirseniz öğrenin hep bilmediğiniz bir şeyler istenecektir. Artık yazılımcılardan da sistem, sistemcilerden de yazılım ve web tasarım istenmektedir. Hangisinde ileride pişman olmayacağınızı düşüyorsanız o sektöre yönelin.

Gönderildi : 06/09/2012 13:20

(@AydoganGuven)
Active Member
Konu başlatıcı

Yani yazılımın getirisi daha iyidir diyorsunuz bilgiler için teşekkür ederim.

Gönderildi : 06/09/2012 20:37

(@Burakistanbullu)
Gönderiler: 334
Reputable Member

Hangisini seçerseniz seçin eğer kendinizi geliştirmezseniz ve sadece yaptığınız işle sınırlı kalırsanız alacağınız maaş genelde piyasa ortalamasında kalır, eğer getirisini düşünüyorsanız alan farketmez kendinizi geliştirmelisiniz. 

Gönderildi : 08/09/2012 22:42

(@alienli)
Gönderiler: 248
Reputable Member

yazılım sisteme göre daha çok masa başı işi.

bu alanda uzmanlaşırsanız uzun yıllar bu işi yaprsınız.

gün gelip ,kendiniz bir proje yazılım geliştirmeye kalkışdığınız zaman,fiziki olarak çok fazla şeye gereksinimiz olmayacak.

şu an sistemciler işin fiziki tarafıylada bir çok yerde ilgilinmek zorunda olduklarından,fizik emek boyutu daha yüksek.

bir başka tarafıda türkiyede yazılım sektörünün gelişmekte olduğu.Bir 10 yıl öncesine kadar çok daha ileri boyutta.

Devlet; üniversiteler aracılığıyla teknoparklar kuruyor ve yazılım şirketlerini destekliyor.

Alacağınız eğitimi iyi bir eğitmenden almanız bence çok önemli.

Büyük eğitim yerleri reklamı iyi yapıyorlar ama içeriği okadar dolumu bilmiyorum.

İyi bir araştırma yapmak gerekir diye düşünüyorum.

kolay gelsin.

Gönderildi : 10/09/2012 01:07

(@SerdarCakar)
Gönderiler: 95
Estimable Member

Artık günümüzde işverenler öyle duruma geldiler ki; Sistem uzmanında aradıkları özellikler şunlar:

1- Sistem & network uzmanlığı

2- Yazılım geliştirebilmek

3- Web tasarım bilmek ve mevcut web sayfasını güncel tutmak mümkünse geliştirmek

4- Grafikerlik yapabilmek (kurumun; kartvizit dizaynları olsun, web sitelerine yerleştirilecek ürün resimlerinin decupe leri vs.vs.) 

5- Kablolama yapmak

6- Güvenlik Kamerası Kurulum ve kablolama işlemleri

7- Telefon kablolama ve santral işlemleri

Sen bilgi işlemcisin ve bunların hepsini bilmek zorundasın!!! 

Yukarıda gördüğünüz gibi birbirinden farklı meslekleri sıraladım ve bunların hepsini Bilgi İşlem den bekleyen Patron zihniyetine sahibiz!!! 

Özür dilerim ama bu zihniyet yüzünden mesleğimden iğreniyorum!!! 

Gönderildi : 10/09/2012 12:58

(@AydoganGuven)
Active Member
Konu başlatıcı

Sanırsam yazılım daha çok aklıma yattı teşekkür ederim 

Gönderildi : 16/09/2012 00:41

(@ugurburma)
Gönderiler: 1973
Üye

Seçtiğiniz işte başarılı olabilmek için aranılan biri olmanız gerekir ve bunun içinde bayağı bir tecrübe ve bilgiye ihtiyacınız olacaktır. Ayrıca yazılımda hayalgücü, bilgi ve mantık öne çıkar. Yazacağınız programla ilgili bilginiz olması gerekir. Nasılki sistemde pek çok şeyi bilmeniz gerekiyorsa yazılımda birden çok dil bilmeniz gerekecektir. Hangi dili öğrenirseniz öğrenin iş başvurularınızda şirketlerde bilmediğiniz diğer bir dille karşılaşabilirsiniz. Sizden istenilen programı kullanacak kişinin dilinden de anlamanız gerekiyor.

Gönderildi : 16/09/2012 02:58

Paylaş: