Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

bölüm

13 Yazılar
9 Üyeler
0 Likes
333 Görüntüleme
(@Anonim)
Gönderiler: 0
Konu başlatıcı

herkeze selam sayın abilerim ben 10 sınıf bilgisayar ögrencisiyim buayın sonunda bölüm şeşecegiz yardımcı olurmusunuz lüften

1: veri taban

2: web tasarım

3:ag

Gönderildi : 16/04/2010 22:06

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18026
_

Merhaba bu senin yeteneklerine kalmış,

1-Veri Tabanı (iyi bir yazılımcı olup gelişirim diyorsan veri tabanı)

2-Web Tasarımı (Elim çiim programlarına yatkın iyi derecede asp,php,grafik bilirim severim dersen web tasarımı)

3-Ağ (Ben sistemci olacağım network teknolojileri ile uğraşırım dersen ağ)

Bu iş kimi zaman mutluluk verir kimi zaman asosyal yapar,kimi zaman kendini bilgi üreten değerli biri gibi hissettirir,kimi zaman neden bu meslek dedirtir.Seçimini iyi düşünüp sonra pişman olmadan yapmalısın.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 17/04/2010 00:12

(@erdemcilingiroglu)
Gönderiler: 2205
Noble Member

Merhabalar İrfan kardeşim,

Öncelikle hayatında başarılar.

Bu seçeneği asla ve asla başkalarına bırakma. Buraya sorduğunda zaten cevap bellidir. Sistemci ol. Çünkü forum ağırlıklı olarak sistemcilerle dolu.

Eğer kabul edersen bir abi tavsiyesi. Bu ayın sonuna kadar üst sınıflarındaki arkadaşlarınla konuş. Veritabanı okuyan neler yapıyor? Web Tasarım seçen veya Ağ seçen ne yapıyor? Bunları ölçüp biçmelisin ve demelisin ki "Ben hangisinden zevk alıyorum?"

Bilgisayarı seçtin OK ama alt dalı hiç bir zaman bir başkası sana tavsiye etti diye ya da asla ve asla para için seçme. Bunu daha önce bir kaç mesajımda daha yazdım. Ben sana derim Ağ Sistemlerinde iyi para var gel. Ama sen gelirsin bakarsın ki Ağ Sistemleri sana göre değil. Sen iyi bir yazılımcı olacaksındır. Yada derim ki ben sana boşver sistemi saç baş yolarsın. Yazılımcı olursun kel kalırsın. =)

Bilmem anlatabildim mi?

Sen şimdi kendi kendine sor. "Ben neyi istiyorum?" Ağ, Veri tabanı, Web Tasarım ???? Bize değil....

Gönderildi : 17/04/2010 02:03

(@kayhankayihan)
Gönderiler: 854
Noble Member

İşsiz kalmak istemiyorsan web ci ol.

Her şirketin bir sitesi var ama her şirketin bir bt birimi veya bt elemanı yok.

Gönderildi : 17/04/2010 03:09

(@erdemcilingiroglu)
Noble Member

Her şirketin bir BT birimi yada elemanı olmaması; O firma BT desteği almıyor demek değildir. Kendi içinde tutmuyorsa outsource yapar. 😉

Gönderildi : 17/04/2010 08:55

(@kayhankayihan)
Gönderiler: 854
Noble Member

Her şirketin bir BT birimi yada elemanı olmaması; O firma BT desteği almıyor demek değildir. Kendi içinde tutmuyorsa outsource yapar. 😉

işte o zmanda bir bilişimciye 10 işletme düşüyor 🙂

Sabahtan aksama kadar altında araba ordan oraya yetişiyorsun abi..

Gönderildi : 17/04/2010 12:02

(@ugurdemir)
Gönderiler: 9888
Illustrious Member

işte o zmanda bir bilişimciye 10 işletme düşüyor 🙂

Sabahtan aksama kadar altında araba ordan oraya yetişiyorsun abi..

Outsource olara çalışmak, belli zamanlarda ordan oraya koşturmak, çıkan sorunlarla boğuşmakla bu işlerde yol kat ediliyor.

Kolay gelsin.

Gönderildi : 17/04/2010 23:08

(@erdemcilingiroglu)
Noble Member

Benim vereceğim cevabı sağolsun Uğur kardeşim vermiş. Aynen katılıyorum demekten başka ekstra söyliyeceğim,

Outsource yaptığınızda Çok fazla sorun / konfigürasyonla karşılaşma olasılığınız yüksek olduğundan bilgi edinme kaysayısı da paralel olarak artacaktır. Bence en güzeli...

Gönderildi : 18/04/2010 00:48

(@huseyinsevin)
Gönderiler: 821
Prominent Member

Yanlış bir düşünce olduğunu peşinen belirtmek isterim. Ayrıca Webci değil Web Tasarımcısı demeniz gerekiyor.

Son 5 yıldır en cılkı çıkmış sektörlerin başındadır Web tasarımcılığı, sokak arası iş yapan kırtasiyelere kadar düşmüştür bu iş ve gerek iyi bir tasarımcı olsun, gerekse bir şey bilmemesine rağmen kendinin tasarımcı olduğunu belirtenler olsun hepsine aynı ön yargıyla bakılır oldu. Yani artık eskisi gibi bir itibarıda yok mesleğin.

Ayrıca ben geleceği olan bir meslek olarak görmüyorum bu işi. Hazır yazılımlar, hazır sistemler yakın bir süre içersinde herkesin kendine yetebilecek düzeyde web sitesi yapmasına olanak sağlayacaktır.

Bu sebepten dolayı kendisine eğitim kolu seçecek bu arkadaşıma Web Tasarımcılığı dışında kalan diğer alanlardan herhangi birini gönül rahatlığı ile seçebileceğini belirtmek isterim. 

Gerek Ağ Uzmanlığı gerekse Databse Tasarımcılığı her zaman prim yapacak mesleklerdendir.

Gönderildi : 18/04/2010 02:55

(@ErkanDURMAZ)
Gönderiler: 70
Trusted Member

bence bu mesleklerin hiç biri her hangi birini sec okulu bitir ve ticarete atıl :))

Gönderildi : 18/04/2010 21:08

(@erdemcilingiroglu)
Noble Member

bence bu mesleklerin hiç biri her hangi birini sec okulu bitir ve ticarete atıl :))

Erkan Bey genç kardeşimizi neden ürkütüyorsunuz?? =)

Tabiki normal şartlarda Bilişim işi kolay bir iş değil. Microsoft sloganındaki gibi  "Benim işim Bilişim" diyenlerin severek, gönül vererek yaptığı bir sektör ve meslek. O nedenle gerçekten istiyorsa mesele yok. Ama sırf işin içinde para var diye seçiyorsa başka mesleklerde de para kazanabilir tabi.

Burada karar genç kardeşimizin. Saygılar.

Gönderildi : 18/04/2010 21:19

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

Veritabanı.

Gönderildi : 18/04/2010 22:51

(@korhankoseoglu)
Gönderiler: 547
Honorable Member

Eğer, Sistemci olursan, hiç merak etme, dolaylı yollardan hepsi ile uğraşıcaksın. Bende, Lise 2'de iken, aynı bu üçgende dönüp durdum. Programcılık okudum. O sırada, bir bilgisayar firmasında işe başladım, tabi standart olarak, git gel, bunu sök bunu tak, format at gibi işleri yapıyorsun.Daha sonra, Dokuz Eylül Hastanesi bilgi işleminde staj yaptım ve Sistem-Network tarafının işi daha zevkli kıldığını gördüm. Derken, joomla, forum yazılımları(vbulletin, phpbb, gibi gibi) derken, web tasarım ve programlamasına da bulaştım. Hatta şu anda şirketin web sayfasının tasarımını yaptım. Kısacası, bunları toplarsan, ortaya bir bilgi işlem elemanı ya da piyasa dili ile sistem destek uzmanı ortaya çıkıyor. Ben derim ki, tercihin sistem ve networkten yana olsun.

Hayatta başarılar ve bol şanslar dilerim.

Gönderildi : 19/04/2010 00:38

Paylaş: