Forum

Sas Disk Çalıştırma

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Sas Disk Çalıştırma

6 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
1,930 Görüntüleme
(@hasan58)
Gönderiler: 6
Active Member
Konu başlatıcı

Merhabalar yurt dışından disk aldım fakat diskler sas olarak geldi hiç dikkat etmedim alırken dönüştürücü aldım fakat çalışmadı sas diski nasıl çalıştırıp kullanabilirim.

Gönderildi : 24/05/2021 12:14

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32993
Illustrious Member Yönetici

Merhaba,

Ne tür bir donanımda çalıştırmak istiyorsunuz?

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 24/05/2021 12:21

(@hasan58)
Active Member
Konu başlatıcı

Hakan bey öncelikle ilginize teşekkür ederim 🙂

Msı Z490 carbon anakart

intel Core i7 10700k

64 Gb Gskill Trident Z neo Rgb DDR4 4000mhz CL18 Ram

Samsung 980 Pro 2tb

Thermaltake Toughpower Grand 750w

Çalıştırmak istediğim disk Segate Exos Enterprise 8Tb x 14 12Gbit/s 256mb 3.5" 

server bir sistemde değil normal bir sistemde çalıştırmak istiyorum şimdiden teşekkür ederim.

Gönderildi : 24/05/2021 12:30

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4297
Co-Helper

Desktop board'larda SAS port desteği olmaz ek bridge ile sas desteği olan board'lar var ama bunlar çok kısıtlı.
Kullanabilmek için pci-e sata/sas (sas desteğinin olduğuna özellikle dikkat gerektirir ucuzların çoğunda yok) port çoklayıcı kartlara yada workstation'larda da kullandığımız sas raid controller kartlara ihtiyacınız var. Dönüştürücü sadece enerji vs bağlantı imkanı sağlar. SAS işletebilmek için command set'leri yürütebilen controller desteği şart.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 24/05/2021 12:46

(@hasan58)
Active Member
Konu başlatıcı

İbrahim bey ilginize teşekkür ederim sanırım iade etmem gerekli 🙁

Gönderildi : 24/05/2021 13:12

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4297
Co-Helper

Buradan sorsaydın daha iyi olurdu. Özelden sorduğunu buradan cevaplıyım ref olsun.
Bu tip durumlarda araştırma gerekir ve tr şartlarında oldukça çetrefillidir. Çok uğraştım beni çok sıkıyor.:)

Seçtiğin kablo kart paralelinde doğru ama raid kart şüpheli. Çok eski nesil bir model o, diskin ise yeni tech, bu durumda desteklenmeme ihtimali epeydir yüksek oluyor.

https://docs.broadcom.com/doc/12352152
Örneğin burada 512n desteği yazmıyor. Bu kartların devrinde böyle bir ayrım yoktu zaten 512native desteği geneldi.

https://www.broadcom.com/support/knowledgebase/1211161500309/advanced-format---4k---512e-disk-drive-support-on-lsi-raid-contr
konu burada belirtildiği gibidir. Eski nesil sunucuları yada NAS üniteleri yeni yüksek kapasiteli disklerle güncellemede yaşandığı gibi controller'ın 4k per sector ve 512e desteği yoksa 2TB üzeri diskleri zaten muhtemel olarak desteklemiyordur yahut 4TB üzeri diskleri ekseriyetle hiç çalıştıramaz.
Linkte controller chipset'in desteklediğine dair ibare var ama ben olsam şüphelenirim iyice araştır derim. Benzer uygulama var mı bakmak gerekir fikir verir. Nadir de olsa eski raid kartlara ilgili forumlardan bulunabileceği üzere firmware güncelleyerek çalıştıranlar olabiliyor gördüklerim oldu geçmişte.

Ayrıca seçtiğin kartın 12Gbs desteği yok bu tam performans kullanamayacağın anlamına gelir. Desktop ortam için sorun ise daha yakın yıllarda çıkmış sunucu tipi controller'ların ev ortamı için oldukça pahalı olacak olmasıdır. 2. elde çok eski raid ctrl.'lar rahatlıkla bulunur ama bunlar güncel destekten mahrumdur OS drv. desteği dahil.

Bu alan dışında SAS desteği olan ucuz ölçekte ancak highpoint ve delock dan kartlar bulabilirsin ki tr de pek yoklar.
https://www.delock.com/produkte/S_62658/merkmale.html
Örneğin bu kartın 512e desteği var mı belirtilmiyor araştırman gerekir.

https://www.seagate.com/tr/tr/enterprise-storage/exos-drives/exos-e-drives/exos-7e8/
Edinilen diskin alt spec.'leri ise her zaman üreticiden kontrol edilmelidir. Diskin 512e yani güncel arabirimlere ihtiyacın var.

Yani araştırma konuları iki taraflıdır.

Son olarak seçtiğin enterprise diskin ev ortamı için sesli çalışacağını da baştan bilmelisin. Bu tip birimler performans için varlar, NCQ'e pek az başvurur yada başvurmazlar, ısınırlar ve sesli çalışırlar.

En son birşey eklemiştim onu kaldırdım onun bu durumlara çözümle bir alakası yokmuş.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 25/05/2021 19:17

Paylaş: