Forum

Ram Kullanımı Hakkı...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Ram Kullanımı Hakkında Yardımınıza İhtiyacım Var

7 Yazılar
3 Üyeler
8 Likes
629 Görüntüleme
(@sozturk)
Gönderiler: 30
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhabalar ;

Sunucularım için yeni kaynaklar satın almayı düşünüyorum fakat sormak istediğim bir konu var. 2666 Mhz yerine 2933 Mhz kullanmam ileride bir sorun teşkil eder mi ? 2933 Mhz de kullansam 2666 Mhz de çalışacak ama ileride bir soruna neden olabilir mi ? 

*Nedeni maliyet.

Gönderildi : 23/09/2022 14:00

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32987
Illustrious Member Yönetici

Merhaba,

Öncelikle CPU ve anakart destekliyor ise tabi ki çalıştırabilirsin, ancak yeni alacağın ram eski ram frekansından çalışacağı için performans artışı bekleme. Önerim eskileri atıp hepsini yeni alman, ama tabi bu bütçe meselesi. Konu hız değil de hafıza kapasitesi ise iş görür.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 24/09/2022 21:32

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4288
Co-Helper

Sunucularda sadece saat performans hızı uyumu yeterli değil özellikle mevcut belleklere ve bank'lara dağıtımına göre CAS (CL) hızları daha önemli durumdadır. Farklı MHz özellikle ucuz belleklerde CAS hızını tutturmak kolay olmayabilir bu olmaz sunucular kesin memtest'ten hata verir demek değil fakat özellikle çift cpu'lu sunucularda uyumluluğa ve işlemcilere göre eşit dağıtımdan adetlere dikkat edilmelidir. İade garantisi almadan söylediğiniz gibi bir adetli aksiyona girmeyin derim. 

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 27/09/2022 02:37

(@sozturk)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhabalar @hakanuzuner ve @ibrahimyildiz ;

Cevaplarınız için teşekkür ederim. 2 öneriyide dikkate alarak işlem yaptım. Şuan sorunsuz bir şekilde hem kaynak artırımı hemde hız konusunda stabil bir şekilde ramler çalışmakta. İyi çalışmalar dileri.

Gönderildi : 10/10/2022 10:41

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32987
Illustrious Member Yönetici

Merhaba, geri dönüş ve bilgi için teşekkürler.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 10/10/2022 11:28

(@sozturk)
Trusted Member
Konu başlatıcı

@hakanuzuner @ibrahimyildiz

Merhabalar,

1cpu 12 ram hpe dl380 gen10 sunucu mevcut. ramler farklı hızlarda. buna uygun bir memory population bulamadım. Var mıdır bir çözümü yoksa tüm ramleri aynı hızda yapmak durumunda mıyız?

Teşekkürler

Gönderildi : 25/10/2022 09:53

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4288
Co-Helper

Baştan sunucuyu belirtmemiştiniz. Sorun mu yaşadınız?
Farklı hızlar için bulamazsınız çünkü önerilmez. PDF'i indirip bank sırasını tek cpu da öğrenip alım yaptıysanız uygulayarak yürümeniz lazım. Farklı hızdakileri tekil kanala ve unbalanced uygulayarak yürümek lazım. Bunun için de ram'lerin size ve rank'ları eşit olması gerekir. Kanallara farklı hızlıları dağıtmak çalışmaz diyemem fakat memtest den geçmesi daha zor ram denilen şey sabit spec birşey değil. Daha önce demek istemiştim ben olsam böyle bir riske girmem çünkü ilk config den geçse bile ileride sorun yaşayıp yaşamayacağımı bilemem. Önerilmeyen senaryolarda support alamazsınız. Çok bilinmeyen şeyler var pci/e bandw'i mem total bandw kapasitesi ile de çalışır ve farklı hızlarda çarpandan dolayı bandw. değişir yani garip kayıplar oluşabilir.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 25/10/2022 10:17

Paylaş: